«Σκόνταψε» ανώδυνα ο Κιλκισιακός στο Βαφειοχώρι

Αθλητισμός /

«Σκόόνταψε» χωρίς να «κουνηθεί» από την κορυφή ο Κιλκισιακός, φέρνοντας «λευκή» ισοπαλία στο «ντέρμπυ» στο Βαφειοχώρι με τον Μ.Αλέξανδρο, τον οποίο υποσκέλισαν οι ισόβαθμοι ΑΕ Πολυκάστρου και ΠΑΟΚ Κρηστώνης.
Τους τρεις τελευταίους έχει θεωρητικές πιθανότητες να «προσπεράσει», μειώνοντας συγχρόνως την απόσταση από τον πρωτοπόρο Κιλκισιακό στους τέσσερις βαθμούς, καθώς έχει πλέον δύο αγώνες λιγότερους μετά την δεύτερη συνεχή αναβολή συνάντησής του λόγω ακαταλληλότητος γηπέδου εξ αιτίας καταρρακτώδους βροχής, αυτήν την φορά της εκτός έδρας με τον Εθνικό ΣΣ Μουριών. Βαθμολογική ανάκαμψη γιά το Ν.Γυναικόκαστρο με τετραπλή επιτυχία του… αειθαλούς Σιτσανέλη, τον πρώτη φετινό παίκτη της α1 κατηγορίας. Μία επιτυχία που απέφερε την ισοβαθμία με τον Επτάλοφο, γιά τον οποίο, ωστόσο, η εκτός έδρας ισοπαλία με το ακλόνητο στην πρώτη εξάδα Π.Αγιονέρι δεν λογίζεται ως «αποτυχία».
Την απόλυτη βαθμολογική ασφάλεια απολαμβάνει το Πευκόδασος, ενώ η 20η αγωνιστική ημέρα ήταν «μαύρη» γιά τις τέσσερες τελευταίες ομάδες της κατάταξης Ά.Χαράλαμπο, Αργυρούπολη, Καστανιές και Μάνδρες.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΠΕΥΚΟΔΑΣΟΣ

– Η «βαρειά» ήττα της δεύτερης Πλαγιάς στο Δροσάτο συνδυάσθηκε με την νίκη της πρωτοπόρου Δόξας Χέρσου επί του Αλεξάνδρου Κιλκίς, με επακόλουθο την διεύρυνση της μεταξύ τους διαφοράς στους επτά βαθμούς. Από την ήττα του Αλεξάνδρου Κιλκίς, που υποχώρησε στην έκτη θέση επωφελήθηκαν οι ισόβαθμοι Α.Παντελεήμων και Ποντιακός Ν. Σάντας καθώς και το Δροσάτο, που έκαναν «βήμα» εμπρός. Η νίκη του Ποντιακού Ν.Σάντας επί του Κοιλαδίου «χώρισε» τον όμιλο ακριβώς στην μέση, με κερδισμένο της δεύτερης εξάδας το Κεντρικό. Στον όμιλο αυτό δεν σημειώθηκε καμμία ισοπαλία, ενώ μετά το τέρμα, που δέχθηκε η Δόξα Χέρσου, δεν υπάρχει πλέον άμυνα με μονοψήφιο αριθμό τερμάτων.

– «Αλώνοντας» τις «δύσκολες» έδρες των Α.Πέτρου και Εθνικού Αξιουπόλεως αντιστοίχως, οι δύο προπορευόμενοι του β’ ομίλου Πολύπετρο και Μ.Βρύση απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από τις άλλες ομάδες μετά την ήττα της Ποντοηρακλείας στο Μεταλλικό, που επανήλθε στην πρώτη τετράδα υποσκελίζοντας τον Εθνικό Αξιούπολης, τον οποίο πλησίασε εκ νέου το Π.Γυναικόκαστρο.
Κατ’ αυτόν τον τρόπο ο όμιλος «κόπηκε» και πάλι «στα δύο», με τον Α.Πέτρο να παραμένει «επικεφαλής» της δεύτερης εξάδας.
Με την παραβίαση της εστίας της Μ.Βρύσης έπαυσε να υπάρχει ομάδα με μονοψήφιο αριθμό παθητικών τερμάτων, ενώ χάρη στα τρία τέρματα της Τούμπας δεν υπάρχει πλέον και ομάδα με μονοψήφιο αριθμό ενεργητικών τερμάτων.
Στο «ντέρμπυ» της βάσης ο Αίας Πολυκάστρου σημείωσε την πρώτη νίκη του στέλνοντας στον «βυθό» την Τούμπα.

