«Πάτησαν γκάζι» Επτάλοφος και ΠΑΟΚ Κρηστώνης στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

Αθλητισμός /

Ο πρωτοπόρος της α1 κατηγορίας Επτάλοφος επικράτησε της Δόξας Χέρσου ενώ ο δεύτερος ΠΑΟΚ Κρηστώνης πέρασε νικηφόρα από την Πλαγιά. Και οι δύο απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από την τρίτη θέση, στην οποία επήλθε τετραπλή ισοβαθμία Π.Αγιονερίου, Πάικου Γουμένισσας (νίκη στο Π.Αγιονέρι), Πλαγιάς και Εθνικού Αξιούπολης (ήττα στην Μ.Βρύση) με την Δόξα Χέρσου να ακολουθεί με έναν βαθμό λιγότερο.
ΠΛΑΓΙΑ-ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ
Την τελευταία πλησίασαν ο Κιλκισιακός με νέο «στραβοπάτημα» αυτήν την φορά στο Ν.Γυναικόκαστρο η ισόβαθμή του πλέον ΑΕ Πολυκάστρου, το Πευκόδασος με την σπουδαία νίκη του στην Αργυρούπολη και η Μ.Βρύση. Αντιθέτως η Αργυρούπολη σημείωσε νέα υποχώρηση ενώ το Ν.Γυναικόκαστρο «πολεμά» να κρατήσει την «φλόγα αναμμένη», έχοντας διευρύνει και την απόστασή του από τον ουραγό Μ.Αλέξανδρο Βαφειοχωρίου, που απομονώθηκε ακόμη περισσότερο. Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισε η τριπλή επιτυχία του Ν.Παπαδόπουλου της Μ.Βρύσης.

-Στην α’ κατηγορία τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή Χειμώνα» κατέκτησαν Αλέξανδρος Κιλκίς στον α’ όμιλο και το Πολύπετρο στον β’. Οι τρεις προπορευόμενοι του α’ ομίλου Αλέξανδρος Κιλκίς, Ποντιακός Ν.Σάντας, και Γαλλικός και οι πέντε προπορευόμενοι του β’, Πολύπετρο, Α.Πέτρος, Ανθόφυτο, Βαλτοτόπι και Α.Χαράλαμπος αποσπάσθηκαν από τον υπόλοιπο «κορμό», ενώ «καθηλώθηκαν» σε μεγαλύτερη απομόνωση οι τέσσερις τελευταίοι και των δύο ομίλων Λεβεντοχώρι, Α.Παντελεήμων, Γερακαριό και Βάθη του α’ Δροσάτο, Ποντοηράκλεια, Βαπτιστής και Μ.Στέρνα του β’. Στις «ουδέτερες ζώνες» βαθμολογικό όφελος αποκόμισαν Κεντρικό και Κοιλάδι στον α’ όμιλο και Μεταλλικό στον β’.

-«Με τα κυάλια βλέπουν» πλέον τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Μαυρονερίου και την δεύτερη Ξηρόβρυση οι υπόλοιπες ομάδες του α’ ομίλου β’ κατηγορίας, μετά και την ισοπαλία της τρίτης Νίκης Ευκαρπίας η οποία πάντως διατήρησε την ασφαλή διαφορά από την τέταρτη θέση, στην οποία επήλθε…. τετραπλή ισοβαθμία Φύσκας, Διποτάμου, Κορωνούδας και Σταυροχωρίου. Μετά το τέρμα, που δέχθηκε η Ξηρόβρυση, δεν υπάρχει πλέον σ’ αυτόν τον όμιλο ομάδα με μονοψήφιο αριθμό παθητικών τερμάτων.

-Το πρωτοπόρο του β’ ομίλου Χορήγι κράτησε την απόσταση των έξι βαθμών από τον δεύτερο Αίαντα Πολυκάστρου από τον οποίο είχε ηττηθεί εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική ημέρα (σ.σ.: Το αποτέλεσμα ανεγράφη ως 1-0, αντί 0-1, εξ αιτίας λανθασμένης αρχικής ενημέρωσης με την επανόρθωση να έρχεται όταν η σελίδα είχε ήδη προωθηθεί προς εκτύπωσιν).

