Αθλητισμός

“Αποχαιρέτησε” την άνοδο ο Απόλλων Ευρωπού

Και μαθηματικά έχασε την ευκαιρία ανόδου στην γ΄εθνική κατηγορία ο Απόλλων Ευρωπού μετά την ήττα εντός έδρας με τον Βατανιακό.

Ο Βατανιακός Κατερίνης συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του προς την Γ’ Εθνική κατηγορία πέρασε νικηφόρα και από τον Ευρωπό υποχρεώνοντας σε ήττα τον Απόλλωνα με 3-1 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου των αγώνων μπαράζ.

Η ιστορική ομάδα της Κατερίνης στο πρώτο ημίχρονο αν και συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους γηπεδούχους που “κέρδισαν” δύο πέναλτι εν τούτοις πέτυχε δύο γκολ, είχε δοκάρι και τις ευκαιρίες και πήγε στα αποδυτήρια το ημίχρονο με 2-1 τέρματα υπερ της.

Ο Βατανιακός στην επανάληψη έκανε “ροτέϊσον” έγιναν και οι 5 αλλαγές ενώ αξίζει να αναφερθεί ότι δεν έπαιξε ο έμπειρος αμυντικός Λιόλιος που νιώθει ενοχλήσεις και ακολουθεί πρόγραμμα αποθεραπείας.

Οι Κατερινιώτες έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα στο δεύτερο ημίχρονο αφού είδε την κόκκινη κάρτα με την λήξη του ημιχρόνου ο αρχηγός του Απόλλωνα Μάτζαρης.

Οι Κατερινιώτες προηγήθηκαν στο 9′ 0-1 με πλασέ του Παρδάλη.

Οι Ευρωπιώτες ισοφάρισαν σε 1-1 στο 14′ με εύστοχο πέναλτι του Δουλκερίδη που υποδείχθηκε σε μαρκάρισμα του Παυλίδη από τον Σαμανίδη.

Στο 28′ κεφαλιά του Κολαξίδη αποκρούστηκε απο το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 39′ ο Ανανιάδης ώραίο και έξυπνο μακρινό συρτό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Βατανιακό κάνοντας το 1-2.

Στο 40′ ο Φιρινίδης απομακρύνοντας τη μπάλα συγκρούστηκε με τον Ματζάρη που έσπασε τη μύτη του σε μια φάση που κέρδισαν πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο τερματοφύλακας Δουλκερίδης, όμως ο Φιρινίδης μπλόκαρε την μπάλα κρατώντας το 1-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στη λήξη του ημιχρόνου, ο Ματζάρης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… τυπική διαδικασία για την ομάδα του Γιώργου Ποτουρίδη που πήρε εύκολα το τρίποντο.

Στο 57′ με γκολ του Γιάννη Παπαδόπουλου διαμορφώθηκε το τελικό 1-3.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γκαϊτατζής με βοηθούς τους κ.κ Παστιάδη και Παυλίδη της ΕΠΣ Δράμας.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΥΡΩΠΟΥ (Α. Κυριακίδης): Δουλκερίδης, Ζάλτος, Αϊβάζης, Μάτζαρης, Χαραβιτίδης, Πεντέρης, Ευθυμιάδης, Αναστασιάδης, Σαββουλίδης, Παπαδόπουλος Μ., Παυλίδης.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Γ. Ποτουρίδης): Φιρινίδης, Σαμανίδης (80′ Πολυχρονιάδης), Δερμίσης, Παντζιάλας, Κολαξίδης, Οικονόμου (46′ Καλαϊτζίδης), Παπαδόπουλος (80′ Μητράκας), Ανανιάδης, Παρδάλης (61′ Αδαμόπουλος), Τσιώμης, Καραμανώλας (80′ Τσικαδέρης).