«Ελλάδα γιά ‘μένα είναι το Κιλκίς»!
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2024/05/1716217586415.jpg)
«Ελλάδα για ‘μένα είναι το Κιλκίς»!
Το είπε κατά την διάρκεια της προς τιμήν της εκδήλωσης της «Τέχνης» η Αιγύπτια ελληνίστρια, ελληνομαθής αλλά και ελληνόφρων Άντυ Ελ Άραμπη (ή Ελάραμπη): «Για ‘μένα η Ελλάδα είναι το Κιλκίς»!
Και δεν το είπε με καμμία διάθεση φιλοφρόνησης! Ήταν κουβέντα βγαλμένη από ψυχή, καρδιά και νου μαζί, κουβέντα που «γέμιζε» και με αυτά τα τρία συστατικά το στόμα του υπέροχου αυτού ανθρώπου!
Πώς να μην μείνει «σύξυλο» από την συγκίνηση το ακροατήριο της εκδήλωσης, το οποίο είχε κατακλύσει το συνεδριακό κέντρο Κιλκίς;
Και πώς να μην… «χάσουν την λαλιά τους», από το «κόμπιασμα στον λαιμό», η «οικοδέσποινα» της εκδήλωσης, ως πρόεδρος της διοργανώτριας «Τέχνης», και η πρωτοστατήσασα στον ερχομό της Άντης ποιήτρια Έλλη Φρεγγίδου, εκ των ομιλητριών της εκδήλωσης;