Δεύτερος στους παίδες ο Αετός με ήττα 68-35 από Πιερικό/Αρχέλαο

Με ήττα ολοκλήρωσε η καλαθοσφαιρική ομάδα παίδων του Αετού Κιλκίς τις υποχρεώσεις της στην τελική φάση του πρωταθλήματος Κ.Μακεδονίας με 66-35 από τον Πιερικό/Αρχέλαο. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πιερικός/Αρχέλαος ήταν καλύτερος και επέβαλε το ρυθμό του με διαφορά εννά πόντων. Στο δευτερο δεκάλεπτο δόθηκε ρεσιτάλ αρνητικής διαιτησίας με αποτέλεσμα ο Αετός να σημειώσει μόνο τεσσερις πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός κατάφερε να ισορροπήσει και με την καλή του άμυνα η διαφορά περιορίσθηκε στους 32 πόντους.
Στην ανακοίνωση του συλλόγου τονίζεται ότι η ομάδα γωνίσθηκε με αθλητές ενός και δύο χρόνια νεώτερους και κατάφερε να καταταγεί δεύτερη στην ΕΚΑΣΚΕΜ με 16 νίκες και 2 ήττες (από τον Πιερικό/Αρχέλαο).

Η ανακοίνωση καταλήγει ως εξής:
«Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην τελική φάση του παιδικού πρωταθλήματος στην ομάδα του Πιερικού/Αρχέλαου Κατερίνης με μια απορία. Γιατί να χρειάζεται τη βοήθεια της διαιτησίας μια τόσο καλή ομάδα και να γίνονται πρωταγωνιστές οι διαιτητές σε αγώνα αναπτυξιακής διοργάνωσης καλαθοσφαίρισης; Σίγουρα δε βοηθεί το άθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 22-4 (ημιχρόνιο 40-13)
11-12, 15-10 (τελικό 66-35)