Πόντιος και… δεν το «κρύβει»
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ-ΦΙΛΛΙΠΟΣ.jpg)
Ήλθε γιά περιοδεία στον νομό ο υποψήφιος ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ και πρώην υπουργός Φίλιππος Σαχινίδης.
Η αρχή έγινε από την Νέα Σάντα, όπου ο σεμνυνόμενος γιά την ποντιακή καταγωγή του πολιτικός θέλησε να το εκφράσει και εμπράκτως, δίνοντας το «παρών» στις εκδηλώσεις, οι οποίες διοργανώθηκαν εκεί εις μνήμην των θυμάτων της γενοκτονίας εις βάρος του ποντιακού Ελληνισμού.
Ακολούθως ο υποψήφιος ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ και πρώην υπουργός, ανταποκριθείς στις σχετικές προσκλήσεις των τοπικών οργάνων του κόμματος παρέστη και μίλησε σε εκδηλώσεις σε Κιλκίς, Πολύκαστρο και Γουμένισσας, με αναφορές σε όλα τα τρέχοντα σημαντικά θέματα γύρω από τα οποία περιστρέφεται η προεκλογική εκστρατεία του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ εν όψει των επικειμένων ευρωεκλογών.
Και ο «επίλογος»: Σε όλες τις ομιλίες του ο Φίλιππος Σαχινίδης έδωσε την υπόσχεση… να μας ξαναεπισκεφθεί «μετά την εκλογή του».