Νίκη εδραίωσης ΚΟΥΠΑ στην πρώτη τετράδα με 95-76 επί του ΓΑΣ Μελίκης

Την εδραίωση στην πρώτη τετράδα της κατάταξης του καλαθοσφαιρικού πωταθλήματος ε΄ομίλου εξασφάλισε η «νεοφώτιστη» στην δ΄εθνική κατηγορία ομάδα της ΚΟΥΠΑ Κιλκίς, με την νίκη της επί της αντίστοιχης του ΓΑΣ Μελίκης με 95-76.

Η ανάγκη αυτής της νίκης «φόρτωσε» στο ξεκίνημα του αγώνα με άγχος του Κιλκισιώτες, που «μεταφράσθηκε» σε νευρικότητα, αστοχία στην επίθεση και ολογωρίες στην άμυνα, με επακόλουθο οι Μελικιώτες, που «καίγονταν» και αυτοί γιά την νίκη, καθώς «παλεύουν» γιά την παραμονή, να διατηρήσουν το προβάδισμα στο πρώτο ημιχρόνιο (36-41).

Σ’ αυτό το διάστημα η ΚΟΥΠΑ απλώς δεν έχασε την επαφή με το αποτέλεσμα, αποφεύγοντας μεγαλύτερο «άνοιγμα» της διαφοράς.

Στην επανάληψη ξεκίνησε «εκρηκτικά», και όταν η «μηχανή πήρε μπρος», ο αγώνας εξελίχθηκε σε «μονόλογο» του κιλκισιώτικου συγκροτήματος, που με «ασφυκτική» άμυνα και κατά πολύ βελτιωμένη επίθεση έφτασε με άνεση στην ανατροπή και στην τελική επικράτηση.

Η «σαρωτική» ανωτερότητά του στο δεύτερο ημιχρόνιο, προσέφερε την δυνατότητα χρησιμοποίησης όλων των παικτών, που όλοι τους είχαν ουσιαστική συνδρομή στην νίκη εδραίωσης, με τους Μανούσο και Ακριτίδη να υπερβαίνουν τους είκοσι πόντους.