Ισόπαλη 26-26 έληξε η έξοδος του ΓΑΣΚ στις Συκιές με τον Φοίβο

Στα πρώτα σαράντα λεπτά έδειξε ότι «κρατούσε στα χέρια της» μιάν άνετη επικράτηση.
Στα επόμενα 19 τα περιθώρια γι’ αυτήν εξανεμίσθηκαν και στο τελευταίο …απλώς απέφυγε την ήττα!
Ο λόγος γιά την χειροσφαιρική ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς, που στον εκτός έδρας αγώνα της της Τετάρτης 5.3.14 με την αντίστοιχη του Φοίβου Συκεών Θεσσαλονίκης περιορίσθηκε σε αγχώδη ισοπαλία 26-26, η οποία …ωστόσο είχε αντίκρυσμα, αφού αύξησε στους τέσσερις βαθμούς την διαφορά της από τους διώκτες της και την οδήγησε πιό κοντά στον στόχο της ανανέωσης της παραμονής στην ανώτερη κατηγορία από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.
Ο ΓΑΣΚ ξεκίνησε «ορεξάτος», και πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο έφτασε να προηγείται με 11-6.
Στην συνέχεια το κιλκισιώτικο συγκρότημα «κατέβασε ταχύτητα», και η τεχνική ηγεσία του έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες με μικρότερη έως σήμερα.
Το γηπεδούχο, που «καίγεται» ακόμη γιά βαθμούς, γιά να αποφύγει τους κατατακτήριους αγώνες γιά την παραμονή, «άδραξε» την ευκαιρία και «δίνοντας τα όλα», κατάφερε αρχικώς να «ψαλλιδίσει» την αρνητική διαφορά, περιορίζοντας την στο ένα τέρμα με την λήξη του πρώτου ημιχρονίου (15-16), και εν συνεχεία να μετατρέψει τον αγώνα σε «ντέρμπυ».
Ο ΓΑΣΚ διατήρησε προβάδισμα δύο τερμάτων έως το 40’ (19-17) ενώ στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με την θεσσαλονικιώτικη να προηγείται 26-25 με την είσοδο στο τελευταίο λεπτό.
Τότε το κιλκισιώτικο συγκρότημα απέφυγε την ήττα χάρη σε δύο στελέχη του, με τον Δεληγιάννη να ισοφαρίζει σε 26-26 σαράντα δευτερόλεπτα πριν την λήξη και τον πολύπειρο τερματοφύλακα Τριανταφύλλου να επεμβαίνει σωτήρια στην τελευταία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων λίγο πριν ακουσθεί το ηχητικό σήμα της λήξης του αγώνα.
Τριανταφύλλου (Κοβλακάς), Κυπραίος 4, Γρηγοριάδης 3, Δημάκης 7, Μέγκας 2, Χοτζούδης 5, Δεληγιάννης 4, Δούγιας 1, Π.Παπαδόπουλος, Α.Παπαδόπουλος, Τοκατζόγλου, Χαλκίδης, Σισμανίδης, Σαλαβασίδης.