Συναρπαστική η «πρώτη» αγωνιστική του κυπέλλου ΕΠΣ Κιλκίς

Επιμέλεια Κώστας Ίντος

Συνδυασμό φυσιολογικών προκρίσεων, αλλά και αρκετών εκπλήξεων περιελάμβανε ο πρώτος γύρος του κυπέλλου της ΕΠΣ Κιλκίς.
Με μοναδική τυχερή ομάδα τις Μάνδρες, που προκρίθηκαν άνευ αγώνος στον επόμενο γύρο διαγωνίσθηκαν 44 σωματεία.
Πέρασαν οι δέκα γηπεδούχοι και οι δώδεκα φιλοξενούμενοι.
Τα είκοσι παιχνίδια κρίθηκαν στην κανονική διάρκεια, ένα στην παράταση και ένα στα πέναλτυ.
Σημειώθηκαν συνολικώς 105 τέρματα, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν 57 και τους φιλοξενούμενους 48.
Απέμειναν εννιά ομάδες από την α1 (Κιλκισιακός, Κρηστώνη, Πολύκαστρο, Γουμένισσα, Μάνδρες, Επτάλοφος, Παλαιό Αγιονέρι, Νέο Γυναικόκαστρο, Καστανιές), δέκα ομάδες από την α’ (Πολύπετρο, Μεγάλη Βρύση, Αξιούπολη, Αγιος Παντελεήμων, Χέρσο, Νέα Σάντα, Πλαγιά, Μεταλλικό, Μαυρονέρι, Παλαιό Γυναικόκαστρο) και τέσσερες από την β’ (Λεβεντοχώρι, Γοργόπη, Πεδινό, Γαλλικός).
Η πλήρης εικόνα της «πρώτης» του κυπέλλου είναι η ακόλουθη:

Κιλκισιακός-Εύρωπος 9-0

Περιττή οποιαδήποτε αναφορά. Το αποτέλεσμα τα «λέει όλα».
Τρία τέρματα ο Αχιλλέας Αποστολίδης (4’, 19’, 30’)
Δύο τέρματα ο Χρήστος Παρπουτσής (23’ και 66’)
Δύο τέρματα ο Κυριάκος Αϊβαζίδης (62’ και 77’)
Ενα τέρμα ο Σάββας Παντελιάδης στο 26’.
Ενα τέρμα ο Μιχάλης Μάναλης στο 72’.
Δυο κάθετα δοκάρια γιά τους νικητές. Στο 24’ σε πλασέ του Σάββα Παντελιάδη και στο 82’ σε σουτ του Σάββα Παπαδόπουλου.
Η σύνθεση του Κιλκισιακού: Ν.Ζάικος, Τιτόπουλος, Σερταρίδης (63’ Λ.Κωνσταντινίδης), Τριγώνης, Ματεντζίδης, Παπαδόπουλος, Μπελίτσας, Παρπουτσής, Αποστολίδης (51’ Αϊβαζίδης), Παντελιάδης (36’ Κετικίδης), Μάναλης.

Κρηστώνη-Κοιλάδι 6-1
Ευκόλη επικράτηση των γηπεδούχων, σε μιάν αναμέτρηση που είχε την διακύμανση 4-0, 4-1, 6-1.
Πρωταγωνιστής με τριπλή επιτυχία ο Θόδωρος Παυλίδης (4’, 8’, 60’). Από μία επιτυχία ο Αντώνης Αλμασίδης (35’), ο Αχιλλέας Κάργας (70’), ο Γιώργος Ιωαννίδης (81’).
Το τέρμα της τιμής γιά τους φιλοξενούμενους ο Νίκος Μαντζερίδης στο 65’. Η σύνθεση της Κρηστώνης: Κυριακίδης, Κάργας, Τσοποζίδης, Κ.Πότκας, Γραμματικόπουλος (65’ Χρυσοστομίδης), Ρουστέμ (75’ Δημόπουλος), Αλμασίδης (60’ Κουτσάγιας), Μ.Πότκας, Γ.Ιωαννίδης, Θ.Παυλίδης, Ιγνατιάδης.

