Ο στατιστικός «καθρέφτης» της 2ης αγωνιστικής α1 κατηγορίας ΕΠΣΚ

Γράφει ο Κώστας Ίντος

Τέσσερες νίκες των γηπεδούχων, μία ισοπαλία, μία νίκη των φιλοξενουομένων.
«Βρήκαν δίχτυα» δέκα ομάδες.
Τέσσερες ομάδες σημείωσαν από τρία τέρματα. Μία ομάδα σημείωσε δύο τέρματα. Πέντε ομάδες σημείωσαν από ένα τέρμα. Δυο ομάδες παρουσίασαν «αφλογιστία». Δύο φορές εμφανίσθηκε το 3-0 και 3-1. Μία φορά το 2-1 και 1-1.
Δεν κατάφεραν να σημειώσουν τέρμα και οι έξι γηπεδούχοι ούτε και οι έξι φιλοξενούμενοι.
Συνολική παραγωγικότητα 19 τέρματα (μέσος όρος 3,16 τέρματα ανά αγώνα).
Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 12 τέρματα.
Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν εφτά τέρματα, όπως την πρώτη αγωνιστική ημέρα.
Υπεροχή νικών γιά τους γηπεδούχους. Υπεροχή τερμάτων γιά τους γηπεδούχους.
Μία αποβολή.
Πέντε δοκάρια (τρία οριζόντια και δύο κάθετα).
Καταλογίσθηκαν τέσσερα πέναλτυ και αξιοποιήθηκαν τα τρία.
Από τα 19 τέρματα τα 13 σημειώθηκαν με σουτ μέσα από την περιοχή, τα τρία με πέναλτυ, το ένα με σουτ από έξω από την περιοχή, το ένα με κεφαλιά και το ένα με αυτοτέρμα.
Επιτεύχθηκαν εφτά τέρματα στο α’ ημιχρόνιο και 12 στην διάρκεια του β’ ημιχρονίου.
Συνολικά στατιστικά
Στους 12 αγώνες των αγωνιστικών ημερών ο απολογισμός είναι πέντε νίκες των γηπεδούχων, τρεις ισοπαλίες, και τέσσερες νίκες των φιλοξενουμένων.
Συνολική παραγωγικότητα 32 τέρματα (μέσος όρος 2,66 τέρματα ανά αγώνα).
Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 18 τέρματα
Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 14 τέρματα.
Στον αριθμό 3 οι αποβολές.
Τρεις ομάδες από μία κόκκινη κάρτα.
Χωρίς αποβολή δέκα ομάδες.
Από τα οκτώ δοκάρια, τα τέσσερα οριζόντια και τα τέσσερα κάθετα.
Πρωτιά του Πολυκαστρου με τέσσερα δοκάρια.
Τέσσερες ομάδες έχουν «σημαδέψει» τα δοκάρια.
Εννιά ομάδες χωρίς δοκάρι.
Υποδείχθησαν πέντε πέναλτυ (εύστοχα τέσσερα, άστοχο ένα).
Πέντε ομάδες έχουν από ένα κερδισμένο πέναλτυ.
Οκτώ ομάδες δεν βρέθηκαν στην «βούλα» των ένδεκα βημάτων.
Από τα 32 τέρματα τα 24 σημειώθηκαν με σουτ από μέσα από την περιοχή, τα τέσσερα με πέναλτυ, τα δύο με κεφαλιές, το ένα με σουτ από έξω από την περιοχή, το ένα με αυτοτέρμα.
Επιτεύχθησαν 13 τέρματα στο α’ ημιχρόνιο και 19 στην διάρκεια του β’ ημιχρόνιου.
Εξι ομάαδες διατηρούν το αήττητο.
Κορυφαία επίθεση συνολικώς η Μεγάλη Βρύση με έξι τέρματα. Δεν έχει σημειώσει τέρμα το Παλαιο Αγιονέρι.
Κορυφαία άμυνα συνολικώς η Κρηστώνη με απαραβίαστη εστία.
Πιό αδύναμη άμυνα συνολιώς ο Εύρωπος με παθητικό έξι τερμάτων.
Την μεγαλύτερη επιθετική πολυφωνία έχει η Κρηστώνη με τέσσερις διαφορετικούς «εκτελεστές».