Στην πρώτη τριάδα το Π.Αγιονέρι στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

Αθλητισμός /

Στο «εμπόδιο» της Μ.Βρύσης «σκάλωσε» εκτός έδρας ο Επτάλοφος χωρίς όμως να χάσει τα πρωτεια στην α1 κατηγορία. Ωστόσο, βρίσκονται πάνω του σε απόσταση «αναπνοής» η Πλαγιά που επιβλήθηκε του ….«όρους» Πάικου (Γουμένισσας), και «βολής» το Π.Αγιονέρι που προωθήθηκε στην τρίτη θέση, εκτοπίζοντας τον Κιλκισιακό, τον οποίο νίκησε και «προσπέρασε» και ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Με τον Κιλκισιακό ισοβάθμησαν ο Εθνικός Αξιούπολης, που κατέλαβε και υποσκέλισε την Δόξα Χέρσου δίνοντας συνέχεια στην βαθμολογική άνοδό του, και η Αργυρούπολη που επανήλθε στις επιτυχίες, κερδίζοντας δύο θέσεις στην κατάταξη.

Αίσθηση προκάλασε η έκταση της εντός έδρας ήττας του Πευκοδάσους (1-6) από την ΑΕ Πολυκάστρου που το «έρριξε» μία θέση πιό κάτω και πήρε «ανάσα». Η κατά μία θέση προώθηση της ενέτεινε την απομόνωση του προτελευταίου Ν.Γυναικοκάστρου και του ουραγού Μ.Αλεξάνδρου Βαφειοχωρίου.

-Τόσο ο πρωτοπόρος του α’ ομίλου α’ κατηγορίας Αλέξανδρος Κιλκίς όσο και ο δεύτερος Ποντιακός Ν.Σάντας που απομακρύνθηκαν από τον τρίτο Γαλλικό και τον τέταρτο Εθνικό ΣΣ Μουριών, που μετά τα «στραβοπατήματά» τους νιώθουν «καυτή» την «ανάσα» των ΑΕ Πεδινού και Καμπάνη. Ο Γαλλικός έγινε η πρώτη ομάδα του ομίλου «έπιασε» τα είκοσι ενεργητικά τέρματα, ενώ από τις ομάδες της βάσης «βήμα εμπρός» και «πάτημα» σε ασφαλές «έδαφος» έκανε ο Α.Παντελεήμων.

-Από την ισοπαλία του Ανθοφύτου στην Ποντοηράκλεια και την νίκη του Πολυπέτρου στο Βαλτοτόπι προέκυψε ισοβαθμία των δύο στην κορυφή του β’ ομίλου, ενώ ο Α.Πέτρος έχασε την ευκαιρία να γίνει ο τρίτος «συγκάτοικος» εξ αιτίας της εντός έδρας ήττας του από τον Α.Χαράλαμπο, ο οποίος βρίσκεται και πάλι στο «κατώφλι» της πρώτης τετράδας. Την θέση του βελτίωσε αισθητά το Μεταλλικό ενώ η Γοργόπη «πάτησε φρένο» στον «κατήφορό» της με εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη (6-3) επί της ουραγού Μ.Στέρνας.

-Την μέχρι στιγμής ευρύτερη νίκη (9-0) και στις τρεις κατηγορίες σημείωσε ο πρωτοπόρος του α’ ομίλου β’ κατηγορίας Απόλλων Μαυρονερίου, ενώ στην δεύτερη θέση εδραιώθηκε σε ασφαλή απόσταση από τους διώκτες η Ξηρόβρυση. Αξιοσημείωτη η άνοδος του Σταυροχωρίου στην τρίτη, ενώ η έβδομη αγωνιστική ημέρα χαρακτηρίσθηκε από απόλυτη κυριαρχία των φιλοξενουμένων με τέσσερες νίκες επί ισαρίθμων αγώνων.

