Παρατάθηκε η αγωνία στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

Αθλητισμός /

Μετά τις μεσοβδομαδιάτικες νίκες των ΠΑΟΚ Κρηστώνης επί του Κιλκισιακού και του Πάικου Γουμένισσας επί του Μ.Αλεξάνδρου Βαφειοχωρίου, που στην συνέχεια ηττήθηκε από τον Κιλκισιακό και υποσκελίσθηκε από τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Γουμένισσα. Στην «μάχη» γιά την παραμονή αποφασιστικό «βήμα» εμπρός έκανε ο Α.Χαράλαμπος νικώντας το ευρισκόμενο στην καλύτερη θέση Ν.Γυναικόκαστρο ενώ «ανάσα πήρε» η Αργυρούπολη με την νίκη της στον ΣΣ Μουριών, χωρίς πάντως να αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια από την γηπεδούχο ουραγό Εθνικό, καθώς οι θέσεις υποβιβασμού θα είναι δύο, αν ο μέλλων πρωταθλητής ΕΠΣΚ δεν ανέλθει στην γ’ εθνική κατηγορία. Τριπλή επιτυχία του Θεοδοσίου του Α.Χαραλάμπους. Και μαθηματικώς πρωταθλήτρια α’ ομίλου α’ κατηγορίας η Δόξα Χέρσου, ενώ θα χρειασθεί και η τελευταία αγωνιστική ημέρα γιά να κριθεί η έκβαση της «μάχης» γιά την προνομιούχο τέταρτη θέση, που οδηγεί στους κατατακτήριους αγώνες γιά την άνοδο, μεταξύ του έκτου Α.Παντελεήμονος και του πέμπτου Ποντιακού Ν.Σάντας, που αγωνίζονται μεταξύ τους.
Καμμία ισοπαλία σ’ αυτόν τον όμιλο, «κύμα» ισοπαλιών στον β’, όπου σημειώθηκε μόνο μία νίκη, και όπου η υπόθεση του τίτλου και της κατ’ ευθείαν ανόδου θα κριθεί μαθηματικώς την τελευταία αγωνιστική ημέρα, με την πρωτοπόρο Μ.Βρύση να βρίσκεται πιό κοντά στον στόχο.
Παράταση στην αβεβαιότητα και αγωνία, όσον αφορά στην έκβαση της «μάχης» γιά τον τίτλο του πρωταθλήματος ΕΠΣΚ έδωσαν τα αποτελέσματα της Μ.Τετάρτης 8.4.15, δηλαδή οι νίκες του ΠΑΟΚ Κρηστώνης επί του Κιλκισιακού και του Πάικου Γουμένισσας επί του Μ.Αλεξάνδρου Βαφειοχωρίου που περιέπλεξαν την ειδική βαθμολογική κατάταξη, γιά να ακολουθήσουν οι νίκες του Κιλκισιακού στο Βαφειοχώρι και του ΠΑΟΚ Κρηστώνης στην Γουμένισσα, που ενίσχυσαν την θέση των νικητών, με τον Κιλκισιακό να συνεχίζει να έχει τον «πρώτο λόγο» και τον ΠΑΟΚ να είναι τώρα ο ισχυρότερος αμφισβητίας. Στο «μέτωπο» της «μάχης» γιά την παραμονή κέρδισε σημαντικό «έδαφος» ο Α.Χαράλαμπος επικρατώντας του πρωτοπόρου σ’ αυτόν τον όμιλο Ν.Γυναικοκάστρου, ενώ «βήμα εμπρός» έκανε η Αργυρούπολη, με την εκτός έδρας νίκη της επί του Εθνικού ΣΣ Μουριών, χωρίς όμως και να απαλάσσεται από τα «δεσμά» της ανασφάλειας, καθώς η τρίτη θέση εξασφαλίζει την παραμονή μόνο στην περίπτωση, που ο μέλλων πρωταθλητής ΕΠΣΚ καταφέρει να ανέλθει στην γ’ εθνική κατηγορία. Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισε η τριπλή επιτυχία του Θεοδοσίου του Α.Χαραλάμπους.
-Η Δόξα Χέρσου ανεδείχθη και μαθηματικώς πρωταθλήτρια του α’ ομίλου α’ κατηγορίας και επανέρχεται στην ανώτερη κατηγορία ΕΠΣΚ μιάν αγωνιστική ημέρα πριν την λήξη του πρωταθλήματος. Την τελευταία αγωνιστική ημέρα, θα κριθεί η «μάχη» γιά την προνομιούχο πέμπτη θέση, που οδηγεί στους κατακτήριους αγώνες γιά την άνοδο, στον εκτός έδρας αγώνα του κατέχοντος αυτήν σήμερα Ποντιακού Ν.Σάντας με τον έκτο Α.Παντελεήμονα.
-Στον β’ όμιλο η πρωτιά θα κριθεί μαθηματικώς την τελευταία αγωνιστική ημέρα, με την πρωτοπόρο Μ.Βρύση να βρίσκεται πιό κοντά στον στόχο από το δεύτερο Πολύπετρο, ενώ οι άλλες τρεις θέσεις γιά τους κατατακτήριους αγώνες γιά την άνοδο (μέχρι και την πέμπτη) έχουν «κλείσει» προ πολλού.
-Από τον α’ όμιλο απουσίασε η ισοπαλία, σε αντίθεση με το «κύμα» ισοπαλιών στον β’, όπου σημειώθηκε μόνο μία νίκη.

