Οι κορασίδες του Αίαντος Κιλκίς 3-0 σετ επί του ΓΑΣ Αλεξανδρείας

Ένα «βήμα» από την κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλό της και την πρόκρισή της στην τελική τετράδα του πρωταθλήματος ΚΔ Μακεδονίας της κατηγορίας της απέχει η πετοσφαιρική ομάδα κορασίδων του Αίαντος Κιλκίς.

Σ’αυτήν την πλεονεκτική θέση την έφερε η μεγάλη νίκη της στο εντός έδρας «ντέρμπυ» με την αντίστοιχη του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας με 3-1, ύστερα από αγώνα στον οποίο δύο αγχωμένα, λόγω της σημασίας του, συγκροτήματα διεκδίκησαν με πάθος και πείσμα την νίκη, πλειοδοτώντας όχι μόνο σε καλές στιγμές αλλά και σε λάθη σε όλους τους τομείς.

Το κιλκισιώτικο επικράτησε χάρη και στον «χαρακτήρα» που έδειξε, όταν αντέδρασε στην απώλεια του συναρπαστικού δευτέρου σετ, ξαναπαίρνοντας «το πρώτο χέρι», αλλά και όταν συνάντησε νέα σφοδρή αντίσταση από το φιλοξενούμεν στο… «ακατάλληλο για καρδιακούς» τέταρτο σετ, επιβάλοντας στο τέλος την θέλησή του και αποτρέποντας την προοπτική της ψυχοφθόρου διαδικασίας του λεγομένου «ταϊμπραίηκ» πέμπτου σετ.

Απέναντι στον στελεχωμένο από ταλαντούχες και ικανές παίκτριες ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, ο Αίας αντιπαρέταξε την ίδια ποιότητα, συν μια «λεπτομέρεια», που σε τέτοιες περιπτώσεις αποβαίνει καθοριστική: Την υπεροχή ωρισμένων παικτριών του σε εμπειρίες και βιώματα, χάρη στην συμμετοχή τους στην ομάδα γυναικών του συλλόγου, με συμπαίκτριες με τεράστια ιστορία και προσφορά στο άθλημα, ακόμη και «ιερά τέρατά» του.

Τα σετ: 25-18, 27-19, 25-19, 29-27.

Ναλπαντίδου, Κοτίδου, Ταντσοπούλου, Στ.Κώστογλου, Καντίδου, Σοφ. Κώστογλου (αε), Βουζίνα, Αν.Εμμανουηλίδου, Λαμπριανίδου.