Πρωταθλήματα Ε.Π.Σ.Κιλκίς: Με νίκες συνέχισαν οι προπορευόμενοι

Αθλητισμός /

Ως ημέρα των προπορευόμενων θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί η όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος α1 κατηγορίας, αφού και οι πέντε πρώτες ομάδες της κατάταξης συνέχισαν με νίκες, «ανοίγοντας την ψαλλίδα» της απόστασης από την έκτη θέση.
Η πρωτοπόρος ΑΕ Πολυκάστρου ….«πολυβόλησε» εκτός έδρας τον Επτάλοφο, ενισχύοντας σημαντικά το προβάδισμά της όσον αφορά στην καλύτερη επίθεση, ενώ ο ΠΑΟ Κρηστώνης «υπερπήδησε» επίσης εκτός έδρας το «εμπόδιο» του Α.Πέτρου.
Ακολουθεί η ομάδα του Α.Χαραλάμπους διατηρώντας το δικό της προβάδισμα όσον αφορά στην καλύτερη άμυν.
«Ξοπίσω» της οι ισόβαθμοι Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου, που ήταν «καταιγιστικός» στον εντός έδρας αγώνα με το Π.Αγιονέρι, και Εθνικό ΣΣ Μουριών, που έκαμψε την σθεναρή αντίσταση των Μανδρών.
-«Έδαφος» έχασε η Αργυρούπολη, που υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία από την ουραγό Δόξα Χέρσου, η οποία και απέσπασε τον πρώτο βαθμό της.
Από την ισοπαλία αυτού του αγώνα και την ήττα του Ποντιακού Ν. Σάντας επωφελήθηκε το Πάικο Γουμένισσας το οποίο νίκησε το Ν.Γυναικόκαστρο και έδωσε συνέχεια στην «αθόρυβη» άνοδό του.
-Η Πλαγιά αποδείχθηκε …«βουνό» γιά τον πρωτοπόρο του α’ ομίλου α’ κατηγορίας Α.Αντώνιο, που έμεινε στην ισοπαλία μαζί της, την δεύτερή του έως τώρα. Ωστόσο, διατήρησε το αήττητο αλλά και την ασφαλή διαφορά των πέντε βαθμών από την δεύτερη θέση, μετά το «στραβοπάτημα» του Κεντρικού στον Καμπάνη. Με αυτό ισοβάθμησε το Μεταλλικό επικρατώντας στο «ντέρμπυ» της ημέρας και «προσπερνώντας» το Κοιλάδι, το οποίο «έπιασε» η Πλαγιά. Την θέση τους στην κατάταξη βελτίωσαν αισθητά Απόλλων Μαυρονέριου (νίκη στο Μελάνθιο) και Νίκη Ευκαρπίας (με ….νίκη επί του Λεβεντοχώριου), ενώ ο Καμπάνης «έκλεισε» την «ψαλλίδα» από τις βαθμολογικώς υπερτερούσες ομάδες μετά την ήττα της Φύσκας στην Κορομηλιά, με την ουραγό τοπική ομάδα να σημειώνει την «παρθενική» νίκη της.
-Την φρενήρη προέλασή του συνέχισε το πρωτοπόρο του β’ ομίλου Πευκόδασος φτάνοντας τις οκτώ νίκες επί ισαρίθμων αγώνν και κρατώντας σε ασφαλή απόσταση τις ισόβαθμες στην δεύτερη θέση ομάδες των Βαλτοτοπίου και Καστανέων, οι οποίες σημείωσαν επίσης νικηφόρα αποτελέσματα.
Η πρώτη ομάδα αύξησε την διαφορά από την τέταρτη θέση, στην οποία «αναρριχήθηκε» η Μ.Βρύση χάρη στον συνδυασμό της δικής της «χορταστικής» νίκης με την «λευκή» ισοπαλία στον αγώνα μεταξύ των ισοβάθμων Ευρώπου και Παιόνων Αξιούπολης, τους οποίους και υποσκέλισε.
Ο όμιλος αυτός παρέμεινε «κομμένος στα δύο», καθώς το έβδομο Πολυπέτρο έμεινε εκτός έδρας επίσης σε «λευκή» ισοπαλία με τον ουραγό Εθνικό Αξιούπολης, ο οποίος απέσπασε τον δεύτερο βαθμό του, συνεχίζοντας να αγνοεί την νίκη.
-Συνεχίσθηκε η «συγκατοίκηση» Μουριών και Δροσάτου στην κορυφή του α’ ομίλου β’ κατηγορίας, μετά τις εκτός έδρας νίκες τους επί των ουραγών Γερακαριού και Βάθης αντιστοίχως, με την τελευταία να παραμένει η μόνη άβαθμη. Ο τρίτος Α.Παντελεήμων παρέμεινε σε απόσταση «βολής» νικώντας την Τέρπυλλο την οποία υποσκέλισε η Κορωνούδα. Την θέση της βελτίωσε εκ νέου η Ξηρόβρυση δείχνοντας να συνέρχεται από το «σοκ» της απώλειας του αήττητου μιάν εβδομάδα νωρίτερα.
-Ενίσχυσε τα πρωτεία του στον β’ όμιλο το Π.Γυναικόκαστρο, καθώς με την νίκη του επί της Μ. Στέρνας διηύρυνε στους δύο βαθμούς την απόστασή του από την δεύτερη θέση, στην οποία «αναρριχήθηκαν» Αίας Πολυκάστρου και Αλέξανδρος Κιλκίς ο μεν πρώτος νικώντας την ΑΕ Πεδινού και εκτοπίζοντάς την από αυτήν και ο ισόβαθμος Αλέξανδρος Κιλκίς, που επικράτησε της Γοργόπης στον άλλο σημαντικό αγώνα της ημέρας. Αν και δεν αγωνίσθηκε λόγω ….Πυργωτού, το Ανθόφυτο «μπήκε σφήνα» μεταξύ ΑΕ Πεδινού και Γοργόπης, ενώ ο Ασπρος νίκησε τον Βαπτιστή, ισοβάθμησε μαζί του και εκμηδένισε την απόσταση από τον υπόλοιπο «κορμό» της κατάταξης.
-Η όγδοη αγωνιστική ημέρα στην β’ κατηγορία χαρακτηρίσθηκε από την απουσία της ισοπαλίας και στους δύο ομίλους.
Τα πλήρη αποτελέσματα
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α.Χαράλαμπος-Ποντιακός ΝΣ 1-0
(Κυριακίδης)
Επτάλοφος-ΑΕ Πολυκάστρου 1-5
(Χ.Παρπουτσής-Κουτσάγιας, Ε.Στεφανίδης, Ντουντούκης, Παπάκης, Αρκούδας)
Α.Πέτρος-ΠΑΟ Κρηστώνης 1-2
(Βουτσάς-Νικολαϊδης, Κεσίδης)
Εθνικός ΣΣΜ-Μάνδρες 3-2
(Σπυριδόπουλος, Αλεξίου, Σ.Κούσης-Γ.Γιαννακίδης, Ρουστέμ)
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Π.Αγιονέρι 5-1
(Τ.Παπαδόπουλος 2, Σ.Παπαδόπουλος, Π.Ζάικος, Ευθυμιάδης-Πετ.Αβραμίδης)
Πάικο Γουμ.-Ν.Γυναικόκαστρο 2-1
(Τζιβελέκης, Καραελευθερίου-Ι.Περδικίδης)
Αργυρούπολη-Δόξα Χέρσου 1-1
(Γ.Μουρατίδης-Καρυπίδης)
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8η αγωνιστική)