Τα πλήρη αποτελέσματα
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι αγώνες
Γιά τον τίτλο
Πάικο Γουμ.-ΠΑΟΚ Κρηστ. 0-2
(Θ.Παυλίδης, Γ.Ιωαννίδης)
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Κιλκισιακός 1-2
(Γ.Ηλιάδης-Ματεντζίδης, Γρηγοριάδης)

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ
1., Κιλκισιακός, 8-2, 11,
2., ΠΑΟΚ Κρηστώνη, 4-2, 8,
3., Μέγας Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου, 3-4, 6,
4., Πάικο Γουμένισσας, 1-8, 3,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Τετάρτη 15.4.15)
Κιλκισιακός-Μ.Αλέξανδρος Βαφ.
ΠΑΟΚ Κρηστ.-Πάικο Γουμ.
Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 18.4.15)
Πάικο Γουμ.-Κιλκισιακός
ΠΑΟΚ Κρηστ.-Μ.Αλέξανδρος Βαφ.
Την Μ.Τετάρτη 8.4.15
ΠΑΟΚ Κρηστ.-Κιλκισιακός 1-0
(Φεντάνης)
Πάικο Γουμ.-Μ.Αλέξανδρος Βαφ. 1-0
(Νικολαϊδης)
Γιά την παραμονή
Α.Χαράλαμπος-Ν.Γυναικόκαστρο 3-2
(Θεοδοσίου 3-Α.Παπαδόπουλος 2)
Εθνικός ΣΣΜ-Αργυρούπολη 0-1
(Κώτελης)

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Νέο Γυναικόκαστρο, 6-5, 7,
2., Αγιος Χαράλαμπος, 7-3, 6,
3., Αργυρούπολη, 2-4, 3,
4., Εθνικός ΣΣΜ, 2-5, 0,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 18.4.15)
Εθνικός ΣΣΜ-Α.Χαράλαμπος
Αργυρούπολη-Ν.Γυναικόκαστρο
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Φύσκα-Αλέξανδρος Κιλκίς 0-5
Κεντρικό-Ποντιακός ΝΣ 4-1
Δόξα Χέρσου-Δοιράνη 4-1
Δροσάτο-Α.Παντελεήμων 6-0
Κοιλάδι-Καμπάνης 6-1
Νίκη Ευκ.-Πλαγιά 1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(21η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ
1., Δόξα Χερσου, 62-16, 51,
2., Πλαγιά, 55-25, 45,
3., Δροσάτο, 62-25, 44,
4., Αλέξανδρος Κιλκίς, 54-24, 43,
5., Ποντιακός ΝΣ, 35-33, 33,
6., Αγιος Παντελεήμων, 42-35, 32,
7., Κεντρικό, 43-39, 30,
8., Κοιλάδι, 39-40, 28,
9., Καμπάνης, 26-45, 20,
10., Φύσκα, 23-69, 15,
11., Νίκη Ευκαρπίας, 16-64, 9,
12., Δοϊράνη, 18-60, 7,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 19.4.15)
Νίκη Ευκ.-Αλέξανδρος Κιλκίς
Πλαγιά-Κεντρικό
Καμπάνης-Δόξα Χερ.
Κοιλάδι-Δροσάτο
Δοϊράνη-Φύσκα
Α.Παντελεήμων-Ποντιακός ΝΣ

