Στον τελικό κυπέλλου ΕΠΣΚ Αναγέννηση Πλαγιάς και ΠΑΟΚ Κρηστώνης
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2018/08/ΕΠΣ-ΚΥΠΕΛΛΟ-1024x658.jpg)
Το «εισητήριο» στον τελικό του κυπέλλου ΕΠΣ Κιλκίς πήραν Αναγέννηση Πλαγιάς και ΠΑΟΚ Κρηστώνης μετά τους επαναληπτικούς ημιτελικούς αγώνες που διεξήχθησαν την Τετάρτη 27.10.21.
Η Αναγέννηση Πλαγιάς επικράτησε εντός έδρας (στο γήπεδο Πολυκάστρου) του Κιλκισιακού με 3-0 (2-0 στον πρώτο ημιτελικό), με τέρματα που σημείωσαν ο Κοσμάς Σαμαράς, ο Μίλτος Γρηγοριάδης και ο Ηράκλειτος Νιζάμης, ενώ ο Αστέρας Μ.Βρύσης εντός έδρας ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης (1-0 στον πρώτο ημιτελικό).
Η Αναγέννηση Πλαγιάς αναδείχθηκε δύο φορές κυπελλούχος (2018,2020) και θα συμμετάσχει στον τρίτο τελικό της ιστορίας της.
Ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης έχει πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες (1983, 2012, 2013, 2015, 2017) και θα αξιώσει το πρώτο τρόπαιο στην έκτη συμμετοχή.
Έτσι, θα βρεθούν αντιμέτωπες στον τελικό του Μαρτίου.