Τίτλος σε Κιλκίς ή Κρηστώνη στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

Αθλητισμός /

Σε «μονομαχία» Κιλκισιακού και ΠΑΟΚ Κρηστώνης θα κριθεί αύριο η υπόθεση του τίτλου του πρωταθλητή α1 κατηγορίας ΕΠΣΚ.

Στους αγώνες της προτελευταίας αγωνιστικής ημέρας της τελικής φάσης του πρωταθλήματος, ο πρώτος έφερε ανώδυνη ισοπαλία στην Γουμένισσα, σε έναν ευχάριστο «επίλογο» μιάς επιτυχούς περιόδου γιά το Πάικο, ενώ ο δεύτερος επικράτησε του Μ.Αλεξάνδρου Βαφειοχωρίου θέτοντάς τον εκτός διεκδίκησης τίτλου αλλά με την ικανοποίηση μιάς ακόμη θετικής γι’ αυτόν χρονιάς. Ελλείψει βαθμολογικού ενδιαφέροντος ο αρχικώς προγραμματισμένος γιά αύριο αγώνας ΜΑΒ-Πάικο δεν θα διεξαχθεί.

Όσον αφορά στην υπόθεση της παραμονής αυτή παρέμεινε «ανοικτή» ….και γιά τις τέσσερες ομάδες μετά την πρώτη νίκη του Εθνικού ΣΣ Μουριών επί του προπορευομένου στην ειδική κατάταξη Ν.Γυναικοκάστρου που τον «ξανάβαλε στο παιχνίδι», και την επιτυχία της Αργυρούπολης επί του Α.Χαραλάμπους, με τον οποίο και ισοβάθμησε στην δεύτερη θέση. Η συνέχεια είναι …ανεπίδεκτη προβλέψεων.

-Η Δόξα Χέρσου κατέκτησε και τυπικώς τον τίτλο της πρωταθλήτριας α’ ομίλου α’ κατηγορίας και την άνοδο στην α1, την οποία θα διεκδικήσουν Πλαγιά, Δροσάτο, Αλέξανδρος Κιλκίς και Α.Παντελεήμων με τον τελευταίο να εξασφαλίζει την προνομιούχο τέταρτη θέση των κατατακτηρίων αγώνων νικώντας τον Ποντιακό Ν.Σάντας στον «επίλογο» της κανονικής περιόδου. «Κατάργησαν» …την άμυνα στον αγώνα Κοιλαδίου-Δροσάτου, όπου τα τέρματα ….«έπεφταν σαν το χαλάζι» (5-7) ενώ η υποβιβασθείσα Νίκη Ευκαρπίας έφτασε σε διψήφιο αριθμό βαθμών.

-Χρειαζόταν έναν βαθμό και απέσπασε τρεις. Ετσι, η Μ.Βρύση κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλήματος του β’ ομίλου, με επακόλουθο την κατ’ ευθείαν άνοδό της στην α1 κατηγορία.

Από εκεί και πέρα Πολύπετρο, Εθνικός Αξιούπολης, Μεταλλικό και Ποντοηράκλεια περιμένουν την διαδικασία των κατατακτηρίων αγώνων, έχοντας τον ίδιο αντικειμενικό σκοπό.

Την τελευταία αγωνιστική ημέρα της κανονικής περιόδου δεν σημειώθηκε καμμία ισοπαλία, ενώ οι γηπεδούχοι υπερίσχυσαν συντριπτικώς με πέντε νίκες έναντι μιάς των φιλοξενουμένων. Τέλος, μόνο μία ομάδα δεν κατάφερε να σημειώσει τέρμα.

-Η πρωτοπόρος του α’ ομίλου β’ κατηγορίας ΑΕ Πεδινού παρέμεινε σε απόσταση εννέα βαθμών από τις ισόβαθμες ομάδες Βάθης και Λεβεντοχωρίου, ενώ «έδαφος» έχασε η τέταρτη Ξηρόβρυση, μετά την εντός έδρας ήττα της από την Κορωνούδα, την μόνη που κέρδισε θέση στην κατάταξη, προσπερνώντας τον Διπόταμο. Στον όμιλο αυτό δεν σημειώθηκε ισοπαλία, με τους γηπεδούχους να μοιράζονται τις νίκες με τους φιλοξενουμένους (από δύο).