Στην τρίτη θέση «αναρριχήθηκε» ο Ασπρος, υποσκελίζοντας την Τούμπα, με τις δύο αυτές ομάδες να «χρωστούν» τον μεταξύ τους αγώνα στην έδρα της πρώτης, που είχε αναβληθεί λόγω θανάτου νεαρού παίκτη της δεύτερης. Μία θέση στην κατάταξη κέρδισε ο «ανεβασμενος» τελευταία ΑΟΚ Πολυκάστρου ενώ και σ’ αυτόν τον όμιλο δεν υπάρχει πλέον ομάδα με μονοψήφιο αριθμό παθητικών τερμάτων μετά από αυτά που δέχθηκαν Ασπρος και Τούμπα.

Αξιοσημείωτη και η απουσία της ισοπαλίας, αφού αυτή σημειώθηκε μόνο …στις νίκες μεταξύ γηπεδούχων και φιλοξενουμένων (2-2).

Τα πλήρη αποτελέσματα
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Αργυρούπολη-Πευκόδασος 3-4
(Γ.Τακαβάκης 2, Σερταρίδης-Καρακόλεφ 2, Παπακαρμέζης, Γ.Μωυσιάδης)
Πλαγιά-ΠΑΟΚ Κρηστ. 0-1
(Γ.Ιωαννίδης)
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-ΑΕ Πολυκάστρου 0-5
(Ιωαννίδης, Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης, Ζεϊμπεκέρης, Σκαντζούρης)
Μ.Βρύση-Εθνικός Αξ. 3-0
(Ν.Παπαδόπουλος 3)
Ν.Γυναικόκαστρο-Κιλκισιακός 0-0
Επτάλοφος-Δόξα Χερ. 1-0
(Ρωμανίδης)
Π.Αγιονέρι-Πάικο Γουμ. 0-1
(Δασκάλου)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(11η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Επτάλοφος, 23-8, 27,
2., ΠΑΟΚ Κρηστ., 17-8, 23,
3., Π.Αγιονέρι, 18-10, 17,
4., Πάικο Γουμ., 18-13, 17,
5., Πλαγιά, 14-11, 17,
6., Εθνικός Αξ., 12-14, 17,
7., Δόξα Χέρσου, 13-10, 16,
8., Κιλκισιακός, 22-15, 15,
9., ΑΕ Πολυκάστρου, 18-12, 15,
10., Πευκόδασος, 19-21, 14,
11., Μ.Βρύση, 13-22, 14,
12., Αργυρούπολη, 21-23, 13,
13., Ν.Γυναικόκαστρο, 7-19, 7,
14., Μ.Αλέξανδρος Βαφ., 2-31, 2,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 12.12.15)
Πλαγιά-Επτάλοφος
Πάικο Γουμ.-Μ.Αλέξανδρος Βαφ.
Πευκόδασος-Μ.Βρύση
Εθνικός Αξ.-Κιλκισιακός
ΑΕ Πολυκάστρου-Ν.Γυναικόστρο
Π.Αγιονέρι-Αργυρούπολη
Δόξα Χέρσου-ΠΑΟΚ Κρηστ.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Αλέξανδρος Κιλκίς-Α.Παντελεήμων 4-1
Καμπάνης-Εθνικός ΣΣΜ 1-1
ΑΕ Πεδινού-Γαλλικός 0-2
Βάθη-Κεντρικό 0-3
Λεβεντοχώρι-Κοιλάδι 0-2
Ποντιακός ΝΣ-Γερακαριό 2-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(11η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Αλέξανδρος Κιλκίς, 28-12, 26,
2., Ποντιακός ΝΣ, 21-9, 24,
3., Γαλλικός, 26-16, 21,
4., Κεντρικό, 17-16, 17,
5., ΑΕ Πεδινού, 12-11, 17,
6., Εθνικός ΣΣΜ, 16-15, 15,
7., Κοιλάδι, 20-16, 15,
8., Καμπάνης, 15-23, 14,
9., Λεβεντοχώρι, 11-12, 10,
10., Α.Παντελεήμων, 10-19, 9,
11., Γερακαριό, 9-16, 8,
12., Βάθη, 8-28, 5,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Σάββατο 12.12.15)
Ποντιακός ΝΣ-Αλέξανδρος Κιλκίς
Γερακαριό-Α.Παντελεήμων
ΑΕ Πεδινού-Καμπάνης
Γαλλικός-Εθνικός ΣΣΜ
Κοιλάδι-Κεντρικό
Λεβεντοχώρι-Βάθη

