Χάνει το πλεονέκτημα έδρας ο ΓΑΣ Κιλκίς mετά το 32-32 με την Νάουσα

Ισόπαλος 32-32 έληξε ο αγώνας-«ντέρμπυ» της προτελευταίας αγωνιστικής ημέρας του χειροσφαιρικού πρωταθλήματος βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας μεταξύ του ΓΑΣ Κιλκίς και του Ζαφειράκη Ναούσης.

Μετά το ανωτέρω αποτέλεσμα η ομάδα του Κιλκίς έχασε κάθε πιθανότητα κατάληψης της πρώτης θέσης, που θα συνεπαγόταν απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στους αγώνες διαβάθμισης («πλαίυ οφ») για την άνοδο, ενώ διατηρεί θεωρητικές μόνον πιθανότητες για την δεύτερη (νίκη δική της και ήττα ή ισοπαλία της ναουσαίικης την τελευταία αγωνιστική ημέρα), που προσφέρει πλεονέκτημα έδρας έναντι της τρίτης και της τέταρτης της τελικής κατάταξης.

Το πιθανότερο, λοιπόν, είναι να ξεκινήσει τους αγώνες της τελικής φάσης από την τρίτη θέση, με μειονέκτημα έδρας, κάτι που σημαίνει, ότι θα πρέπει πλέον να ρίξει όλο το βάρος της προσπάθειάς της στο να βρεθεί στην καλύτερη δυνατή αγωνιστική κατάσταση, ώστε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της διαδικασίας για την (επ)άνοδο στην ανώτερη κατηγορία του κιλκισιώτικου χειροσφαίρου.

Ο αγώνας ΓΑΣΚ-Ζαφειράκη κύλησε με έκδηλο το εκατέρωθεν πάθος αλλά και άγχος, με επακόλουθο και τα αρκετά συναρπαστικά αλλά και «νεκρά» διαστήματα.

Η ομάδα της Νάουσας προηγήθηκε στο ημιχρόνιο με 16-14, ενώ στο πρώτο ήμισυ της επανάληψης διηύρυνε την διαφορά μέχρι και στα έξι τέρματα.

Όμως, η κιλκισιώτικη διέθετε περίσσευμα αποφασιστικότητας, με την οποία «μίλησε» στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, «ψαλλιδίζοντας» σταδιακώς την διαφορά και, εν τέλει, εκμηδενίζοντάς την στο τελευταίο λεπτό φτάνοντας στην ισοφάριση 32-32.

Ατυχώς, γι΄αυτήν, ενώ κατάφερε να αποκτήσει κατοχή μπάλλας, μετά από ανεπιτυχή προσπάθεια της φιλοξενούμενης, δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση, χάνοντας την νίκη που θα την έφερνε σε πλεονεκτικότερη θέση.