Στο 95΄έχασε τον αγώνα η Αναγέννηση Πλαγιάς με τον Μ.Αλέξανδρο

Παρά την αφόρητη ζέστη που επικρατούσε, ο αγώνας ανάμεσα στον κυπελλούχο Κιλκίς και στον αντίστοιχο της Ημαθίας είχε πέντε γκολ, δύο ανατροπές του σκορ, αποβολή και πληθώρα φάσεων στις δύο εστίες. Τελικά το ματς ξέφυγε από την ισοπαλία και την παράταση με ένα γκολ του συνήθη ύποπτου Γιώργου Κίτσα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα!

Μόλις στο 6′ ο Παρσόπουλος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1). Άμεση ήταν η απάντηση της Αναγέννησης που ισοφάρισε σε 1-1 με σκόρερ στο 14′ τον Ορφανίδη Ι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ σε 2-1 με μία γκολάρα του Παπουνίδηστο 30′, που με φοβερό μακρινό σουτ αιφνιδίασε τον γκολκίπερ Αργυρόπουλο. Τα Τρίκαλα βρήκαν τη γρήγορη απάντηση που ήθελαν ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 33′, με δράστη ξανά τον Παρσόπουλο.

ΠΛΑΓΙΑ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Στην επανάληψη σημειώθηκαν λιγότερες φάσεις, φυσικό επακόλουθο της κούρασης των παικτών αλλά και της μεγάλης ζέστης που επικρατούσε. Το ματς φάνηκε να γέρνει προς την Αναγέννηση, καθώς στο 80′ αποβλήθηκε ο Κουκουράκης των Τρικάλων. Αντί αυτού όμως στο φινάλε ο Μέγας φάνηκε πιο επικίνδυνος. Στο 86′ τα Τρίκαλα διαμαρτυρήθηκαν έντονα ζητώντας πέναλτι για χέρι του Καλόνικου μέσα στην περιοχή.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιώργος Κίτσας με εντυπωσιακή γυριστή κεφαλιά έγραψε το 3-2 για τα Τρίκαλα, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Διαιτητής του αγώνα ο κ. Γιουματζίδης με βοηθούς τους κκ. Δεμερτζή και Μίλτση, της Ένωσης Πέλλας.

Αναγέννηση Πλαγιάς: Κυριακίδης, Καλόνικος, Χατζηιωαννίδης, Λαζαρίδης, Κουρουγιαννίδης, Βασιλειάδης (62′ Λαζαρίδης), Ορφανίδης Ι, Αμανατίδης, Ορφανίδης Ν, Παπουνίδης, Ρωσσίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Αργυρόπουλος, Συμπεθέρης, Τσιότρας, Βλάχος, Τσουλχάη (65′ Ποτουρίδης), Κιρκιλιανίδης, Ζαχαριουδάκης, Παρσόπουλος, Κίτσας Γ, Καπετάνος, Πατσιαβούρας (56′ Κουκουράκης).

Συνεδρίαση του περιφερειακού επιχειρησιακού συντονιστικού οργάνου Πολιτικής Προστασίας ενόψει της αντιπυρικής περιόδου

Ο καλύτερος συντονισμός των εμπλεκομένων φορέων για την αντιμετώπιση κινδύνων από την εκδήλωση πυρκαγιών, ενόψει της έναρξης της αντιπυρικής περιόδου […]