Νίκες για Αετό και Ατρόμητους στην έναρξη του β΄γύρου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Ατρόμητοι Νέας Σάντας επί του Φιλίππου Πέλλας με 62-52 δείχνοντας ότι θα παλέψουν στο β΄γύρο του πρωταθλήματος για μιά καλύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Νικηφόρο και για τον Αετό Κιλκίς υπήρξε το ξεκίνημα του δεύτερου γύρου του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος β΄κατηγορίας Κ.Μακεδονίας.

Στο κλειστό γυμναστήριο Καμπάνη, το οποίο χρησιμοποίησε ο σύλλογος του Κιλκίς για λόγους ανωτέρας βίας, οι παίκτες του Αετού ξεκίνησαν δυνατά και ανέλαβαν σταθερό προβάδισμα πέντε-δέκα πόντων σε όλο το πρώτο ημιχρόνιο, με τους φιλοξενούμενους να προβάλλουν πιο σθεναρή αντίσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Όμως, στο τρίτο ο Αετός… «άνοιξε τα φτερά» του και με «εκρηκτική» απόδοση «καθάρισε» τον αγώνα, μετατρέποντας το τελευταίο σε εύκολη υπόθεση, κάτι που του επέτρεψε να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 12-14 (ημιχρόνιο 32-27).
23-09, 15-19 (τελικό 70-55).

Ανανιάδης 4, Αραβίδης, Βαϊτσούδης 24) (3τρ.) Γκρεκός 6, Ιατρού 9, Κακανόπουλος, Λούπας 4, Μανδράς 1, Μαργαριτίδης 5 (1 τρ.), Νταμοτσίδης 9 (1 τρ.), Σιδηρόπουλος, Φιλιππίδης 8.

Νίκη και του παιδικού τμήματος
Το παιδικό τμήμα του Αετού στην 8η αγωνιστική (πρώτη του 2ου γύρου) για τον γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, αγωνίσθηκε με την ομάδα του ΦΟ Αριδαίας.

Ο Αετός επικράτησε πολύ εύκολα με διπλό σκορ, σε ένα αγώνα που χαρακτηρίσθηκε από την εξαιρετική αμυντική λετουργία παρά τα πολλά λάθη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 66-33 (20-11, 34-17, 56-24, 66-33).

Αμοιρίδης 13, Βλαχονάσιος 4, Γκρεκός 2, Δούρος, Ζηρίδης 6, Μαραντίδης, Μπουρουτζάκης, Παπαδόπουλος 2, Πουλτουρτζίδης 10, Σιδηρόπουλος 12 (4), Τζίμος, Τσαρίδης 17.