Αθλητισμός

«Σκοτωμός» στην «μάχη» γιά την παραμονή στα πρωταθληματα της ΕΠΣΚ

Περιεπλάκη η κατάσταση στην «μάχη» γιά την παραμονή στην α1 κατηγορία, μετά την ήττα της Αργυρούπολη στο Ν.Γυναικόκαστρο και, κυρίως, την εκτός έδρας νίκη του Εθνικού ΣΣ Μουριών επί του Α.Χαραλάμπους. Από τα εν λόγω αποτελέσματα προέκυψε τριπλή ισοβαθμία Εθνικού ΣΣ Μουριών, Α.Χαραλάμπους και Αργυρούπολης, κάτι που σημαίνει ότι πιθανότατα θα χρειασθούν και οι δύο τελευταίες αγωνιστικές ημέρες των κατατακτηρίων αγώνων γιά την τελική έκβαση της «μάχης», η οποία φαίνεται να είναι ήδη θετική γιά το πρωτοπόρο της ειδικής βαθμολογίας Ν.Γυναικόκαστρο, το οποίο χρειάζεται πλέον δύο βαθμούς από τους ισάριθμους υπολειπόμενους αγώνες γιά την τυπική οριστικοποίηση της παραμονής του.

• Στην «μάχη» της α’ κατηγορίας γιά την άνοδο στην α1 απέκτησαν πλεονέκτημα Πλαγιά και Αλέξανδρος Κιλκίς στον α’ όμιλο κα Πολύπετρο και Εθνικός Αξιούπολης στον β’. Οι δύο πρώτες ομάδες ξεκίνησαν την σειρά των κατατακτηρίων αγώνων με νίκη με το ίδιο αποτέλεσμα. Το πρωτοπόρο στην ειδική βαθμολογία του β’ ομίλου Πολυπέτρου «σκόνταψε» στο «εμπόδιο» της Ποντοηρακλείας, που απέσπασε τον πρώτο βαθμό της, με επακόλουθο να μειώσει την απόσταση από αυτό η ομάδα της Αξιούπολης.

• Ενώ υπολείπεται μία αγωνιστική ημέρα γιά την ολοκλήρωση και του γ’ γύρου και την λήξη του πρωταθλήματος β’ κατηγορίας, μετά τις ήδη προβιβασθείσες πρωταθλήτριες ΑΕ Πεδινού και Γοργόπη, την άνοδο στην α’ οριστικοποίησαν και μαθηματικώς Βάθη και Λεβεντοχώρι από τον α’ όμιλο και Ανθόφυτο και Γαλλικός από τον β’.
Η τελευταία αγωνιστική ημέρα θα χρησιμεύσει μόνο σε σχέση με την τελική κατάταξη στις προνομιούχες δεύτερη και τρίτη θέσεις των δύο ομίλων.

Κατά την προτελευταία απουσίασε παντελώς η ισοπαλία, με γηπεδούχους και φιλοξενουμένους να μοιράζονται και στους δύο τις νίκες… ακριβώς στην μέση, σημειώνοντας από δύο.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι αγώνες γιά την παραμονή
Ν.Γυναικόκαστρο-Αργυρούπολη 4-2
(Σιτσανέλης 2, Θ.Παπαδόπουλος, Ε.Κωνσταντινίδης-Κώτελης, Χ.Μιχαηλίδης)
Α.Χαράλαμπος-Εθνικός ΣΣΜ 1-2
(Τζαμπαζόπουλος-Σ.Κούσης, Κουσαγιαννίδης)

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Νέο Γυναικόκαστρο, 10-8, 10,
2., Εθνικός ΣΣΜ, 6-6, 6,
3., Αγιος Χαράλαμπος, 8-7, 6,
4., Αργυρούπολη, 5-8, 6,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 2.5.15)
Εθνικός ΣΣΜ-Ν.Γυναικόκαστρο
Ά.Χαράλαμπος-Αργυρούπολη
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι αγώνες γιά την άνοδο
Α όμιλος
Πλαγιά-Α.Χαράλαμπος 2-0
Δροσάτο-Αλέξανδρος Κιλκίς 0-2

Η ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Πλαγιά, 2-0, 7,
2., Αλέξανδρος Κιλκίς, 2-0, 7,
3., Δροσάτο, 0-2, 4,
4., Α.Παντελεήμων, 0-2, 0,

Οι επόμενες ημέρες
(Τετάρτη 29..4.15)
Αλέξανδρος Κιλκίς-Πλαγιά
Α.Παντελεήμων-Δροσάτο
(Σάββατο 2.5.15)
Α.Παντελεήμων-Αλέξανδρος Κιλκίς
Δροσάτο-Πλαγιά

Β όμιλος
Πολύπετρο-Ποντοηράκλεια 2-2
Εθνικός Αξ.-Μεταλλικό 2-1

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Πολύπετρο, 2-2, 7,
2., Εθνικός Αξιούπολης, 2-1, 5,
3., Μεταλλικό, 1-2, 2,,
4., Ποντοηράκλεια, 2-2 1,[/table]

