Αθλητισμός

Ελπιδοφόρα εμφάνιση του Ευρωπού παρά την ήττα στην Βέροια

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 του νταμπλούχου της ΕΠΣ Κιλκίς Απόλλωνα Ευρωπού, έπειτα από ένα όμορφο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό στάδιο Βέροιας, παρουσία 300 περίπου φιλάθλων και των δύο ομάδων.

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι, το σύνολο του Χρήστου Ζαρογιάννη έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και πήρε πολύτιμο προβάδισμα, μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Σαμιώτη να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και να πετυχαίνει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι σοκαρίστηκαν και κινδύνεψαν να δεχθούν κι άλλο γκολ.

Στη συνέχεια οι Ευρωπιότες ισορρόπησαν τον ρυθμό και στο 20’ κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Μυλωνάς είπε «όχι» στην εκτέλεση του Παρπουτσή. Ότι δεν κατάφερε ο επιθετικός του Ευρωπού από την άσπρη βούλα, το πέτυχε λίγα λεπτά αργότερα με όμορφο πλασέ, ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Σε γενικά πλαίσια, ο Μέγας Αλέξανδρος είχε τον πρώτο λόγο στην επίθεση και απείλησε περισσότερες φορές τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Σε μια από αυτές κατάφερε να προηγηθεί και πάλι στο σκορ, με τον Μπουλάρι να εκμεταλλεύεται ιδανικά την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Δημητρούση και με σουτ στο 76′ να σημειώνει το 2-1.

Ελάχιστα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείνανε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Βαρότση και αναμενόμενα το έργο τους έγινε πολύ δύσκολο. Η συνέχεια ανήκε στον Μέγα Αλέξανδρο, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή και αρκέστηκε στο 2-1 που τον έδωσε το τρίποντο.

7. Βατανιακός 0

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τζάμος από την Καστοριά, με βοηθούς τους συντοπίτες του Τσάγκα και Δημητριάδη.