Παραμένουν κλειστές πέντε σχολικές μονάδες, ενώ επαναλειτουργούν τρεις
![σχολειο-μασκα-κρουσματα-μαχητης-κιλκις](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2020/10/σχολειο-μασκα-κρουσματα-μαχητης-κιλκις-1024x1024.jpg)
Δεν παρουσίασε τα τελευταία 24ωρα επιδείνωση η «εικόνα» στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση του νομού, όσον αφορά στις συνέπειες της πανδημίας του νέου κορωνοϊού.
Έτσι, σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, παραμένουν κλειστά έως την Τρίτη 10-11-20 το λύκειο ΣΣ Μουριών, το εργαστήριο ειδικής επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Κιλκίς και δύο τμήματα του 1ου λυκείου Κιλκίς και έως την Δευτέρα 9-11-20 ένα τμήμα του 2ου γυμνασίου Κιλκίς.
Στον αντίποδα, επαναλειτουργούν, μετά την ολοκλήρωση της «καραντίνας» τους, αυτήν την Τετάρτη 4-11-20 άλλα δύο τμήματα του 1ου λυκείου Κιλκίς και αυτήν την Πέμπτη 5-11-20 ένα τμήμα του λυκείου Νέου Αγιονερίου.
Σε όλες τις σχολικές μονάδες, στις οποίες εμφανίσθηκαν κρούσματα νέου κορωνοϊού, διενεργήθηκε από τον δήμο Κιλκίς η επιβαλλόμενη απολύμανση.