Στον τελικό για την άνοδο προκρίθηκε ο ΓΑΣΚ νικώντας τον Ζαφειράκη

Στην σειρά των δύο νικηφόρων τελικών αγώνων με τον Φαίακα Κερκύρας για την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας και άνοδο στην ανώτερη κατηγορία του ελληνικού χειροσφαίρου προκρίθηκε ο ΓΑΣ Κιλκίς.

Το «διαβατήριό» της για τα τελικά η ομάδα του Κιλκίς το «σφράγισε» στον τρίτο και τελευταίο ημιτελικό αγώνα διαβάθμισης με τον Ζαφειράκη Ναούσης, την Κυριακή 7.4.19 στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κιλκίς, νικώντας τον με 22-21.

Ο ΓΑΣΚ επικράτησε «με την ψυχή στο στόμα» αλλά δικαίως, δίνοντας αίσιο τέλος σ΄αυτήν την ψυχοφθόρα διαδικασία των τριών ημιτελικών με τον Ζαφειράκη, ο οποίος διεκδίκησε με το ίδιο πάθος και αποφασιστικότητα την πρόκριση, κάτι που προσδίδει πρόσθετη αξία στην επιτυχία του κιλκισιώτικου συγκροτήματος.

Στο πρώτο ημιχρόνιο αλλά και στα πρώτα είκοσι λεπτά της επανάληψης το κιλκισιώτικο συγκρότημα, παίζοντας κατά διαστήματα αξιόλογο χειρόσφαιρο, εφαρμόζοντας μιάν «ασφυκτική» άμυνα και περιορίζοντας στο ελάχιστο τα λάθη κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα, να περιορίσει σε επιθυμητό βαθμό την δραστηριότητα του ναουσαίικου και να προηγηθεί με διαφορές ακόμη και μέχρις έξι τερμάτων.

Ωστόσο, ο αξιόμαχος Ζαφειράκης δεν είχε «πει» ακόμη την «τελευταία λέξη» του, και στο τελευταίο δεκάλεπτο εξαπέλυσε σφοδρή αντεπίθεση, δείχνοντας ότι δεν ήλθε στο Κιλκίς για «ένδοξο» αποκλεισμό, αλλά για «πανηγυρική» πρόκριση.

Η αντεπίθεση κορυφώθηκε με την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο, κατά το οποίο οι Ναουσαίοι «τα έπαιξαν όλα για όλα», ισοφαρίζοντας προς στιγμήν και φέροντας σε πολύ δύσκολη θέση τους Κιλκισιώτες.
Ήταν, όμως, τότε, που αυτοί, ξεπερνώντας το πρόσκαιρο «μούδιασμα», αντέδρασαν με περίσσεια αποφασιστικότητα, φανερώνοντας αστείρευτες ψυχικές δυνάμεις αλλά και σωματική αντοχή, ενώ συγχρόνως διατήρησαν μέχρι τέλους «καθαρό» το μυαλό τους και την αυτοσυγκέντρωσή της.

Έτσι, όχι μόνο δεν παρουσίασαν συμπτώματα αγωνιστικής απορρύθμισης, αλλά, τουναντίον, «ανέβασαν» στα τελευταία-τελευταία λεπτά την απόδοσή τους τόσο, ώστε να καταφέρουν να βρουν το «αντίδοτο» στο «ασφυκτικό» ατομικό «μαρκάρισμα» των φιλοξενουμένων και, εν τέλει, να κερδίσουν πανάξια τον αγώνα και την πρόκριση.

Σε όλους τους παίκτες του ΓΑΣΚ περίσσεψαν το πάθος και η θέληση για την νίκη, με τον πολύπειρο τερματοφύλακα Τριανταφύλλου στην άμυνα και τον Δούγια στον εκτελεστικό τομέα να συνιστούν μιάν από τις καθοριστικές στην έκβαση του αγώνα λεπτομέρειες.