– Προσθέτοντας στο ενεργητικό της τους τρεις βαθμούς της… «προγραμματισμένης» νίκης της «στα χαρτιά», λόγω Ισώματος, η πρωτοπόρος του α’ ομίλου β’ κατηγορίας ΑΕ Πεδινού έφτασε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά της από τους διώκτες της.
Στην δεύτερη θέση «αναρριχήθηκε» και πάλι η Βάθη, επικρατώντας στο «ντέρμπυ» με το Λεβεντοχώρι, το οποίο, προσπέρασε» και η Ξηρόβρυση, υπερισχύοντας του Διποτάμου. Ο τελευταίος σημείωσε δύο τέρματα, χάρη στα οποία δεν υπάρχει πλέον επίθεση με μονοψήφιο αριθμό τερμάτων.

– Η ίδια «εικόνα» και στην κορυφή του β’ ομίλου, καθώς την πρωτοπόρο Γοργόπη χωρίζει πλέον διαφορά δέκα βαθμών από τον δεύτερο Γαλλικό, τον οποίο πλησίασαν Ανθόφυτο και Μ.Στέρνα.
Στον αγώνα της τελευταίας με το Ηλιόλουστο… «έβρεξε» τέρματα, σε ένα από τα «χορταστικά» αποτελέσματα (7-3) της φετινής περίδου.

Τα πλήρη αποτελέσματα
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΑΕ Πολυκάστρου-ΑΟ Καστανεών 3-0
(Ζεϊμπεκέρης, Ευθυμιάδης, Σουτίσιακ(
Ν.Γυναικόκαστρο-Μάνδρες 5-1
(Σιτσανέλης 4, Γρηγοριάδης-Παράσχος)
ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Α.Χαράλαμπος 2-0
(Αλμασίδης, Κέλτσος)
Εθνικός ΣΣ Μουριών-Πάικο Γουμ. Δεν διεξήχθη
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Κιλκισιακός 0-0
Π.Αγιονέρι-Επτάλοφος 1-1
(Μπεζιάνη-Διονυσιάδης)
Πευκόδασος-Αργυρούπολη 2-1
(Γ.Μωυσιάδης, Καρακόλεφ-Χ.Μιχαηλίδης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(20η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Κιλκισιακός, 53-12, 48,
2., ΑΕ Πολυκάστρου, 44-21, 41,
3., ΠΑΟΚ Κρηστώνης, 40-21, 41,
4., Μ.Αλέξανδρος Βαφ., 43-17, 40,
5., Πάικο Γουμ., 34-15, 38,
6., Π.Αγιονέρι, 39-18, 35,
7., Επτάλοφος, 43-24, 29,
8., Ν.Γυναικόκαστρο, 33-36, 29,
9., Πευκόδασος, 26-43, 25,
10., Εθνικός ΣΣΜ, 17-28, 17,
11., Α.Χαράλαμπος, 28-42, ,17,
12., Αργυρούπολη, 17-40, 13,
13., Καστανιές, 29-67, 10,
14., Μάνδρες, 15-77, 5,[/table]
-Αφαιρέθηκαν δύο βαθμοί από τις Μάνδρες.
-Υπολείπονται αγώνες Πάικου Γουμένισσας-Πευκοδάσους και Επταλόφου-Μ.Αλεξάνδρου Βαφειοχωρίου (Τετάρτη 11.2.15) και Εθνικού ΣΣ Μουριών-Πάικου Γουμένισσας (Τετάρτη 18.2.15)

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 14.2.15)
Καστανιές-Π.Αγιονέρι
Μάνδρες-ΠΑΟΚ Κρηστώνης
Κιλκισιακός-Α.Χαράλαμπος
Πευκόδασος-Ν.Γυναικόκαστρο
Επτάλοφος-Εθνικός ΣΣΜ
Αργυρούπολη-Μ.Αλέξανδρος Βαφ.
Πάικο Γουμ.-ΑΕ Πολυκάστρου

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Α όμιλος
Δόξα Χέρσου-Αλέξανδρος Κιλκίς 3-1
Κεντρικό-Δοϊράνη 4-0
Καμπάνης-Φύσκα 5-1
Νίκη Ευκ.-Α.Παντελεήμων 0-3
Δροσάτο-Πλαγιά 4-0
Ποντιακός ΝΣ-Κοιλάδι 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(14η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ ,BΑΘΜΟΙ,
1., Δόξα Χέρσου, 45-10, 37,
2., Πλαγιά, 33-16, 32-18, 26,
4., Ποντιακός ΝΣ, 25-17, 26,
5., Δροσάτο, 36-19, 25,
6., Αλέξανδρος Κιλκίς, 31-16, 24,
7., Κοιλάδι, 25-27, 19,
8., Κεντρικό, 29-28, 17,
9.,Φύσκα, 16-44, 9,
10., Καμπάνης ,13-30, 7,
11., Δοϊράνη, 9-34, 6,
12., Νίκη Ευκ., 9-44, 6,[/table]
Υπολείπονται οι αγώνες Αλεξάνδρου Κιλκίς-Καμπάνη και Φύσκας-Α.Παντελεήμονος (Τετάρτη 11.2.15).