-Αποσπάσθηκε ακόμη περισσότερο το πρωτοπόρο του β’ ομίλου Χορήγι μετά τον συνδυασμό της νίκης του επί του ΑΟΚ Πολυκάστρου και της εντός έδρας ήττας του δευτέρου Αίαντος Πολυκάστρου από τον Ασπρο, που κράτησε την απόσταση από την πρώτη τριάδα, ενώ την τρίτη θέση διατήρησε η Τούμπα, πλησιάζοντας τον Αίαντα σε απόσταση «αναπνοής». Βαθμολογική βελτίωση γιά τον Μικρόκαμπο, ενώ και από τον όμιλο απουσίασε η ισοπαλία με τους γηπεδούχους να επικρατούν των φιλοξενουμένων με τρεις νίκες έναντι μιάς.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Πλαγιά-Πάικο Γουμ. 1-0
(Σιτσανέλης)
Εθνικός Αξ.-Δόξα Χερ. 1-0
(Θεοφανίδης)
Πευκόδασος-ΑΕ Πολυκάστρου 1-6
(Μαυρομάτης-Ζεϊμπεκέρης 2, Γκέληνος, Ιωαννίδης, Καλαϊτζίδης, Γεωργιάδης)
Ν.Γυναικόκαστρο-Αργυρούπολη 1-3
(Στράντζαλης-Λαδάς, Γ.Τακαβάκης-Σερταρίδης)
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Π.Αγιονέρι 0-4
(Γιλτίδης 2, Ι.Νικολαϊδης, Α.Αλεξίου)
Μ.Βρύση-Επτάλοφος 1-1
(Α.Παπαδόπουλος-Αλεξανδρίδης)
ΠΑΟΚ Κρηστ.-Κιλκισιακός 2-1
(Κ.Πότκας, Γ.Ιωαννίδης-Ι.Γεωργιάδης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Επτάλοφος, 17-7, 18,
2., Πλαγιά, 13-7, 17,
3., Π.Αγιονέρι, 14-4, 16,
4., ΠΑΟΚ Κρηστ., 11-8, 14,
5., Κιλκισιακός, 19-10, 13,
6., Αργυρούπολη, 16-15, 13,
7., Εθνικός Αξ., 11-11, 13,
8., Δόξα Χέρσου, 11-9, 12,
9., Πάικο Γουμ., 13-10, 10,
10., Μ.Βρύση, 13-10, 10,
11., ΑΕ Πολυκάστρου, 12-10, 9,
12., Πευκόδασος, 5-15, 8,
13., Ν.Γυναικόκαστρο, 4-17, 2,
14., Μ.Αλέξανδρος Βαφ., 2-25, 1,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 21.11.15(
Αργυρούπολη-Πάικο Γουμ.
ΑΕ Πολυκάστρου-Δόξα Χέρσου
Επτάλοφος-Πευκόδασος
Π.Αγιονέρι-Κιλκισιακός
Μ.Βρύση-ΠΑΟΚ Κρηστώνης
Πλαγιά-Ν.Γυναικόκαστρο
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Εθνικός Αξ.

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Αλέξανδρος Κιλκίς-Κεντρικό 3-0
Ποντιακός ΝΣ-Βάθη 2-0
Α.Παντελεήμων-Εθνικό ΣΣΜ 1-0
Γερακαριό-Γαλλικός 2-2
Καμπάνης-Λεβεντοχώρι 1-0
ΑΕ Πεδινού-Κοιλάδι 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(8η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Αλέξανδρος Κιλκίς, 19-9, 19,
2.,Ποντιακός ΝΣ, 16-9, 17,
3., Γαλλικός, 20-14, 14,
4., Εθνικός ΣΣΜ, 13-10, 13,
5., ΑΕ Πεδινού, 11-9, 13,
6., Καμπάνης, 12-14, 13,
7., Κεντρικό, 12-15, 10,
8., Α.Παντελεήμων, 8-11, 9,
9., Κοιλάδι, 12-14, 8,
10., Λεβεντοχώρι, 7-8, 6,
11., Γερακαριό, 6-12, 5,
12., Βάθη, 6-18, 5,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 22.11.15)
Βάθη-Αλέξανδρος Κιλκίς
Λεβεντοχώρι-Εθνικός ΣΣΜ
Κεντρικό-Γερακαριό
Γαλλικός-Α.Παντελεήμων
Κοιλάδι-Καμπάνης
ΑΕ Πεδινού-Ποντιακός ΝΣ