[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,
1.,ΑΕ Πολυκάστρου ,33-5 ,22
2.,ΠΑΟ Κρηστώνης, 19-8, 21
3.,Α.Χαράλαμπος ,9-3 ,16
4.,Μ.Αλέξανδρος Βαφειχωείου,16-8, 15
5.,Εθνικός ΣΣ Μουριών ,16-16, 15
6.,Αργυρούπολη ,12-11, 12
7.,Πάικο Γουμένισσας,11-12, 12
8.,Ποντιακός Νέας Σάντας ,9-12, 11
9.,Ν.Γυναικόκαστρο, 12-8, 9
10.,Μάνδρες ,11-15, 7
11.,Επτάλοφος ,11-21, 7
12.,Π.Αγιονέρι ,5-21, 7
13.,Α.Πέτρος ,9-17, 6
14.,Δόξα Χέρσου, 4-20, 1

[/table]
Η επομένη ημέρα (Σάββατο 30.11.13)
Μάνδρες-Ποντιακός ΝΣ
ΠΑΟ Κρηστώνης-ΑΕ Πολυκάστρου
Ν.Γυναικόκαστρο-Α.Πέτρος
Π.Αγιονέρι-Δόξα Χέρσου
Πάικο Γουμ.-Αργυρούπολη
Α.Χαράλαμπος-Εθνικός ΣΣΜ
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Επτάλοφος
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Μελάνθιο-Απόλλων Μαυρ. 0-2
Κορομηλιά-Φύσκα 3-2
Νίκη Ευκ.-Λεβεντοχώρι 2-1
Α.Αντώνιος-Πλαγιά 1-1
Μεταλλικό-Κοιλάδι 3-1
Καμπάνης-Κεντρικό 1-0
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8η αγωνιστική)

[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,
1. ,Α.Αντώνιος ,21-5 ,20
2. ,Μεταλλικό ,20-12 ,15
3. ,Κεντρικό ,17-9 ,15
4. ,Πλαγιά ,10-4 ,13
5. ,Κοιλάδι ,18-14, 13
6. ,Απόλλων Μαυρονερίου, 11-14 ,10
7. ,Νίκη Ευκαρπίας,,13-17, 10
8. ,Μελάνθιο, 6-24, 9
9. ,Λεβεντοχώρι, 7-7, 8
10. ,Φύσκα ,13-17, 8
11. ,Καμπάνης ,9-14, 7
12. ,Κορομηλιά, 8-16, 5