Μεγάλη Βρύση-Βαφειοχώρι 5-2
Συντριπτική επικράτηση των γηπεδούχων του Βίκτωρα Ιωσηφίδη απέναντι στον περυσινό κυπελλούχο, που παρατάχθηκε με πληρέστερη σύνθεση.
Σοβαρό ελαφρυντικό γιά τους φιλοξενούμενους η μικρή προετοιμασία των δύο εβδομάδων, αφού δημιούργησαν ομάδα την τελευταία στιγμή.
Παρ’ ότι υπήρχε διαφορά μιάς κατηγορίας, η υπεροχή των νικητών στην φυσική κατάσταση ήταν εμφανέστατη.
Στο 73’ κάθετο δοκάρι των νικητών σε σουτ του Λάσα Μουσκουντιάνι
Στο 80’ ο Δημήτρης Δημητριάδης με πλασέ το 5-2.
Η σύνθεση της Μεγάλης Βρύσης: Καλλίτσογλου, Ελευθεριάδης, Δ.Ζώτος, Κ.Παπαδόπουλος, Π.Ζώτος (50’ Αναστασιάδης), Παπαχρήστος, Μουσκουντιάνι, Χαραλαμπίδης, Μαυρόπουλος (20’ Δημητριάδης), Δ.Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης (70’ Εντζικίδης).

Πολύκαστρο-Αγιος Χαράλαμπος 2-1
Μοιρασμένο το α’ ημιχρόνιο με ιδιαιτέρως απειλητικούς τους φιλοξενούμενους. Καθοριστική γιά την έκβαση του αγώνα υπέρ του αγώνα υπέρ των γηπεδούχων, η καλύτερη φυσική κατάστασή τους στο β’ ημιχρόνιο.
Στο 53’ ο Νίκος Παπαδόπουλος με πλασέ το 0-1
Στο 64’ ο Γιώργος Σκαντζούρης με κεφαλιά το 1-1
Στο 79’ ο Χρήστος Πορταρίδης με πλασέ το 2-1
Γιά τους ηττημένους κάθετο δοκάρι στο 88’ ο Νίκος Πιπερίδης, με σουτ μέσα από την περιοχή.
Η σύνθεση του Πολυκάστρου: Δελήπαλτας, Καλαϊτζίδης (77’ Κ.Μουρατίδης), Ευθυμιάδης (46’ Αμανατίδης), Δελητζάκης, Σκαντζούρης, Ιωαννίδης, Πορταρίδης (87’ Λιτσένι), Μ.Παπαδόπουλος, Δόγκας, Γεωργιάδης, Σουτίσιακ

Καμπάνης-Γουμένισσα 0-3
Η ανωτερότητα των φιλοξενουμένων επισφραγίσθηκε με τα τέρματα του Νίκου Δαλιανόπουλου στο 1’ με πλασέ, του Πέτρου Ζάικου στο 28’ με πλασέ και του Λοίζου Δασκάλου στο 55’ με μακρινό σουτ.
Η σύνθεση της Γουμένισσας: Αγτζίδης, Πολυζόπουλος, Μπακάλης (70’ Γ.Σαμαράς), Καραελευθερίου, Βογιατζής, Παπαδόπουλος, Ν.Δαλιανόπουλος, (20’ Ι.Δαλιανόπουλος), Μάρκος, Τακαβάκης, Δασκάλου, Ζάικος (46’ Σ.Σαμαράς)

ΣΣ Μουριών-Λεβεντοχώρι 0-3 πεν.
Οι φιλοξενούμενοι υπολείπονται δύο κατηγορίες, έπαιξαν όμως ψυχωμένα και επικράτησαν με 3-0 στην διαδικασία των πέναλτυ, με εύστοχες εκτελέσεις των Κουτσονίκου, Γκαμπράνη και Γαβριηλίδη.
Γιά το …βιβλίο Γκίννες η αρνητική επίδοση των γηπεδούχων, με την απόλυτη αστοχία σε τέσσερα πέναλτυ που εκτέλεσαν! Ενα στην κανονική διάρκεια στο 67’ με τον Χρήστο Τσαγκαράκη να «νικάται» από τον Ραφαήλ Κωστελίδη. Τα τρία στην διαδικασία των πέναλτυ διαδοχικώς ο Λευτέρης Σπυριδόπουλος (απόκρουση του Ραφαήλ Κωστελίδη), ο Αντώνης Κούσης (έξω), ο Γιάννη Αργυρόπουλος (έξω).
Φωνές των ηττημένων στην παράταση, γιά ακυρωθέν τέρμα του Δημήτρη Χριστουδουλάρα ως οφστάιντ.

