Ανταγωνιστικός μόνο γιά ένα ημιχρόνιο ο ΓΑΣΚ εκτός έδρας με την ΧΑΝΘ

Με εκτός έδρας ήττα από την ΧΑΝ Θεσσαλονίκης, με 32-19, ξεκίνησε ο ΓΑΣ Κιλκίς την νέα αγωνιστική περίοδο στον α΄ υποόμιλο του βορείου ομίλου του χειροσφαιρικού πρωταθλήματος α2 εθνικής κατηγορίας.

Η εμφάνιση της ομάδας του Κιλκίς δεν ήταν ανάλογη των προσδοκιών για διεκδίκηση της νίκης έως την τελευταία στιγμή.

Ωστόσο, η έκταση της ήττας διαμορφώθηκε στην επανάληψη, εκεί που στο πρώτο ημιχρόνιο ο ΓΑΣΚ παρουσιάσθηκε ανταγωνιστικός και έφερε σε δύσκολη θέση την ΧΑΝΘ, παρά το ψυχολογικό πλήγμα που υπέστη από τον σοβαρό τραυματισμό του επανακάμψαντος Άκη Κυπραίου στα πρώτα λεπτά του αγώνα, που τον «έθεσε εκτός μάχης».

Έτσι, το κιλκισιώτικο συγκρότημα πήγε στα αποδυτήρια με εις βάρος του διαφορά μόλις ενός τέρματος (12-11).

Όμως, μετά τα πρώτα λεπτά της επανάληψης άρχισαν να φαίνονται οι επιπτώσεις του συνδυασμού της ψυχολογικής πίεσης με κόπωση από την αρχική έντονη προσπάθεια. Και όταν η ΧΑΝΘ αύξησε την διαφορά περισσότερο από τα τέσσερα τέρματα, ο ΓΑΣΚ δεν «βρήκε» σωματικές και ψυχικές δυνάμεις, γιά να αναστρέψει την κατάσταση.

Κατ’ αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Κιλκίς υπέστη μία φυσιολογική, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, ήττα, έστω και αν η τελική διαφορά δεν αντανακλά ανάλογη ως προς την δυναμικότητα των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις(από το φύλλοαγώνος):

ΧΑΝΘ (Νασουμίδης): Μηλόπουλος, Μουρατίδης, Μπίλλιας, Εμμανουήλ, Μπαϊρλής 8, Πατραμάνης 7, Κουπαρανίδης, Βασιάδης 1, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 6, Μπόλας 1, Τσιρογιάννης 3, Γιαννακίδης, Κοκκώνης 4, Σαρηγιαννίδης 2, Κεσίδης.
ΓΑΣ Κιλκίς (Τριανταφύλλου): Στ. Φαχουρίδης 2, Μέγκας , Κυπραίος 1, Ιλερής 3, Αλ. Γιαβασίδης, Δ. Γιαβασίδης 4, Αρ. Φαχουρίδης, Π. Φαχουρίδης, Τοκατζόγλου 4, Βιολιτζής,Σακαλής, Βαφειάδης, Ιωαννίδης, Χρ. Μαυρόπουλος, Αν. Μαυρόπουλος 2, Δημάκης 1.