[/table]
Η επομένη ημέρα (Κυριακή 30.11.13)
Φύσκα-Μελάνθιο
Κοιλάδι-Λεβεντοχώρι
Απόλλων Μαυρ.-Α.Αντώνιος
Πλαγιά-Νίκη Ευκ.
Κεντρικό-Μεταλλικό
Καμπάνης-Κορομηλιά
Β όμιλος
Πευκόδασος-Χορήγι 4-1
Εύρωπος-Παίονες Αξ. 0-0
Τούμπα-Καστανιές 1-4
Εθνικός Αξ.-Πολύπετρο 0-0
Πλατανιά-Μ.Βρύση 0-6
Βαλτοτόπι-Ποντοηράκλεια 3-2
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8η αγωνιστική)

[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,
1. ,Πευκόδασος ,22-7, 24
2. ,Βαλτοτόπι ,21-12 ,19
3. ,Καστανιές ,18-10, 19
4. ,Μ.Βρύση, 19-8, 15
5. ,Εύρωπος ,14-10 ,14
6. ,Παίονες Αξιούπολης, 12-8 ,14
7. ,Πολύπετρο, 9-9 ,9
8., Ποντοηράκλεια ,16-19 ,7
9. ,Χορήγι ,11-21, 6
10. ,Πλατανιά ,3-17, 4
11. ,Τούμπα ,9-24 ,4
12. ,Εθνικός Αξιούπολης, 6-15, 2

[/table]
Η επομένη ημέρα (Σάββατο 30.11.13)
Παίονες Αξιούπολης-Πευκόδασος
Μ.Βρύση-Καστανιές
Χορήγι-Εθνικός Αξ.
Πολύπετρο-Τούμπα
Ποντοηράκλεια-Πλατανιά
Βαλτοτόπι-Εύρωπος
Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Α.Παντελεήμων-Τέρπυλλος 1-0
Βάθη-Δροσάτο 1-3
Χειμαδιό-Κορωνούδα 2-3
Ξηρόβρυση-Διπόταμος 5-1
Γερακαριό-Μουριές 0-4
Δεν αγωνίσθηκε η Δοϊράνη
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8η αγωνιστική)

[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,
1. ,Μουριές , 27-7 ,19
2. ,Δροσάτο , 22-4, 19
3. ,Α.Παντελεήμων , 16-6, 16
4. ,Κορωνούδα ,16-14, 14
5. ,Τέρπυλλος ,13-6, 13
6. ,Ξηρόβρυση ,14-7, 11
7. ,Δοϊράνη ,22-16 ,10
8. ,Χειμαδιό , 11-21, 7
9., Διπόταμος, 6-24, 3
10.,Βάθη, 7-32, 0
11. ,Γερακαριό, 6-23, -3

[/table]
Το Γερακαριό ξεκίνησε με μείον έξι βαθμούς.
Η επομένη ημέρα (Σάββατο 30.11.13)
Γερακαριό-Τέρπυλλος
Μουριές-Δροσάτο
Α.Παντελεήμων-Ξηρόβρυση
Δοϊράνη-Χειμαδιό
Διπόταμος-Βάθη
Δεν αγωνίζεται η Κορωνούδα
Β όμιλος
Ασπρος-Βαπτιστής 4-2
Αλέξανδρος Κιλκίς-Γοργόπη 2-1
Π.Γυναικόκαστρο-Μ.Στέρνα 4-1
Πυργωτό-Ανθόφυτο 0-3
Αίας Πολυκάστρου-ΑΕ Πεδινού 2-0
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8η αγωνιστική)

[table]
Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,
1. ,Π.Γυναικόκαστρο ,19-8, 18
2. ,Αίας Πολυκάστρου ,19-7, 16
3. ,Αλέξανδρος Κιλκίς ,14-7, 16
4. ,ΑΕ Πεδινού, 11-6 ,14
5. ,Ανθόφυτο ,12-6, 13
6. ,Γοργόπη ,17-7, 12
7. ,Μ.Στέρνα, 12-14, 9
8. ,Βαπτιστής ,13-21, 7
9. ,Ασπρος, 15-27, 7
10. ,Πυργωτό Αποσύρθηκε

[/table]
Η επομένη ημέρα (Κυριακή 30.11.13)
Βαπτιστής-Αλέξανδρος Κιλκίς
ΑΕ Πεδινού-Π.Γυναικόκαστρο
Γοργόπη-Μ.Στέρνα
Ανθόφυτο-Ασπρος

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Να βρεις μιμητές

Μία από τις ευχάριστες “νότες” της συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς της Δευτέρας 23.1.23 υπήρξε αναμφιβόλως η παρουσία πολυμελούς ομάδας […]