Αξιούπολη-Αργυρούπολη 7-0
Με συνοπτικές διαδικασίες η ευρεία νίκη των γηπεδούχων. Πολύ άσχημη η εικόνα των φιλοξενουμένων που επικαλούνται βασικές απουσίες.
Δύο τέρματα ο Χρήστος Χατζημλάδης, στο 22’ με προβολή και στο 30’ με σουτ μέσα από την περιοχή.
Δύο τέρματα ο Δημήτρης Αρδάλης, στο 25’ και 52’ με ισάριθμα πλασέ.
Ενα ο Στέφανος Ματζάρης στο 72’ με ατομική προσπάθεια
Ενα ο Βασίλης Λιτσένης στο 38’ με σουτ μέσα από την περιοχή
Ενα ο Στέφανος Δημητριάδης στο 60’ με πλασέ.
Η σύνθεση της Αξιούπολης: Τσόνογλου, Γιάντσης, Μυλωνάς (70’ Παπαναστασίου), Λιακόπουλος, Παπαδημητρίου, Ματζάρης, Λιτσένης, Παπαδόπουλος (60’ Καραμανίδης), Θεολόγου, Αρδάλης, Χατζημλάδης (46’ Δημητριάδης).

Βαλτοτόπι-Επτάλοφος 3-4
Δραματικό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν πολύ καλή κυκλοφορία μπάλλας και τους φιλοξενούμενους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες στο β’ ημιχρόνιο.
Στο 52’ ο Γιώργος Μπατάρας με πλασέ το 3-4
Η σύνθεση του Επταλόφου: Παρπουτσής, Ζελέγκου, Γκέντσος, Καλαϊτζής, Καρασαββίδης (60’ Σ.Σεβαστόπουλος), Ρεμπετσιώτης, Διονυσιάδης, Ηλιάδης, Μπατάρας, Κετσετζής (80’ Κουβρούκης), Τοπχαράς.

Παλαιό Αγιονέρι-Φύσκα 3-0
Καλύτεροι σε όλα τα σημεία οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Αλεξίου στο 15’, με πλασέ του Πέτρου Αβραμίδη στο 30’ και με κοντινή προβολή του Γιώργου Αλεξίου στο 59’.
Τρία οριζόντια δοκάρια γιά τους νικητές, στο 25’ σε μακρινό σουτ του Πέτρου Αβραμίδη, στο 75’ σε κεφαλιά του Θέμη Αμανατίδη, στο 80’ σε πλασέ του Παύλου Ιωαννίδη.
Η σύνθεση του Παλαιού Αγιονερίου: Ανδρεανίδης, Π.Σάμιος, Α.Αλεξίου, Χ.Σάμιος, Α.Παπαδόπουλος (46’ Τορνικίδης), Αμανατίδης, Πετ.Αβραμίδης, Δήμου, Ιωαννίδης (81’ Συμεωνίδης), Τσαμτζίδης (82’ Σιδηρόπουλος), Γ.Αλεξίου.

Νέο Γυναικόκαστρο-Πευκόδασος 3-0
Στο β’ ημιχρόνιο θα μπορούσαν οι γηπεδούχοι να φτάσουν το αποτέλεσμα σε μεγαλύτερο ύψος. Οι φιλοξενούμενοι άφησαν καλές εντυπώσεις στο α’ ημιχρόνιο. Με σουτ μέσα από την περιοχή τα τέρματα των νικητών, στο 20’ του Σωκράτη Παπαδόπουλου, στο 27’ του Τηλέμαχου Παπαδόπουλου και στο 83’ του Γιώργου Σιτσανέλη.
Η σύνθεση του Νέου Γυναικοκάστρου: Χαραλαμπίδης, Ι.Ιασωνίδης, Μηττάκος, Φιλιππίδης, Μπ.Παπαδόπουλος, Δεληγιαννίδης (75’ Θ.Παπαδόπουλος), Μάνης (80’ Ιωαννίδης), Τ.Παπαδόπουλος, Σιτσανέλης, Σ.Παπαδόπουλος, Γρηγοριάδης (65’ Κ.Ιασωνίδης)

Καστανιές-Αγιος Πέτρος 2-1

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και άσκησαν πίεση στο πρώτο ημιχρόνιο. Με οκτώ απουσίες οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία 60 λεπτά.
Στο 25’ ο Θόδωρος Μήντσιος με κεφαλιά το 0-1.
Στο 35’ Στάθης Ζαχαριάδης με σουτ μέσα από την περιοχή το 1-1
Στο 51’ ο Θανάσης Νικολαϊδης με πλασέ το 2-1
Η σύνθεση των Καστανιών: Γεωργιάδης, Θ.Νικολαϊδης, Σ.Νικολαϊδης (65’ Λουνής), Κουτσουρίδης, Ασημακίδης, Ο.Τακαβάκης (89’ Α.Νικολαϊδης), Κ.Τακαβάκης, Ζαχαριάδης, Στυλιανίδης, Κέλνερ, Γ.Νικολαϊδης.

Τούμπα-Γοργόπη 2-4 παρ.
Στο 14’ ο Ησαϊλίδης το 1-0
Στο 25’ ο Λιπάνης το 1-1
Στο 38’ ο Ησαϊλίδης το 2-1