Β όμιλος

Μ.Στέρνα-Βαλτοτόπι 0-4
Βαπτιστής-Πολύπετρο 1-3
Δροσάτο-Ανθόφυτο 0-2
Α.Πέτρος-Γοργόπη 2-0
Μεταλλικό-Εύρωπος 3-1
Α.Χαράλαμπος-Ποντοηράκλεια 5-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(11η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Πολύπετρο, 37-7, 27,
2., Α.Πέτρος, 23-7, 24,
3., Ανθόφυτο, 23-9, 24,
4., Βαλτοτόπι, 24-16, 24,
5., Α.Χαράλαμπος, 36-17, 23,
6., Μεταλλικό, 29-21, 18,
7., Εύρωπος, 18-25, 14,
8., Γοργόπη, 20-27, 11,
9., Δροσάτο, 18-33, 8,
10., Ποντοηράκλεια, 13-26, 7,
11., Βαπτιστής ,19-33, 7,
12., Μ.Στέρνα, 15-44, 3,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 13.12.15)
Α.Χαράλαμπος-Μ.Στέρνα
Ποντοηράκλεια-Βαλτοτόπι
Δροσάτο-Βαπτιστής
Ανθόφυτο-Πολύπετρο
Εύρωπος-Γοργόπη
Μεταλλικό-Α.Πέτρος

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος

Κορωνούδα-Νίκη Ευκ.1-1
Σταυροχώρι-Απόλλων Μαυρ. 0-2
Φύσκα-Δοϊράνη 5-3
Ξηρόβρυση-Διπόταμος 4-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(10η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Απόλλων Μαυρ., 31-10, 25,
2., Ξηρόβρυση, 29-10, 23,
3., Νίκη Ευκ., 18-14, 15,
4., Φύσκα, 21-22, 12,
5., Διπόταμος, 14-15, 12,
6., Κορωνούδα, 17-19, 12,
7., Σταυροχώρι, 9-14, 12,
8., Δοϊράνη, 9-44, 2,[/table]
Αφαιρέθηκαν δύο βαθμοί από την Δοϊράνη

Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 13.12.15)
Δοϊράνη-Κορωνούδα
Νίκη Ευκ.-Φύσκα
Διπόταμος-Σταυροχώρι
Απόλλων Μαυρ.-Ξηρόβρυση

Β όμιλος

Μικρόκαμπος-Ασπρος 1-3
ΑΟΚ Πολυκάστρου-Κ.Απόστολοι 4-0
Χορήγι-Τούμπα 1-0
Ηλιόλουστο-Αίας Πολυκάστρου 1-4

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(10η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Χορήγι, 22-7, 25,
2., Αίας Πολυκάστρου, 25-13, 19,
3., Ασπρος, 16-10, 16,
4., Τούμπα, 14-10, 15,
5., ΑΟΚ Πολυκάστρου, 16-16, 12,
6., Μικρόκαμπος, 19-18, 10,
7., Ηλιόλουστο, 14-31, 7,
8., Κ.Απόστολοι, 8-29, 4,[/table]
Υπολείπεται ο αγώνας Τούμπα-Ασπρου

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 13.12.15)
Τούμπα-Μικρόκαμπος
Ασπρος-Χορύγι
Αίας Πολυκάστρου-ΑΟΚ Πολυκάστρου
Κ.Απόστολοι-Ηλιόλουστο

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Να βρεις μιμητές

Μία από τις ευχάριστες “νότες” της συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς της Δευτέρας 23.1.23 υπήρξε αναμφιβόλως η παρουσία πολυμελούς ομάδας […]