Στο πανελλήνιο πρωταθλήμα παμπαίδων α’-παγκορασίδων α’ με Μ.Τοπούζη και Η.Παπαμανουσάκη
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2015/07/11350412_10153395849174146_2873518959908711989_n.jpg)
Δύο βαθμολογούμενες θέσεις κατέλαβε ο Αίας Κιλκίς στα πανελλήνια πρωταθλήματα κλασικού αθλητισμού παμπαίδων α’ και παγκορασίδων α’, οι αγώνες των οποίων διεξήχθησαν το σαββατοκύριακο 11 και 12.7.15 στο δημοτικό στάδιο Γιαννιτσών.
Ετσι, η 14χρονη Μαρία Τοπούζη, στην πρώτη χρονιά της στην εν λόγω κατηγορία, κατετάγη έβδομη στην δισκοβολία με 40,24μ., στέλνοντας ελπιδοφόρα μηνύματα γιά το μέλλον, ενώ ο Ηλίας Παπαμανουσάκης, που μετρά ελάχιστο διάστημα συστηματικής ενασχόλησης με τον κλασικό αθλητισμό, κατέλαβε την ενδέκατη θέση στην δισκοβολία με 37,29μ.
Εξ άλλου, η Βέρα-Κατερίνα Φωτιάδου του Τρίτωνος Θεσσαλονίκης, που γυμνάζεται με τον προπονητή του Αίαντος Κιλκίς Χάρη Μιναρετζή, κατετάγη τέταρτη στην σφυροβολία με 45,05μ.