Αθλητισμός

Πρώτη θέση μετά τη νίκη του Εθνικού 1-0 επί του Έβρου Σουφλίου

Δεν έπιασε την καλύτερη δυνατή απόδοση, ωστόσο έδειξε ότι είναι… ομάδα, η οποία ξέρει πως να διεκδικεί αυτόπου θέλει στον αγωνιστικό χώρο και να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του κάθε αγώνα.

Έτσι, ο Εθνικός Ν.Αγιονερίου σημείωσε την τρίτη νίκη του επί ισαρίθμων αγώνων, αυτήν την φορά επί του Έβρου Σουφλίου με 1-0, σε ένα σχεδόν «πιστό» αντίγραφο του νικηφόρου αγώνα της Δράμας μιάν εβδομάδα νωρίτερα, δηλαδή:
-Ίδιο «σκηνικό» παιχνιδιού του Εθνικού: Στατικός και προβλέψιμος στο πρώτο ημιχρόνιο, με καλή οργάνωση στον χώρο του κέντρου, δυναμικός, κινητικός και επιθετικός στην επανάληψη.

-Ίδιοι συντελεστές της επίτευξης του «χρυσού» τέρματος, με δημιουργό τον Δρόσο και «εκτελεστή» τον Ν.Στεφανίδη. Διέφερε μόνο το λεπτό, αφού το τέρμα αυτό σημειώθηκε στο 60’ έναντι του 47’ της Δράμας.

Αν δε οι Νεοαγιονερίτες δεν «παρασύρονταν» από τον ενθουσιασμό της καταφανούς ανωτερότητάς τους στην επανάληψη, με επακόλουθο τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες, θα είχαν επικρατήσει με ευρύτερο τελικό αποτέλεσμα.

Οι Σουφλιώτες αντιπαρέταξαν ένα σφριγηλό σύνολο, που μέχρις ενό σημείου εκμεταλλεύθηκε την «φλυαρία» των γηπεδούχων στο πρώτο ημιχρόνιο και έκανε αρκετά αισθητή την παρουσία του κατ’ αυτό το διάστημα, ενώ συνέχισε να αντιστέκεται με πείσμα και μετά την παραβίαση της εστίας του, «ψάχνοντας» την ευκαιρία τουλάχιστον γιά την ισοφάριση.

Ωστόσο, από την στιγμή που ο Εθνικός «πήρε μπρος», ήταν από πολύ δύσκολος μέχρι αδύνατος γιά τον Έβρο αυτός ο αντικειμενικός σκοπός.

Έτσι, η ομάδα του νομού Κιλκίς έφτασε δικαιότατα στην νίκη.
Το ευτύχημα είναι, ότι απέφυγε και ενδεχόμενη αριθμητική απώλεια καθώς σε μία φάση η διαιτησία αντιμετώπισε με επιείκια τον Παλιάτσο, όταν προσπάθησε να ανακόψει αιφνιδιαστική επίθεση των φιλοξενουμένων με… «ανορθόδοξο» τρόπο.
Οι συνθέσεις:
ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ: Γουναρίδης, Μενιγκάλι, Τριανταφυλλίδης, Κοντσίδης, Μιλκούδης, Καλαϊτζίδης (46’ Παλιάτσος-85’ Γιώργης), Υψηλός, Ε.Στεφανίδης (80’ Μήτσιος), Ν.Στεφανίδης, Καρασίμος, Δρόσος.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ: Θυμιανίδης, Μπάμιος, Φραγκούλης, Χατζάκος, Λειβαδιώτης, Χιχανασβίλι (75’ Εφραιμίδης), Αμογιάν (80’ Αλεξίου), Δραγανίδης, Λίτσκας, Εμπρέ (85’ Μερτίκας), Ζυγγερίδης.

Κίτρινη κάρτα: 53’ Παλιάτσος-44’ Λίτσκας, 52’ Δραγανίδης.