Έχασε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 95΄ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Δεύτερη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και ο εκπρόσωπος της Πέλλας Απόλλων Κρύας Βρύσης νίκησε στις καθυστερήσεις (η μοναδική ομάδα με δύο νίκες) όπου αντιμετώπισε τον σκληροτράχηλο ΠΑΟΚ Κρηστώνης επικρατώντας με σκορ 2-1 και έτσι βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο δυνατός αέρας που επικράτησε καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, με τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης να τον έχει κόντρα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τσερρίκου στο 10′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Δημήτρη Βοτάρη, ενώ στο 31′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Χιμολλάρι και άλλες ευκαιρίες για να μπορέσουν να πετύχουν την ισοφάριση, ενώ στο 40′ ο Καράμπελας σημάδεψε το δοκάρι και μαζί την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Παυλίδη στο 43′ να κλείνει τον κύκλο των χαμένων ευκαιριών για τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι παρότι ειχαν κόντρα τον άνεμο έφτασαν στην ισοφάριση στο 54’ με κεφαλιά του Χατζηλιάδη, καθώς μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη βαζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο 80′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο τέλος πίεσαν και καταφεραν με τον Καράμπελα στο 95′ να πετύχουν το τέρμα και τη νίκη.

Οι ηττημένοι είχαν οριζόντιο δοκάρι σε μακρινό σουτ του Εμιλιάνο Χυμολλάρι.

Διαιτητές ήταν οι  Χρυσέλης (Χαλκιδικής), Κλεισιάρης, Χρυσανίδης (Μακεδονίας)

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Κρ. Βρύσης (Δημήτρης Βοτάρης): Δομουκτσίδης, Πλατσιώτας, Κοτσίνης, Γιαλαμούδης, Ιωσηφίδης, Ξανθόπουλος, (68’ Χατζηαλεξιάδης), Τσερρίκου, Καράμπελας, Τσάνι, Ταουσάνης, Τζήμας, (84’ Δεληχατζής).

ΠΑΟΚ Κρηστώνης (Βασίλης Παμπορίδης): Ναθαναηλίδης, Διαμαντόπουλος, Χιμολλάρι, (64’ Σαμαράς), Μιτρέφσκι, (89’ Γκιούσι), Ευθυμιάδης, Παπαδόπουλος, (76’ Κυρανάς), Αϊβάζης, Μαρμαρίδης, Παυλίδης, Χατζηλιάδης, Κούλαλης, (89’ Χατζηγεωργίου).

Τέσσερα από τα εννιά παιχνίδια του 1ου ομίλου δεν είχαν τέρματα, ενώ στα υπόλοιπα πέντε είχαμε τρεις νίκες των γηπεδούχων και δύο των φιλοξενουμένων.

Θερμαϊκός Θέρμης – Κιλκισιακός

Διαβάστε αναλυκά ρεπορτάζ του αγώνα στην εφημερίδα “Μαχητής του Κιλκίς” που κυκλοφορεί την Τρίτη 1 Οκτωβρίου 2024.