-Στους επτά βαθμούς αποσπάσθηκε η πρωτοπόρος του β’ ομίλου Γοργόπη, μετά την εντός έδρας ισοπαλία του Ανθοφύτου, το οποίο πλησίασε στον ένα βαθμό ο Γαλλικός.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Γιά τον τίτλο

Πάικο Γουμ.-Κιλκισιακός 2-2
(Δασκάλου, Πολυζόπουλος-Λογγινίδης, Μάναλης)
ΠΑΟΚ Κρηστ.-Μ.Αλέξανδρος Βαφ. 3-1
(Αγαθαγγελίδης, Γ.Ιωαννίδης, Αλμασίδης-Ρωμανίδης)
ΠΑΟΚ Κρηστ.-Πάικο Γουμ. 2-1
(Φεντάνης, Αγαθαγγελίδης-Μυλωνάς)
Κιλκισιακός-Μ.Αλέξανδρος Βαφ. 1-0
(Παντελιάδης)

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Κιλκισιακός, 11-4, 15,
2., ΠΑΟΚ Κρηστώνης, 9-4, 14,
3., Μέγας Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου, 4-8, 6,
4., Πάικο Γουμενισσας, 4-12, 4,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Τετάρτη 22.4.15)
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Πάικο Γουμ.*
Κιλκισιακός-ΠΑΟΚ Κρηστ.
* Δεν θα διεξαχθεί ελλείψει βαθμολογικού ενδιαφέροντος
Γιά την παραμονή
Εθνικός ΣΣΜ-Α.Χαράλαμπος 3-0
(Σ.Κούσης, Καραμανλής, Καρανάσος)
Αργυρούπολη-Ν.Γυναικόκαστρο 1-0
(Παπάκης)

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Νέο Γυναικόκαστρο, 6-6, 7,
2., Αγιος Χαράλαμπος, 7-5, 6,
3., Αργυρούπολης, 3-4, 6,
4., Εθνικός ΣΣΜ, 4-5, 3,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 25.4.15)
Ν.Γυναικόκαστρο-Αργυρούπολη
Α.Χαράλαμπος-Εθνικός ΣΣΜ
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Νίκη Ευκ.-Φύσκα 3-3
Πλαγιά-Κεντιρκό 2-0
Καμπάνης-Δόξα Χέρσου 2-4
Κοιλάδι-Δροσάτο 5-7
Δοϊράνη-Αλέξανδρος Κιλκίς 0-3
Α.Παντελεήμων-Ποντιακός Ν.Σάντας4-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(Τελική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Δόξα Χέρσου, 66-18, 54,
2., Πλαγιά, 57-25, 48,
3., Δροσάτο, 69-30, 47,
4., Αλέξανδρος Κιλκίς, 57-24, 46,
5., Αγιος Παντελεήμων, 46-35, 35,
6., Ποντιακός ΝΣ, 35-37, 33,
7., Κεντρικό, 43-41, 30,
8., Κοιλάδι, 44-47, 28,
9., Καμπάνης, 28-49, 20,
10., Φύσκα, 26-72, 16,
11., Νίκη Ευκαρπίας, 19-67, 10,
12., Δοϊράνη, 18-63, 7,[/table]

Β όμιλος
Τούμπα-Εύρωπος 0-6
Πολύπετρο-Αίας Πολυκάστρου 3-1
Μεταλλικό-Π.Γυναικόκαστρο 5-2
Μ.Βρύση-Α.Πέτρος 4-1
Βαλτοτόπι-Ποντοηράκλεια 2-1
Απόλλων Μαυρ.-Εθνικός Αξ. 2-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(Τελική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Μ.Βρύση, 58-16, 56,
2., Πολύπετρο, 69-31, 53,
3., Εθνικός Αξιούπολης, 46-30, 41,
4., Μεταλλικό, 46-26, 40,
5., Ποντοηράκλεια, 45-34, 34,
6., Εύρωπος, 37-32, 31,
7., Α.Πέτρος, 35-34, 27,
8., Π.Γυναικόκαστρο, 33-38, 24,
9., Βαλτοτόπι, 34-43, 24,
10., Απόλλων Μαυρονερίου, 33-55, 24,
11., Αίας Πολυκάστρου, 28-50, 16,
12., Τούμπα, 14-89, 12,[/table]
Αφαιρέθηκαν τρεις βαθμοί από το Π.Γυναικόκαστρο και τρεις από τον Απόλλωνα Μαυρονερίου

