«Ψηλά στον φιλέ» η ομάδα παγκορασίδων του Αίαντος

Μετρά μόλις τρία χρόνια «ζωής» και στο διάστημα αυτό κατάφερε να κάνει πράξη το «κάθε χρόνο και καλύτερα». Έτσι η πετοσφαιρική ομάδα του Αίαντος Κιλκίς στην τρίτη παρουσία της στο πρωτάθλημα α’ ομίλου ΚΔ Μακεδονίας κατέλαβε την τρίτη θέση της κατάταξης με 26 βαθμούς έναντι 32 (απόλυτο) του πρωταθλητή Πιερικού και 30 της δεύτερης Νίκης Αιγινίου. Το κιλκισιώτικο συγκρότημα κατάφερε να υποσκελίσει αντίστοιχα συλλόγων με πολύ μεγαλύτερη ιστορία όπως ο Αρχέλαος Κατερίνης και ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας ή με μεγαλύτερη πείρα της κατηγορίας όπως ο Ποσειδών Βεροίας. Ο αξιοσημείωτος απολογισμός του Αίαντος ήταν ένδεκα νίκες και τέσσερες ήττες με 37-21 σετ ενώ υπέστη μιαν ακόμη ήττα «στα χαρτιά» που συνεπάγεται μηδενισμό επειδή λόγω αντικειμενικού κωλύματος δεν στάθηκε δυνατόν να προσέλθει για τον συγκεκριμένο αγώνα. Στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κιλκίς ο Αίας επικράτησε του Αρχελάου Κατερίνης με 3-0 σετ (25-22, 25-20, 25-16) ανταποδίδοντας με το ίδιο «νόμισμα» την ήττα του με 3-0 σετ στον αγώνα του πρώτου γύρου στην Κατερίνη. Το πολύ σημαντικό στοιχείο για την ομάδα παγκορασίδων του Αίαντος Κιλκίς είναι ότι οι παίκτριές της εκτός απο τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της οικείας κατηγορίας έλαβαν μέρος και σε αγώνες της ομάδας κορασίδων αλλά και αυτής ακόμη της αντίστοιχης των γυναικών αποκομίζοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο πλήθος αγωνιστικών παραστάσεων και εμπλουτίζοντας σημαντικώς σημαντικώς την πείρα τους. Τούτο καθιστά το συγκεκριμένο συγκρότημα ακόμη πιο ανταγωνιστικό απο την νέα περίοδο «ανοίγοντας την όρεξη» του για… «κάτι περισσότερο». Συγχρόνως έδειξε αποτελεί μια δημιουργική «κυψέλη» απο την οποία το κιλκισιώτικο πετόσφαιρο δικαιούται να ελπίζει σε ένα ευοίωτο μέλλον. Την ομάδα συγκρότησαν φέτος οι Ολυμπία Βουζίνα, Αναστασία Εμμανουηλίδου, Δέσποινα Καντίδου, Ολυμπία Κοτίδου, Κατερίνα Λαμπριανίδου, Μαρία Μαρουλάσβα, Ιουλία Μπίκου, Χριστίνα Ναλμπαντίδου, Θεοδώρα Παπαδοπούλου, Σοφία Παπαδοπούλου, Κατερίνα Ταντσοπούλου, Ξανθή Φούρα, Θεοδώρα Λαμπριανίδου, Χρύσα Νικολαίδου, Θωμαή Παπαδοπούλου και Μαρκέλλα Χαριτίδου. Προπονητής και καθηγητής είναι ο Σάκης Αλατζόγλου.