Αθλητισμός

Ο Κιλκισιακός πρωταθλητής και κυπελλούχος Ε.Π.Σ. Κιλκίς 2023-24 γιά 11η φορά

Νταμπλούχος Ε.Π.Σ Κιλκίς 2023-24 αναδείχτηκε ο Κιλκισιακός, αφού μετά από την νίκη του επί του Πολυκάστρου το Σάββατο 6 Απριλίου κατάκτησε του πρωτάθλημα καθώς επικράτησε στο τελευταίο παιχνίδι εντός έδρας με 2-0 και την Κυριακή 21 Απριλίου πανηγύρισε και την κατάκτηση του κυπέλλου με 3-0 και πάλι επί της ομάδας του Πολυκάστρου.

Σε ένα πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο στο δημοτικό στάδιο του Κιλκίς γιά ένα ημίχρονο, αφού μία ώρα πριν την έναρξη του τελικού ξεκίνησε η βροχή και δεν σταμάτησε καθ΄όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Τα τέρματα σημείωσαν στο 21΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιώργος Τσολακίδης και στην επανάληψη με εύστοχη εκτέλεση φάουλ ο ίδιος παίχτης έκανε το 2-0 στο 64΄.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 71΄ μετά από λάθος πάσα στον τερματοφύλακα του Πολυκάστρου ο Άγγελος Γολιδόπουλος έκλεψε την μπάλλα και σημείωσε με πλασέ σουτ το 3-0.

Είναι το 11ο κύπελλο και το 11ο πρωτάθλημα που κατακτά ο Κιλκισιακός.

Συγχαρητήριο μήνυμα δημάρχου Κιλκίς Δημήτρη Κυριακίδη

Τροπαιούχος ο Κιλκισιακός, κατέκτησε το κύπελλο της ΕΠΣΚ με μια άξια νίκη αγωνιζόμενος με την ΑΕ Πολυκάστρου.

Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα για τη μαχητικότητα και το αγωνιστικό της ήθος!

Θερμά συγχαρητήρια στην Διοίκηση, στο επιτελείο υποστήριξης, στους προπονητές και στους τεχνικούς παράγοντες, που έχουν σημαντικό μερίδιο στην άνοδο του Κιλκισιακού.

Η νέα θριαμβευτική διάκριση δείχνει την πραγματική δυναμική της ιστορικής ομάδας
της πόλης μας και δίνει ελπιδοφόρα μηνύματα για μια λαμπρή πορεία στο μέλλον.

Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα στην εφημερίδα “Μαχητής του Κιλκίς” της Τρίτης 23.4.24