Παρέμεινε «ζωντανός» ο ΓΑΣ Κιλκίς στην Δράμα

«Ζωντανός» στην «μάχη» για την παραμονη στην α1 εθνική κατηγορία χειροσφαίρου παρέμεινε ο ΓΑΣ Κιλκίς, χάρη στην εκτός έδρας νίκη του επί του ουραγού και αβάθμου ΓΣ «Δράμα ‘86» με 24-20 την πρώτη μετά απο εννέα αγωνιστικές ημέρες! Μια νίκη που ήλθε σε μια κρίσιμη για καμπή για την ταλανιζόμενη απο διοικητικά προβλήματα και ωρισμένες απουσίες σημαντικών μονάδων μάζα του Κιλκίς αφού με την επίτευξη της αυτή:

-Έδωσε τέλος στο βαθμολογικό «κατρακύλισμα» της
-Πήρε την «βαθιά» ψυχολογική «ανάσα» που χρειαζόταν ώστε να δώσει «με άλλον αέρα» τους υπολειπόμενους τρείς αγώνες της κανονικής περιόδου απο την έκβαση των οποίο θα κριθεί η υπόθεση της παραμονής καθώς αποκατέστησε την άμεση βαθμολογική επαφή με τις ομάδες που εμπλέκονται σ’ αυτήν.

Φυσικά η βαθμολογική αυτή ανάκαμψη αλλάζει άρδην και το κλίμα όσον αφορά στον βαθμό υποστήριξης της ομάδας απο τον φίλαθλο κόσμο για τους τελευταίου ς κρίσιμους αγώνες.

Η ψυχολογική πίεση και το άγχος που απέρρεαν απο την επιτακτική ανάγκη της νίκης απετέλεσαν τον…πραγματικό αντίπαλο του ΓΑΣΚ στο πρώτο ημιχρόνιο κατά το οποίο το κιλκισιώτικο συγκρότημα συνάντησε δυσκολίες απέναντι στο μαχητικό και απαλλαγμένο απο κάθε άγχος δραμινό προσφέροντας του την δυνατότητα να κάνει έντονη την παρουσία του.

Η λήξη βρήκε τον ΓΑΣΚ προηγούμενο με 11-9 χωρίς να καταφέρει σε κανένα σημείο του αγώνα να δημιουργήσει διαφορά μεγαλύτερη των δύο τερμάτων. Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Κιλκισιώτες φανέρωσαν πρόθεση και αποφασιστικότητα να μην αφήσουν κανένα περιθώριο σε απρόσητο και «ανέβασαν στροφές» καταφέρνοντας να «δαμάσουν» σε μεγάλο βαθμό το άγχος τους.

Έτσι αύξησαν γρήγορα την διαφορά και με την συμπλήρωση των πρώην πενήντα λεπτών την οδήγησαν στην μέγιστη τιμή της των επτά τερμάτων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κιλκίς επιχείρησε να κάνει οικονομία δυνάμεων με την τεχνική ηγεσία να δίνει περισσότερες ανάσες στους παίκτες με την μεγαλύτερη έως σήμερα καταπόνησε.

Η δραμινή άδραξε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά χωρίς όμως να μπορέσει να καταστεί απειλητική για την αντίπαλό της. Φυσικά πιο πολύ απο την νίκη «μετρά» για τον ΓΑΣΚ η «εικόνα» που παρουσίασε κυρίως στην επανάληψη και η οποία υπήρξε ενδεικτική ομάδας που αξίζει να βρίσκεται στην ανώτερη εθνική κατηγορία παρά τα όποια προβλήματα.

Κοτανίδης (Κοβλακάς) Γρηγοριάδης 10, Α. Παπαδόπουλος, Δημάκης 2, Μέγκας 5, Σισμανίδης 1, Δεληγιάννης 2, Δούγιας 4, Σαλαβασίδης, Γιαβασίδης, Γουγλίδης, Χαλκίδης, Κωνσταντινίδης