Ανέτρεψε η ΑΕ Πολυκάστρου την έδρα του Αλέξανδρου με 4-3 στην παράταση

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι με δυνατές συγκινήσεις, ένταση, αποβολές, εναλλαγές συναισθημάτων και πολλά τέρματα εξελίχθηκε ο πρώτος τελικός για την ανάδειξη του πρωταθλητή της Α1 κατηγορίας ανάμεσα στον γηπεδούχο Αλέξανδρο και την ΑΕ Πολυκάστρου στο δημοτικό στάδιο Κιλκίς.

Το Πολύκαστρο έκανε την μεγάλη ανατροπή στην παράταση νικώντας με 4-3 μετά το ισόπαλο 3-3 της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Τα τέρματα σημείωσαν με κεφαλιά στο 2΄ ο Νίκος Γκέρτσος μετά από εκτέλεση κόρνερ για την ομάδα του Πολυκάστρου, ισοφάριση του Αλέξανδρου στο 17΄ με σουτ του Κοτσαμπουικίδη, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαξή έκανε το 2-1 στέλνοντας τις ομαδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη στο 60΄ο Γκέλινος ισοφάρισε για την ΑΕΠ ενώ τρία λεπτά αργότερα με κεφαλία ο Σκαρλάτος έκανε το 2-3. Η ισοφάριση για τον Αλέξανδρο ήρθε στο 86΄μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Γιαξή και τις ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Η πολύ καλή φυσική κατάσταση της ομάδας του Πολυκάστρου φάνηκε από τα πρώτα λεπτά και στο 104΄ και πάλι με κεφαλιά ο Γκέρτσος ολοκλήρωσε την μεγάλη νίκη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ξανά διεκδικήσουν την πρώτη θέση το επόμενο Σάββατο 5.5.18 στο ουδέτερο γήπεδο της Μεγ.Βρύσης.

Στο αγώνα για την παραμονή στην α1 κατηγορία μεταξύ του ΠΑΟΝΕ Επταλόφου και του Μακεδονικού Δροσάτου το τελικό αποτέλεσμα κρίθηκε στα πέναλτυ οδηγώντας τον Μακεδονικό στην α΄κατηγορία. Μετά από ένα παιχνίδι χωρίς τέρματα οι ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου και εκεί δεν σημειώθηκε τέρμα. Έτσι στα πέναλτυ η Επτάλοφος κέρδισε με 4-3 παραμένοντας και του χρόνου στην α1 κατηγορία.

Συνεδρίαση του περιφερειακού επιχειρησιακού συντονιστικού οργάνου Πολιτικής Προστασίας ενόψει της αντιπυρικής περιόδου

Ο καλύτερος συντονισμός των εμπλεκομένων φορέων για την αντιμετώπιση κινδύνων από την εκδήλωση πυρκαγιών, ενόψει της έναρξης της αντιπυρικής περιόδου […]