Νίκη του Εύαθλου/Μακεδόνες Πολυκάστρου απέναντι στον ΑΣ Άσπρου Πέλλης

Ούτε ο ΑΣ Άσπρου Πέλλης παρά την σθεναρή αντίστασή του στα πρώτα τριάντα λεπτά του αγώνα μπόρεσε να δεί… «άσπρη ημέρα» με αντίπαλο τον Εύαθλο/Μακεδόνες Πολυκάστρου να γίνει δηλαδή η πρώτη ομάδα που να τον έχει νικήσει. Επιδεικνύοντας «καθαρό μυαλό» στο παρατεταμένο διάστημα αγωνιστικού πάθους της φιλοξενούμενης και αναλαμβάνοντας πλήρως τα «ηνία» του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο με «όπλο» όπως πάντα στα «δύσκολα», την «αποπνικτική» άμυνά της, η καλαθοσφαιρική ομάδα του Πολυκάστρου επικράτησε με 66-54 και έφτασε αισίως στις 19 νίκες επι ισάριθμων αγώνων του πρωταθλήματος α’ κατηγορίας Κ. Μακεδονίας. Σημειώνεται δε, ότι ο Εύαθλος/Μακεδόνες παρά τα ωρισμένα διαστήματα επιθετικής υστέρησης ιδίως στο τρίτο δεκάλεπτο και την πίεση του ΑΣ Άσπρου να τα εκμεταλλευθεί δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα και η νίκη ήλθε για αυτόν λιγότερο δύσκολα απο ό,τι δείχνουν η εξέλιξη του αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα.