«Ανήκουν στο ποίμνιό μου»
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2021/10/xeirotonia_kilkisiou1.jpeg)
Η ενθρόνισή του αναμένεται να γίνει την Παρασκευή 26.11.21, αλλά ο νέος σεβασμιώτατος μητροπολίτης Πολυανής και Κιλκισίου κκ Βαρθολομαίος ήδη ξεκίνησε τα ποιμαντικά καθήκοντά του.
Καθ’ ότι, κατοικοεδρεύων ακόμη «εις το κλεινόν άστυ», ήρθε σε επαφές με Κιλκισιώτες του Λεκανοπεδίου Αττικής, « οι οποίοι συμπεριλαμβάνονται στο ποίμνιό μου, αφού αφ’ ενός μεν πνευματικώς ανήκουν στην ιερά μητρόπολη Πολυανής και Κιλκισίου, αφ’ ετέρου δε οι περισσότεροι από αυτούς «ανηφορίζουν κατά το Καλοκαίρι και το Φθινόπωρο στις γενέτειρές τους στην μητροπολιτική επαρχία μας», όπως ο ίδιος δήλωσε στην πρώτη από χειροτονήσεως συνέντευξή του στον δημοσιογράφο Θανάση Κληματσίδα του τηλεοπτικού σταθμού «4Ε».
Αν μη τι άλλο, μία καλή αρχή με Κιλκισιώτες της διασποράς.