Για άλλη μια φορά καταδικαστικό για τον Εύαθλο ένα «νεκρό» δεκάλεπτο

Για άλλη μία φορά «κυνήγησε» την νίκη ανεπηρέαστος από έδρα και «όνομα» και για άλλη μία φορά «πλήρωσε» ακριβά ένα αγωνιστικώς «νεκρό» δεκάλεπτο.

Η «ιστορία» επαναλήφθηκε στην Νικόπολη Πρεβέζης, όπου ο Εύαθλος Πολυκάστρου εκεί που στο πρώτο ημιχρόνιο στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν ανταγωνιστικός και στάθηκε με αξιώσεις, υπέστη αγωνιστικό «βραχυκύκλωμα» στο τρίτο δεκάλεπτο, που συνεχίσθηκε για λίγο στο τέταρτο, με επακόλουθο την άδοξη ήττα από την τοπική αξιόλογη ομάδα με 65-49 και συνέπεια την επικίνδυνη βαθμολογική «καθήλωσή» του.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΕΥΑΘΛΟΣ

Αν κάτι πρέπει να επισημανθεί ιδιαιτέρως, είναι, ότι εξαιτίας αυτής της αδυναμίας του το πολυκαστρινό καλαθοσφαιρικό συγκρότημα έχασε τους τέσσερις τελευταίους αγώνες με τις ομάδες της πρώτης τετράδας, εκεί που είχε φτάσει πολύ κοντά στην «πηγή», δηλαδή σε ισάριθμες… εκτός προγράμματος νίκες, που, αν μη τι άλλο, θα του εξασφάλιζαν αρκετά πριν την λήξη του πρώτου γύρου την ανανέωση της παραμονής στον α΄όμιλο Βορρά γ΄εθνικής κατηγορίας.

Μάλιστα, το κακό τρίτο δεκάλεπτο στην Νικόπολη Πρεβέζης του στοίχισε την ήττα από την έκτη στην κατάταξη τοπική ομάδα, που είναι μέν αξιόμαχη, αλλά σε καμμιά περίπτωση εφάμιλλη των τεσσάρων πρώτων Φιλίππου Βεροίας, Φαίακος Κερκύρας, ΑΓΣ Ιωαννίνων και Νίκης Βόλου, τις οποίες η πολυκαστρινή «κοίταξε στα μάτια», υποχρεώντάς τις να «ιδρώσουν» για να την νικήσουν (και πάλι επωφελούμενες των δικών της «νεκρών διαστημάτων).

Τούτο σημαίνει, ότι ο Εύαθλος δεν έπαυσε μεν να είναι ομάδα με δυνατότητες πολύ περισσότερες από ό,τι δείχνει η σημερινή πλασματιική βαθμολογική θέση του, πλήν όμως κάποια στιγμή, πριν τα περιθώρια αρχίσουν να στενεύουν, θα πρέπει να βρεί λύση στο πρόβλημα των σύντομων αλλά επιζήμιων «νεκρών» διαστημάτων, δηλαδή να βρει σταθερό επιθυμτά επίπεδα ρυθμό, ώστε, επί τέλους, να τις αξιοποιήσει και να φτάσει εγκαίρως στην επίτευξη του αντικειμενικού σκοπού της ανανέωσης της παραμονής.