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
ΑΕ Πεδινού-Διπόταμος 2-0
Βάθη-Ισωμα 3-0αα
Γερακαριό-Λεβεντοχώρι 0-1
Ξηρόβρυση-Κορωνούδα 0-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(19η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., ΑΕ Πεδινού, 56-10, 46,
2., Βάθη, 34-13, 37,
3., Λεβεντοχώρι, 32-12, 37,
4., Ξηρόβρυση, 38-32, 32,
5., Γερακαριό, 24-21, 25,
6., Κορωνούδα, 21-37, 22,
7., Διπόταμος, 20-43, 20,
8., Ισωμα, Απεσύρθη,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 26.4.15)
Διπόταμος-Βάθη
Ξηρόβρυση-Γερακαριό
Λεβεντοχώρι-Κορωνούδα
Β όμιλος
Γοργόπη-Ηλιόλουστο 5-0
Γαλλικός-Πλατανιά 6-1
Ασπρος-Μ.Στέρνα 1-1
Ανθόφυτο-Βαπτιστής 0-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(19η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Γοργόπη, 51-16, 44,
2., Ανθόφυτο, 44-18, 37,
3., Γαλλικός, 43-15, 36,
4., Βαπτιστής, 30-23, 30,
5., Μεγάλη Στέρνα, 36-43, 26,
6., Ασπρος, 28-43, 16,
7., Ηλιόλουστο, 31-72, 13,
8., Πλατανιά, 34-67, 10,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 26.4.15)
Πλατανιά-Γοργόπη
Ηλιόλουστο-Γαλλικός
Ανθόφυτο-Ασπρος
Μ.Στέρνα-Βαπτιστής


Οι «εκτελεστές» της β’ φάσης της α1 κατηγορίας ΕΠΣ Κιλκίς

Κατατακτήριοι για τον τίτλο

3 τέρματα: Γρηγοριάδης (Κιλκ.)
2 τέρματα: Ματεντζίδης (Κιλκ.), Φεντάνης (ΠΑΟΚ), Αλμασίδης (ΠΑΟΚ), Γ. Ιωαννίδης (ΠΑΟΚ), Αγαθαγγελίδης (ΠΑΟΚ)
1 τέρμα: A. Κωνσταντινίδης (Κιλκ.), Τακαβάκης (Κιλκ.), Μπελίτσας (Κιλκ.), Α. Κόλα (ΜΑΒ), Κοπαλιάνι (ΜΑΒ), Νικολαίδης (Πάικο Γουμ.), Θ. Παυλίδης (ΠΑΟΚ), Γ. Ηλιάδης (ΜΑΒ), Μυλωνάς (Πάικο Γουμ.), Παντελιάδης (Κιλκ), Δασκάλου (Πάικο Γουμ), Πολυζόπουλος (Πάικο Γουμ.), Λογγινίδης (Κιλκ.), Μάναλης (Κιλκ.)

Κατατακτήριοι για την παραμονή
4 τέρματα: Θεοδοσίου (Α. Χαρ.)
3 τέρματα: Σιτσανέλης (Ν. Γυν.)
2 τέρματα: Ι. Περδικίδης (Α. Χαρ.), Α. Παπαδόπουλος (Ν. Γυν.), Κώτελης (Αργ.)
1 τέρμα: Μαυρόπουλος (Ν. Γυν.), Παναγιωτίδης (Εθν. ΣΣΜ), Σπυριδόπουλος (Εθν. ΣΣΜ), Σ. Κούσης (Εθν. ΣΣΜ), Καραμανλής (Εθν. ΣΣΜ), Καρανάσος (Εθν. ΣΣΜ), Παπάκης (Αργ.)

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

ΟΙ ΘΗΣΑΥΡΟΚΥΝΗΓΟΙ

Οι ιστορίες με κρυμμένους θησαυρούς στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι μύθοι σαν τον Αισώπειο με το γεωργό που λίγο πριν […]