Β όμιλος
Μ.Στέρνα-Γοργόπη 3-6
Α.Χαράλαμπος-Α.Πέτρος 3-1
Βαλτοτόπι-Πολύπετρο 2-3
Βαπτιστής-Μεταλλικό 0-3
Δροσάτο-Εύρωπος 2-2
Ποντοηράκλεια-Ανθόφυτο 0-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(8η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Πολύπετρο, 28-14, 18,
2., Ανθόφυτο, 16-6, 18,
3., Α.Πέτρος, 15-6, 15,
4., Βαλτοτόπι, 13-13, 15,
5., Α.Χαράλαμπος, 21-13, 14,
6., Μεταλλικό, 21-17, 11,
7., Εύρωπος, 14-17, 11,
8., Γοργόπη, 19-20, 19,
9., Δροσάτο, 14-23, 8,
10., Βαπτιστής, 16-21, 7,
11., Ποντοηράκλεια, 11-20, 6,
12., Μ.Στέρνα, 13-31, 3,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Σάββατο 21.11.15)
Α.Πέτρος-Μ.Στέρνα
Μεταλλικό-Πολύπετρο
Γοργόπη-Ποντοηράκλεια
Ανθόφυτο-Βαλτοτόπι
Εύρωπος-Βαπτιστής
Δροσάτο-Α.Χαράλαμπος

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α όμιλος
Φύσκα-Σταυροχώρι 0-1
Δοϊράνη-Απόλλων Μαυρ. 0-9
Διπόταμος-Νίκη Ευκ. 1-2
Κορωνούδα-Ξηρόβρυση 2-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(7η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Απόλλων Μαυρ., 26-7, 19,
2., Ξηρόβρυση, 21-7, 14,
3., Σταυροχώρι, 8-10, 11,
4., Κορωνούδα, 13-14, 10,
5., Νίκη Ευκ., 12-12, 8,
6., Διπόταμος, 10-10, 8,
7., Φύσκα, 15-16, 8,
8., Δοϊράνη, 4-32, 2,[/table]
Αφαιρέθηκαν δύο βαθμοί από την Δοϊράνη

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 22.11.15)
Κορωνούδα-Σταυροχώρι
Νίκη Ευκ.-Απόλλων Μαυρ.
Διπόταμος-Δοϊράνη
Ξηρόβρυση-Φύσκα

Β όμιλος
Χορήγι-ΑΟΚ Πολυκάστρου 3-1
Τούμπα-Κ.Απόστολοι 1-0
Αίας Πολυκάστρου-Ασπρος 1-2
Μικρόκαμπος-Ηλιόλουστο 5-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (7η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Χορήγι, 17-5, 19,
2., Αίας Πολυκάστρου, 20-10, 13,
3., Τούμπα, 12-9, 12,
4., Ασπρος, 10-8, 10,
5., Μικρόκαμπος ,15-11, 9,
6., Ηλιόλουστο, 11-21, 7,
7., ΑΟΚ Πολυκάστρου, 8-14, 3,
8., Κ.Απόστολοι, 5-20, 3,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 22.11.15)
Μικρόκαμπος-ΑΟΚ Πολυκάστρου
Ασπρος-Κ.Απόστολοι
Αίας Πολυκάστρου-Τούμπα
Ηλιόλουστο-Χορήγι

Περισσότερα

Και με το «καρότο» και με το «μαστίγιο»

Παρά τους τόσους «κλυδωνισμούς», που υφίσταται το «οικοδόμημα» του κιλκισιώτικου ποδοσφαίρου εξαιτίας εσωτερικών ζητημάτων και της συνδυασμένης κρίσης των τελευταίων […]

Δείτε ακόμα

Η βασιλόπιτα του ΧΩΜΑ Κιλκίς

Ο αθλητικός σύλλογος ΧΩμάτινος Μηχανοκίνητος Αθλητισμός (ΧΩ.Μ.Α.) Κιλκίς απευθύνει κάλεσμα στα μέλη και σε όλους τους φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού […]