Σε δεινή θέση ο Άγιος Χαράλαμπος στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΚ

Αθλητισμός /

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Αργυρούπολη υπέστη την προτελευταία αγωνιστική ημέρα της τελικής φάσης του πρωταθλήματος α1 κατηγορίας γιά την παραμονή σ’ αυτήν ο Ά.Χαράλαμπος.
Και τούτο διότι η ομάδα του πρώην δήμου Δοϊράνης σώζεται είτε από τον συνδυασμό νίκης της με ήττα η ισοπαλία του Εθνικού ΣΣ Μουριών την τελευταία αγωνιστική ημέρα και ταυτόχρονη άνοδο… του Κιλκισιακού στην γ’ εθνική κατηγορία.

Η προοπτική αυτή «βάζει» σε «μαύρες σκέψεις» και τον Εθνικό ΣΣ Μουριών, που είτε χρειάζεται την νίκη στον τελευταίο αγώνα είτε «βολεύεται» στην περίπτωση που ο Κιλκισιακός… δεν ανέλθει στην κατώτερη εθνική κατηγορία. Τον κίνδυνο υποβιβασμού διατρέχει και η Αργυρούπολη εφ’ όσον χάσει τον τελευταίο αγώνα και συγχρόνως δεν προαχθεί ο Κιλκισιακός, ενώ, όπως και να ‘χει το πράγμα, στο «απυρόβλητο» βρίσκεται το Ν.Γυναικόκαστρο μιάς και έχει εξασφαλίσει την παραμονή.

• Μαίνεται στον α’ όμιλο α’ κατηγορίας η «μάχη» της β’ φάσης γιά την κατάκτηση της μιάς θέσης ανόδου. Στα μισά της «διαδρομής» προηγείται ο Αλέξανδρος Κιλκίς, «καταδιωκόμενος κατά πόδας» από το Δροσάτο, που υποσκέλισε την Πλαγιά, η οποία, ωστόσο, παραμένει στην διεκδίκηση της πρωτιάς. «Εκτός μάχης» τέθηκε οριστικώς ο Ά.Παντελεήμων. Αντιθέτως, στον β’ όμιλο, με την τρίτη νίκη του επί ισαρίθμων αγώνων, ο Εθνικός Αξιούπολης απέκτησε σαφές προβάδισμα και πλεονέκτημα και βρίσκεται πλέον σε απόσταση «αναπνοής» από τον αντικειμενικό σκοπό.

• «Έπεσε η αυλαία» του πρωταθλήματος β’ κατηγορίας, με ΑΕ Πεδινού (α’ ομίλου) και Γοργόπη (β’ ομίλου) να καταστούν και τυπικώς τον τίτλο και Βάθη και Λεβεντοχώρι (α’ ομίλου) και Ανθόφυτο και Γαλλικό (β’ ομίλου) να «επικυρώνουν» και τυπικώς το «διαβατήριο» γιά την α’ κατηγορία, μαζί με τις δύο πρωταθλήτριες.
Η τελευταία αγωνιστική ημέρα χαρακτηρίσθηκε από «βροχή» τερμάτων (36 επί επτά… κανονικών αγώνων ή 39 στο σύνολο μαζί με την… «προγραμματισμένη» νίκη «στα χαρτιά» στον α’ όμιλο), ενώ απουσίασε και από τους δύο ομίλους η ισοπαλία.

Τα πλήρη αποτελέσματα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι γιά την παραμονή
Εθνικός ΣΣΜ-Ν.Γυναικόκαστρο 3-3
(Κουσαγιαννίδης 2, Σ.Κούσης-Ε.Κωνσταντινίδης 2, Θ.Παπαδόπουλος)
Ά.Χαράλαμπος-Αργυρούπολη 0-3
(Χ.Μιχαηλίδης 2, Πολύμερος)

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Νεο Γυναικόκαστρο, 13-11, 11,
2., Αργυρούπολη, 8-8, 9,
3., Εθνικός ΣΣΜ, 9-9, 7,
4., Άγιος Χαράλαμπος, 8-10, 6,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 9.5.15)
Αργυρούπολη-Εθνικός ΣΣΜ
Ν.Γυναικόκαστρο-Ά.Χαράλαμπος

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι γιά την άνοδο
Α όμιλος
Αλέξανδρος Κιλκίς-Πλαγιά 1-1
Α.Παντελεήμων-Δροσάτο 1-2
Α.Παντελεήμων-Αλέξανδρος Κιλκίς 1-4
Δροσάτο-Πλαγιά 3-1

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Αλέξανδρος Κιλκίς, 7-2, 11,
2., Δροσάτο, 5-4, 10,
3., Πλαγιά, 4-4, 8,
4., Άγιος Παντελεήμων, 2-8, 0,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 9.5.15)
Πλαγιά-Δροσάτο
Αλέξανδρος Κιλκίς-Ά.Παντελεήμων

Β όμιλος

Μεταλλικό-Πολύπετρο 2-1
Ποντοηράκλεια-Εθνικός ΣΣΜ 2-3
Εθνικός Αξ.-Πολύπετρο 3-1
Ποντοηράκλεια-Μεταλλικό 3-1

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ
1., Εθνικός Αξιούπολης, 8-4, 11,
2., Πολύπετρο, 4-7, 7,
3., Μεταλλικό, 4-6, 5,
4., Ποντοηράκλεια, 7-6, 4,[/table]

Η επομένη ημέρα
(Σάββατο 9.5.15)
Πολύπετρο-Εθνικός Αξ.
Μεταλλικό-Ποντοηράκλεια

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
ΑΕ Πεδινού-Γερακαριό 4-3
Κορωνούδα-Βάθη 1-4
Λεβεντοχώρι-Ίσωμα 3-0αα
Διπόταμος-Ξηρόβρυση 1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., ΑΕ Πεδινού, 63-13, 52,
2., Βάθη, 44-15, 43,
3., Λεβεντοχώρι, 36-12, 43,
4., Ξηρόβρυση, 44-34, 38,
5., Γερακαριό, 28-28, 25,
6., Κορωνούδα, 22-42, 22,
7., Διπόταμος, 22-52, 20,
8., Ίσωμα, Απεσύρθη,[/table]

Β όμιλος
Γοργόπη-Άσπρος 4-1
Βαπτιστής-Γαλλικός 1-4
Μ.Στέρνα-Πλατανιά 1-0
Ηλιόλουστο-Ανθόφυτο 4-5

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική)[table]
Α/Α, ΟΜΑΔΕΣ, ΤΕΡΜΑΤΑ, ΒΑΘΜΟΙ,
1., Γοργόπη, 56-17, 50,
2., Ανθόφυτο, 54-22,43,
3., Γαλλικός, 51-17, 42,
4., Μεγάλη Στέρνα, 40-43, 32,
5., Βαπτιστής, 31-30, 30,
6., Άσπρος, 29-52, 16,
7., Ηλιόλουστο, 36-81, 13,
8., Πλατανιά, 34-69, 10,[/table]


Οι «εκτελεστές» της β’ φάσης της α1 κατηγορίας ΕΠΣ Κιλκίς

Κατατακτήριοι γιά τον τίτλο

3 τέρματα: Γρηγοριάδης (Κιλκ.)
2 τέρματα: Ματεντζίδης (Κιλκ.), Φεντάνης (ΠΑΟΚ), Αλμασίδης (ΠΑΟΚ), Γ.Ιωαννίδης (ΠΑΟΚ), Αγαθαγγελίδης (ΠΑΟΚ).
1 τέρμα: Λ.Κωνσταντινίδης (Κιλκ.), Τακαβάκης (Κιλκ.), Μπελίτσας (Κιλκ.), Α.Κόλα (ΜΑΒ), Κοπαλιάνι (ΜΑΒ), Νικολαϊδης (Πάικο Γουμ.), Θ.Παυλίδης (ΠΑΟΚ), Γ.Ηλιάδης (ΜΑΒ), Μυλωνάς (Πάικο Γουμ.), Παντελιάδης (Κιλκ.), Δασκάλου (Πάικ.Γουμ.), Πολυζόπουλος (Πάικ.Γουμ.), Λογγινίδης (Κιλκ.), Μάναλης (Κιλκ.)

Κατατακτήριοι γιά την παραμονή
5 τέρματα: Σιτσανέλης (Ν.Γυν.)
4 τέρματα: Θεοδοσίου (Α.Χαρ.)
3 τέρματα: Κώτελης (Αργ.), Χ.Μιχαηλίδης (Αργ.), Σ.Κούσης (Εθν.ΣΣΜ), Κουσαγιαννίδης (Εθν.ΣΣΜ), Ε.Κωνσταντινίδης (Ν.Γυν.)
2 τέρματα: Ι.Περδικίδης (Α.Χαρ.), Α.Παπαδόπουλος (Ν.Γυν.), Θ.Παπαδόπουλος (Ν.Γυν.)
1 τέρμα: Μαυρόπουλος (Ν.Γυν.), Παναγιωτίδης (Εθν.ΣΣΜ), Σπυριδόπουλος (Εθν.ΣΣΜ), Καραμανλής (Εθν.ΣΣΜ), Καρανάσος (Εθν.ΣΣΜ), Παπάκης (Αργ.), Τζαμπαζόπουλος (Α.Χαρ.), Πολύμερος (Αργ.)

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Να βρεις μιμητές

Μία από τις ευχάριστες “νότες” της συνεδρίασης του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς της Δευτέρας 23.1.23 υπήρξε αναμφιβόλως η παρουσία πολυμελούς ομάδας […]