Αθλητισμός

Επιτυχής η διοργάνωση του πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος ποδηλασίας

Με επιτυχία διεξήχθησαν οι αγώνες των πανελληνίων σχολικών πρωταθλημάτων σχολικού έτους 2015-16 που διοργάνωσε η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Κιλκίς, δια του τμήματος φυσικής αγωγής, με την υποστήριξης της ελληνικής ομοσπονδίας ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.) και την ένωση ποδηλατικών σωματείων Μακεδονίας – Θράκης (Ε.Π.Σ.ΜΑ.Θ.), στα αγωνίσματα δρόμου (ατομική χρονομέτρησης αντοχής).

Την Τετάρτη 13.4.16 ο νομός υποδέχθηκε τους καλύτερους αθλητές–μαθητές λυκείου από όλη την Ελλάδα που έλαβαν μέρος στο πρωτάθλημα σε μια φανταστική διαδρομή με εκκίνηση και τερματισμό το Ν. Αγιονέρι.
Στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης συμμετέσχον 31 μαθητές και μαθήτριες, οι οποίοι ξεκινώντας στις 11 το πρωί από το Νέο Αγιονέρι και αφού διήνυσαν μια απόσταση 15 χιλιομέτρων οι μαθητές και 10 χιλιομέτρων οι μαθήτριες στην διαδρομή Νέο Αγιονέριου – επαρχιακής οδού Μαυρονερίου – Μικροκάμπου, τερμάτισαν στο Νέο Αγιονέρι.

Στο αγώνισμα της αντοχής συμμετείχαν 16 μαθητές, οι οποίοι ξεκινώντας στην 1 μετά το μεσημέρι από το Νέο Αγιονέρι και αφού διήνυσαν μια απόσταση 105 χιλιομέτρων (τριών γύρων) σε μια κυκλική διαδρομή 35 χιλιομέτρων (Νέο Αγιονέρι – επαρχιακή οδός Μαυρονερίου – Μικρόκαμπος – Πικρολίμνη – Ξυλοκερατιά – Νέα Φιλαδέλφεια – Ξηροχώρι – Βαλέϊκα) τερμάτισαν στο Νέο Αγιονέρι.
Τις τρεις πρώτες θέσεις στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης στους μαθητές κατέλαβαν οι Νικόλαος Μπιτσάκης του 3ου ΓΕΛ Χανίων, Νικόλαος Λαφτσίδης του ΓΕΛ Μυγδονίας και Ευάγγελος Παπαγιαννάκης του 2ου ΓΕΛ Καλυβίων.

Τις τρεις πρώτες θέσεις στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης στις μαθήτριες κατέλαβαν οι Δήμητρα Τάτλη του κολλεγίου «Ανατόλια», Σταματία – Νικολέτα Σούλιου του 7ου Γ.Ε.Λ. Τρικάλων και Ουρανία Φραγκιουδάκη του 2ου ΓΕΛ Χανίων.

Τις τρεις πρώτες θέσεις στο αγώνισμα της αντοχής στους μαθητές κατέλαβαν οι Ιωάννης Κυριακίδης του 1ου ΓΕΛ Γιαννιτσών Ελευθέριος Ζώης του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων και Χρήστος Χρονάκης του 11ου ΓΕΛ Ηρακλείου.
Μετά τους αγώνες στους τρεις πρώτους νικητές και των δύο αγωνισμάτων απονεμήθηκαν μετάλλια και διπλώματα. Την απονομή έκανε ο εκπρόσωπος του υπουργείου παιδείας, προϊστάμενος σχολικών αγώνων, Ευθύμιος Χριστοφιλόπουλος, ο οποίος συνεχάρη τους συμμετασχόντες μαθητές και εξέφρασε την ικανοποίησή του για την διοργάνωση των αγώνων.