Πρώτο βήμα πρόκρισης του ΓΑΣ Κιλκίς επί του Ζαφειράκη Νάουσας

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος έκανε ο ΓΑΣ Κιλκίς που επιβλήθηκε με 25-22 του Ζαφειράκη Νάουσας και το Σάββατο θα ταξιδέψει στην Ημαθία με σκοπό να τελειώσει την σειρά.

Εφ΄όσον χρειασθεί και τρίτος τελικός αγώνας, αυτός θα διεξαχθεί την Κυριακή 7.4.19 και πάλι στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κιλκίς στις 6 το απόγευμα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους παίκτες του Γιάννη Λαζαρίδη να έχουν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια, όμως τον Ζαφειράκη να είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής.

Στο 30΄ τελικά το αποτέλεσμα ήταν 13-12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, και αν και έχασαν με τρείς διλεπτες τον Γιαβασίδη στο 34, κατάφεραν με την άμυνα να προηγηθούν με 18-15 στο 40.

Η Νάουσα μείωσε στο επόμενο δίλεπτο στο ένα τέρμα, αλλά η αντίδραση της ήταν μέχρι εκεί.

Ο ΓΑΣΚ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, και με τις σημαντικές αποκρούσεις του Κοβλακά έφτασε στο 51 τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Κιλκίς διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα, και έφτασε εν τέλει στη νίκη με 25-22.
Οι συνθέσεις
ΓΑΣ Κιλκίς: Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 4, Κουσίδης, Β. Τοκατζόγλου 7, Σ. Φαχουρίδης, Γιαβασίδης 2, Α. Φαχουρίδης 1, Τριανταφύλλου, Μέγκας 2, Σακαλής, Γρηγοριάδης 1, Μαυρόπουλος 1, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου.