Άργησε να ξυπνήση ο Κιλκισιακός και ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Εδεσσαϊκό

Σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο με χαμηλές θερμοκρασίες η ομάδα του Κιλκισιακού δεν πήρε τους πολυπόθητους τρείς βαθμούς της νίκης και αρκέστηκε στο ισόπαλο 1-1 που δυστυχώς κάνει πολύ δύσκολο το έργο παραμονής στην κατηγορία για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Μέχρι τα μέσα του πρώτου μέρους οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη είχαν την υπεροχή και στο 18′ έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Παπαδημητρίου να σουτάρει και τον Μωυσίδη να βάζει σωτήρια την προβολή και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

Ο Εδεσσαϊκός μετά το 25′ κυκλοφόρησε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, παίζοντας κάθετο ποδόσφαιρο, δίχως όμως να φτάσει σε φάση.

Αντίθετα και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική στιγμή όταν μετά από κόντρα η μπάλα στρώθηκε στον Καθάριο που από θέση αριστερά έκανε το πλάσε με τον Παπουρτζή να αποκρούει με το σώμα.

Το γκολ ήρθε για τον Εδεσσαϊκό στο 42′. Ο Καράμπελας έγινε αποδέκτης της μπάλας σε θέση πλάγια δεξιά, προχώρησε στον άξονα και με διαγώνιο αριστερό πλασέ έξω από τη περιοχή κέρδισε τον Κολιοφούκα.

Τελευταία φάση η κεφαλιά του Παλάσκα στο 45′ που πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η είσοδος των Λογγινίδη και Πιπερτζή έδωσε άλλον αέρα στο δεύτερο ημίχρονο στον Κιλκισιακό, που άμεσα έκλεισε την ομάδα της Έδεσσας στα καρέ της, και έφτασε στο 56′ στην ισοφάριση με τον Λογγινίδη να σουτάρει, την μπάλα να αλλάζει ελαφρώς πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο ΑΟΚ είχε την ψυχολογία με το μέρος του, με τους Εδεσσαίους να μένουν με δέκα παίκτες στο 61′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Καράμπελα.

Στο 69′ ο Μοσχάκης εκτέλεσε φάουλ ο Παλάσκας πήρε και πάλι την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια. Η πίεση αυξήθηκε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, με τον Πιπερτζή να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 82′ όταν όνος του από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε πάνω στον Παπουρτζή.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μοσχάκης ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να σουτάρει, με την φάση του αγώνα να σημειώνεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εκεί όπου ο Προβατίδης βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή και ανατράπηκε από αμυντικό, όμως ο διαιτητής Χανίδης αν και μπροστά στη φάση δεν υπέδειξε την παράβαση.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Κολιοφούκας, Καραμπάς, Ραφαελίδης (46′ Λογγινίδης), Παλάσκας, Ματεντζίδης, Καρασίμος, Ιορδανίδης, Δρόσος (46′ Πιπερτζής), Παπαδημητρίου, Μοσχάκης, Καθάριος (79′ Προβατίδης).

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: Παπουρτζής, Ουζούνης, Κιόρτσης (55′ Τζατζανάς), Μωυσίδης, Αβραμίδης, Παπαγεωργίου, Ντόγος (75′ Σφέτκος), Τσουμάγκας, Προύντσης, Ταουσιάνης, Καράμπελας.