«Μπρος γκρεμός, πίσω ρέμα»
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2015/05/ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ-ΚΙΛΚΙΣ1-542x360.jpg)
Ένα από τα παράδοξα, που συναντά κανείς στα νοσοκομεία, όπου νοσηλεύονται μετανάστες ή πρόσφυγες είναι γεγονός ότι, ενώ είναι αναγκαία πολλές φορές η αιμοληψία από τους περιθαλπομένους, «σκοντάφτει» στην άρνηση των ιδίων και του δικαιώματος, που προκύπτει από την Χάρτα προστασίας των δικαιωμάτων τους.
«Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα», όπως αναφέρει η λαϊκή ρήση καθώς και ανάγκη περίθαλψης έχουν και την «ανωνυμία» τους θέλουν να προστατεύσουν, δεδομένου ότι εάν δοθεί αίμα, …τύφλα να έχει η ταυτότητα γιά την εξακρίβωση στοιχείων.