«Όχι άλλες… γνωμοδοτήσεις»
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2020/12/ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-copy.jpg)
«Τόσες γνωμοδοτήσεις επί θεμάτων ημερησίας διατάξεως ούτε… στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους!
Έλεος!»
Ήταν το ξέσπασμα του δημοτικού συμβούλου Αθανασίου Γραμματικόπουλου, κατά την διά τηλεδιασκέψεως συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς της Δευτέρας 12.7.21.
Είχε, όμως, και συνέχεια:
«Γνωμοδοτούμε και δεν αποφασίζουμε. Πρέπει να διεκδικήσουμε, ως δημοτικό συμβούλιο, τις αρμοδιότητες που πρέπει να έχει κάθε δημοτικό συμβούλιο, η τοπική διοίκηση γενικώς: Να ελέγχουμε και να αποφασίζουμε.
Γι’ αυτό μας εξέλεξαν οι πολίτες.
Επί τέλους, πρέπει να αποκατασταθεί ο ρόλος του δημοτικού συμβουλίου ως του κυριάρχου σώματος στην τοπική διοίκηση, ένας ρόλος που δεν ανήκει στις διάφορες επιτροπές».
Η άποψη αυτή φαίνεται, ότι «βρίσκει έδαφος» σε όλους τους συνδυασμούς του δημοτικού συμβουλίου Κιλκίς.
Που σημαίνει, ότι μπορεί να αποτελέσει ένα από τα θέματα ημερήσιας διάταξης συνεδρίασης, από εκείνα που δεν σχετίζονται… με γνωμοδοτήσεις.