Κυπελλούχος ΕΠΣΚ το Βαφειοχώρι στα πέναλτυ 4-3 ( 2-2 καν.αγώνας )

Με το εύστοχο πέναλτυ του Ρωμανίδη η ομάδα του Βαφειοχωρείου για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου κατακτά το κύπελλο της ΕΠΣΚ, μετά από τις άστοχες εκτελέσης του Στεφανίδη και Φερεσίδη για την ομάδα του Πολυκάστρου και του ΓΚέλτσου για τον Μεγ.Αλέξανδρο (4-3).

Το οξύμορο όμως του παιχνιδιού ήταν η παρουσία του Παπάκη κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΠ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού μετά την αποβολή του Θεοδωρίδη στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και φυσικά στην φάση των πέναλτυ μετά την παράταση.IMG_8251
Ο κανονικός αγώνας με αρκετά νεύρα τελείωσε ισόπαλος 2-2 με δύο αποβολές μία για κάθε ομάδα (θεοδωρίδης-Αουρέλ Κόλα) και πέντε κίτρινες κάρτες.Τα τέρματα για την ΑΕ Πολυκάστρου σημείωσαν ο Στεφανίδης στο 16΄και στο 43΄ και οι Ευθυμιάδης στο 24΄και Κυπαρρίσης στο 77΄.
Η ομάδα του Πολυκάστρου τελείωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Γεωργιάδης στο 103΄αφού ακούμπησε η μπάλλα στο χέρι του.

Ο αγώνας

η δυνατή βροχή, δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν ίδια δυναμική. – See more at: http://www.kilkis-press.gr/page/kypelloyxos-epsk-o-m-aleksandros-bafeioxorioy-foto#sthash.WWU0JDSs.dpuf

Η δυνατή βροχή που ξεκίνησε από την προηγούμενη ημέρα δημιούργησε προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο, παρ’ όλα αυτά και οι δύο ομάδες παρουσιάσθηκαν πολύ δυνατές και έτοιμες για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Οι έμπειροι παίκτες του Πολυκάστρου ήξεραν τι ήθελαν και προσαρμόστηκαν στα δεδομένα του παιχνιδιού με το Βαφειοχώρι να κοιτάει τους Πολυκαστρινούς στα μάτια και να αγωνίζεται μέχρι τέλους για τη νίκη.

ΒΑΦΕΙΟΧΩΡΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΠΣΚ ΒΑΦΕΙΟΧΩΡΙ ΑΕΠΟ τελικός τα είχε όλα. Δύναμη, νεύρα, γκολ, ένταση, αψιμαχίες και αγωνιστικό πάθος. Προηγήθηκε η ΑΕΠ στο 18’ μετά από σέντρα του Αρκούδα και κεφαλιά του Στεφανίδη αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει όταν στο 24’ μετά από καλή εκτέλεση του Ευθυμιάδη, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Θεοδωρίδη. Στο 43΄ ο Στάθης Στεφανίδης με ωραίο σουτ έβαλε μπροστά και πάλι την ΑΕΠ στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς βροχή, το Πολύκαστρο στα πρώτα λεπτά έδειχνε να ελέγχει το ματς έως την φάση στο 62΄. Στο σημείο αυτό οι παίκτες συνεπλάκησαν σε μια φάση για να δουν την κίτρινη κάρτα οι Ντουντούκης και Κέλτσος ενώ οι Θεοδωρίδης και Κόλα αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή κ. Πεντζερετζή. Τερματόφυλακας για την ΑΕΠ ανέλαβε ο Παπάκης. Μετά από επτάλεπτη και πλέον διακοπή, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τους ρυθμούς τους και στο 77’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, κεφαλιά – πάσα του Τ. Παπαδόπουλου στον Κυπαρίσση και ο τελευταίος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 και άλλαξε τα δεδομένα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στο 82’ από φάουλ ο Στ. Στεφανίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον πολύ καλό τερματοφύλακα Ζάϊκο.

Η παράταση

Με εμφανή την κόπωση των ποδοσφαιριστών και τον γεμάτο νερά αγωνιστικό χώρο, οι δυό τους πορέυτηκαν στην παράταση όπου στο 103’ η ΑΕΠ έμεινε με εννέα παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης στον Γεωργιάδη. Στο 116’ ο Καλόνικος με σουτ παραλίγο να καθάρισε το ματς αλλά ο Ζάικος απέκρουσε σε κόρνερ.

Τα πέναλτι

Όλα κρίθηκαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Μοιραίος παίκτες για την ΑΕΠ ο Στεφανίδης που έστειλε τη μπάλα έξω από την εστία και ο Παναγιώτης Ρωμανίδης που ευστόχησε δίνοντας το Κύπελλο στην ομάδα του.ΡΩΜΑΝΙΔΗΣ

Ντουντούκης 1-0, Ζώρας 1-1, Φερεσίδης (απέκρουσε ο Ζάικος), Ευθυμιάδης 1-2, Ζειμπεκέρης 2-2, Κέλτσος (τράνταξε την δεξιά δοκό), Καλόνικος 3-2 ,Χ. Παπαδόπουλος 3-3, Στεφανίδης (αστόχησε), Ρωμανίδης 3-4

Οι συνθέσεις:

Μ. Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου (Π. Γρηγοράκης): Ζάικος, Θ. Παπαδόπουλος, Ευθυμιάδης, Ηλιάδης, Χ. Παπαδόπουλος, Φ. Κόλα (64’ Τ. Παπαδόπουλος, Κυπαρίσσης (96’ Ζώρας), Αλεξανδρίδης, Ρωμανίδης, Α. Κόλα, Σ. Παπαδόπουλος (46’ Κέλτσος).

Α.Ε. Πολυκάστρου (Ν. Γεωργιάδης): Θεοδωρίδης, Καλόνικος, Ευθυμιάδης (46’ Μουρατίδης), Παπάκης, Φερεσίδης, Γεωργιάδης, Αρκούδας (91’ Π. Παπαδόπουλος), Στεφανίδης, Ντουντούκης, Ζεϊμπεκέρης, Ιωαννίδης (116’ Τοσουνίδης).