Πρωταθλητής νέων στην δισκοβολία για τρίτη συνεχή χρονιά ο Κυριάκος Ζώτος

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας νέων ανδρών στην δισκοβολία διατήρησε ο κιλκισιώτης πρωταθλητής του Α.Σ.Σ. Ηρακλή Θεσσαλονίκης και πρώην του Γ.Σ. Μανδρών Κυριάκος Ζώτος στους αγώνες της δεύτερης ημέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος αυτής της κατηγορίας, που διεξήχθησαν στο στάδιο Αλκαζάρ της Λάρισας.

Tρίτο συνεχόμενο, από το 2016 χρυσό μετάλλιο για τον 22χρονο ρίπτη που από την πρώτη βολή έριξε 52.79 μέτρα. Δεύτερος ήταν ο Τάσος Λατιφλάρι με 52.34μ. και τρίτος ο Μιχάλης Γεννίκης με 50.24μ.

Κατά αυτόν τον τρόπο αποχαιρέτησε πανηγυρικώς την κατηγορία νέων (20-22 ετών) στην οποία ανήκε φέτος για τελευταία χρονιά.

Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα των νέων γυναικών σήμερα στο ίδιο στάδιο, η Ελένη Ζώτου του Γ.Σ.Μανδρών κατέλαβε την τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με καλύτερη βολή 49,52 μέτρα.