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 15.2.15)
Αλέξανδρος Κιλκίς-Κεντρικό
Φύσκα-Ποντιακός ΝΣ
Δοϊράνη-Δροσάτο
Α.Παντελεήμων-Δόξα Χέρ.
Πλαγιά-Κοιλάδι
Καμπάνης-Νίκη Ευκ.

Β όμιλος
Π.Γυναικόκαστρο-Εύρωπος 1-0
Αίας Πολυκάστρου-Τούμπα 4-3
Μεταλλικό-Ποντοηράκλεια 1-0
Βαλτοτόπι-Απόλλων Μαυρ. 1-1
Α.Πέτρος-Πολύπετρο 1-2
Εθνικός Αξ.-Μ.Βρύση 1-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(14η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ ,BΑΘΜΟΙ,
1., Πολύπετρο, 44-17, 38,
2., Μ.Βρύση, 35-10, 36,
3., Ποντοηράκλεια, 28-14, 27,
4., Μεταλλικό, 26-18, 25,
5., Εθνικός Αξ., 30-21, 24,
6., Π.Γυναικόκαστρο, 23-22 ,22,
7., Α.Πέτρος, 23-22, 17,
8., Βαλτοτόπι, 22-26, 16,
9., Εύρωπος, 17-22, 15,
10., Απόλλων Μαυρ., 19-36 ,11,
11., Τούμπα, 12-53, 4,
12., Αίας Πολυκάστρου, 15-33 3,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 14.2.15)
Εύρωπος-Αίας Πολυκάστρου
Ποντοηράκλεια-Εθνικός Αξ.
Τούμπα-Α.Πέτρος
Απόλλων Μαυρ.-Π.Γυναικόκαστρο
Πολύπετρο-Μ.Βρύση
Μεταλλικό-Βαλτοτόπι

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Βάθη-Λεβεντοχώρι 1-0
Ξηρόβρυση-Διπόταμος 4-2
Ίσωμα-ΑΕ Πεδινού 0-3αα
Γερακαριό-Κορωνούδα 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(13η αγωνιστική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., ΑΕ Πεδινού, 39-2, 36,
2.,Βάθη, 24-6, 26,
3., Ξηρόβρυση, 26-18, 25,
4. ,Λεβεντοχώρι ,25-8, 24,
5., Γερακαριό, 15-18, 15,
6., Κορωνούδα ,14-29, 13,
7. ,Διπόταμος, 11-34, 11,
8., Ίσωμα, Αποσύρθηκε[/table]


Η επομένη ημέρα

(Κυριακή 15.2.15)
ΑΕ Πεδινού-Ξηρόβρυση
Γερακαριό-Βάθη
Κορωνούδα-Λεβεντοχώρι

Β όμιλος
Πλατανιά-Ανθόφυτο 0-4
Γοργόπη-Βαπτιστής 3-0
Άσπρος-Γαλλικός 0-0
Μ.Στέρνα-Ηλιόλουστο 7-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ(13η αγωνιστική)[table]
Α/Α ,ΟΜΑΔΕΣ ,ΤΕΡΜΑΤΑ, BΑΘΜΟΙ,
1., Γοργόπη, 40-11, 35,
2., Γαλλικός, 31-11, 25,
3., Ανθόφυτο, 29-13, 23,
4., Μ.Στέρνα, 25-24, 21,
5., Βαπτιστής, 16-17, 15,
6., Άσπρος, 24-29, 15,
7. ,Ηλιόλουστο ,21-51, 7,
8. ,Πλατανιά, 21-51, 3,[/table]
Υπολείπεται ο αγώνας Βαπτιστή-Μ.Στέρνας (Τετάρτη 11.2.15)

Η επομένη ημέρα
(Κυριακή 15.2.15)
Βαπτιστής-Άσπρος
Γαλλικός-Γοργόπη
Μ.Στέρνα-Πλατανιά
Ηλιόλουστο-Ανθόφυτο

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Διήμερη επίσκεψη στο Κιλκίς του επικεφαλής της περιφερειακής παράταξης «Πράξεις για τη Μακεδονία» Χρήστου Παπαστεργίου

Διήμερη επίσκεψη στο δήμο Κιλκίς θα πραγματοποιήσει, αύριο Πέμπτη 9 και την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου, κλιμάκιο στελεχών της περιφερειακής παράταξης, […]