Ο εορτασμός της πανήγυρις του ιερού ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Αξιοχωρίου
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2018/08/IMG_20180805_202204.jpg)
Με θρησκευτική κατάνυξη πλήθος κόσμου παρακολούθησε και συμμετείχε στον αρχιερατικό εσπερινό της πανήγυρης του ιερού ναού της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο Αξιοχώρι, και στις χορευτικές εκδηλώσεις που ακολούθησαν και οργάνωσε ο τοπικός πολιτιστικός σύλλογος “Αμυδών”,με μεγάλη επιτυχία.
Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε ο φιλοξενούμενος πολιτιστικός σύλλογος, από τον δήμο Συκεών, “Τα κάστρα”. Το διήμερο των εκδηλώσεων τίμησαν με την παρουσία τους, ο σεβασμιότατος μητροπολίτης Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως & Πολυκάστρου Δημήτριος, ο δήμαρχος Χρήστος Γκουντενούδης, οι αντιδήμαρχοι κ. Παμποράκης, Φράγκος και Ευθυμιάδης, ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Γιάννης Παπαδόπουλος, ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας Κωνσταντίνος Σιωνίδης και ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου κ. Καπασακάλης.