Οι επόμενες ημέρες
(Τετάρτη 29.4.15)
Μεταλλικό-Πολύπετρο
Ποντοηράκλεια-Εθνικός Αξ.
(Σάββατο 2.5.15)
Πολύπετρο-Εθνικός Αξ.
Μεταλλικό-Ποντοηράκλεια

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Ίσωμα-ΑΕ Πεδινού 0-3αα
Διπόταμος-Βάθη 1-6
Ξηρόβρυση-Γερακαριό 3-1
Λεβεντοχώρι-Κορωνούδα 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(20η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., ΑΕ Πεδινού, 59-10, 49,
2., Βάθη, 40-14, 40,
3., Λεβεντοχώρι, 33-12, 40,
4., Ξηρόβρυση 41-33, 35,
5., Γερακαριό, 25-24, 25,
6., Κορωνούδα, 21-38, 22,
7., Διπόταμος, 21-49, 20,
8., Ίσωμα, Απεσύρθη,[/table]

Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 3.5.15)
ΑΕ Πεδινού-Γερακαριό
Κορωνούδα-Βάθη
Διπόταμος-Ξηρόβρυση

Β όμιλος
Πλατανιά-Γοργόπη 0-1
Ηλιόλουστο-Γαλλικός 1-4
Ανθόφυτο-Άσπρος 5-0
Μ.Στέρνα-Βαπτιστής 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(20η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Γοργόπη, 52-16, 47,
2., Ανθόφυτο, 49-18, 40,
3., Γαλλικός, 47-16, 39,
4., Βαπτιστής, 30-26, 30,
5., Μεγάλη Στέρνα, 39-43, 29,
6., Ασπρος, 28-48, 16,
7., Ηλιόλουστο, 32-76, 13,
8., Πλατανιά, 34-68, 10,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 3.5.15)
Γοργόπη-Ασπρος
Βαπτιστής-Γαλλικός
Μ.Στέρνα-Πλατανιά
Ηλιόλουστο-Ανθόφυτο

Οι «εκτελεστές» της β’ φάσης της α1 κατηγορίας ΕΠΣ Κιλκίς
Κατατακτήριοι γιά τον τίτλο
3 τέρματα: Γρηγοριάδης (Κιλκ.)
2 τέρματα: Ματεντζίδης (Κιλκ.), Φεντάνης (ΠΑΟΚ), Αλμασίδης (ΠΑΟΚ), Γ.Ιωαννίδης (ΠΑΟΚ), Αγαθαγγελίδης (ΠΑΟΚ).
1 τέρμα: Λ.Κωνσταντινίδης (Κιλκ.), Τακαβάκης (Κιλκ.), Μπελίτσας (Κιλκ.), Α.Κόλα (ΜΑΒ), Κοπαλιάνι (ΜΑΒ), Νικολαϊδης (Πάικο Γουμ.), Θ.Παυλίδης (ΠΑΟΚ), Γ.Ηλιάδης (ΜΑΒ), Μυλωνάς (Πάικο Γουμ.), Παντελιάδης (Κιλκ.), Δασκάλου (Πάικ.Γουμ.), Πολυζόπουλος (Πάικ.Γουμ.), Λογγινίδης (Κιλκ.), Μάναλης (Κιλκ.)

Κατατακτήριοι γιά την παραμονή
5 τέρματα: Σιτσανέλης (Ν.Γυν.)
4 τέρματα: Θεοδοσίου (Α.Χαρ.)
3 τέρματα: Κώτελης (Αργ.)
2 τέρματα: Ι.Περδικίδης (Α.Χαρ.), Α.Παπαδόπουλος (Ν.Γυν.), Σ.Κούσης (Εθν.ΣΣΜ).
1 τέρμα: Μαυρόπουλος (Ν.Γυν.), Παναγιωτίδης (Εθν.ΣΣΜ), Σπυριδόπουλος (Εθν.ΣΣΜ), Καραμανλής (Εθν.ΣΣΜ), Καρανάσος (Εθν.ΣΣΜ), Παπάκης (Αργ.), Θ.Παπαδόπουλος (Ν.Γυν.), Ε.Κωνσταντινίδης (Ν.Γυν.), Χ.Μιχαηλίδης (Αργ.), Τζαμπαζόπουλος (Α.Χαρ.), Κουσαγιαννίδης (Εθν.ΣΣΜ).

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

ΚΑΒΑΛΑ 1934 – ΝΕΕΣ ΚΑΒΑΛΕΣ 2024… 90 ΧΡΟΝΙΑ

Συμπληρώνονται φέτος ενενήντα (90) χρόνια, από τη γεωργική αποκατάσταση διακοσίων οικογενειών ανέργων καπνεργατών Καβαλιωτών στο δήμο Παιονίας στη περιοχή Πολυκάστρου (Νέες Καβάλες), […]

Σωματείο εργαζομένων νοσοκομείου Κιλκίς: «Εσωτερική διασπορά Covid-19 σε ασθενείς της Παθολογικής κλινικής με τρεις θανάτους»

Το διοικητικό συμβούλιο του σωματείου εργαζομένων του γενικού νοσοκομείου Κιλκίς καταγγέλλει εσωτερική διασπορά Covid-19 σε ασθενείς της Παθολογικής κλινικής με […]