Β όμιλος
Ποντοηράκλεια-Εύρωπος 3-3
Π.Γυναικόκαστρο-Τούμπα 1-1
Α.Πέτρος-Απόλλων Μαυρ. 1-1
Μ.Βρύση-Μεταλλικό 0-0
Βαλτοτόπι-Πολύπετρο 0-3
Αίας Πολυκάστρου-Εθνικός Αξ. 2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(21η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Μεγάλη Βρύση, 54-15, 53,
2., Πολύπετρο, 66-30, 50,
3., Εθνικός Αξιούπολης, 45-28, 41,
4., Ποντοηράκλεια, 44-32, 34,
5., Εύρωπος, 31-32, 28,
6., Αγιος Πέτρος, 34-30, 27,
7., Παλιό Γυναικόκαστρο, 31-33, 24,
8., Βαλτοτόπι, 32-42, 21,
9., Απόλλων Μαυρονερίου, 31-54, 13,
10., Αίας Πολυκάστρου, 27-47, 12,
11., Τούμπα, 14-83, 4,[/table]
Αφαιρέθηκαν τρεις βαθμοί από το Π.Γυναικόκαστρο και τρεις απο τον Απόλλωνα Μαυρονερίου

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 18.1.15)
Τούμπα-Εύρωπος
Πολύπετρο-Αίας Πολυκάστρου
Μεταλλικό-Π.Γυναικόκαστρο
Μ.Βρύση-Α.Πέτρος
Βαλτοτόπι-Ποντοηράκλεια
Απόλλων Μαυρ.-Εθνικός Αξ.

Οι «εκτελεστές» της β’ φάσης της α1 κατηγορίας ΕΠΣ Κιλκίς

Κατατακτήριοι γιά τον τίτλο
3 τέρματα: Γρηγοριάδης (Κιλκ.)
2 τέρματα: Ματεντζίδης (Κιλκ.)
1 τέρμα: Λ.Κωνσταντινίδης (Κιλκ.), Τακαβάκης (Κιλκ.), Μπελίτσας (Κιλκ.), Α.Κόλα (ΜΑΒ), Κοπαλιάνι (ΜΑΒ), Αλμασίδης (ΠΑΟΚ), Φεντάνης (ΠΑΟΚ), Νικολαϊδης (Πάικ.Γουμ.), Θ.Παυλίδης (ΠΑΟΚ), Γ.Ιωαννίδης (ΠΑΟΚ), Γ.Ηλιάδης (ΜΑΒ).

Κατατακτήριοι γιά την παραμονή
4 τέρματα: Θεοδοσίου (Α.Χαρ.)
3 τέρματα: Σιτσανέλης (Ν.Γυν.)
2 τέρματα: Ι.Περδικίδης (Α.Χαρ.), Α.Παπαδόπουλος (Ν.Γυν.)
1 τέρμα: Μαυρόπουλος (Ν.Γυν.), Παναγιωτίδης (Εθν.ΣΣΜ), Σπυριδόπουλος (Εθν.ΣΣΜ), Κώτελης (Αργ.), Νούκα (Α.Χαρ.), Κώτελης (Αργ.).

Περισσότερα
Δείτε ακόμα