Οριακό προβάδισμα ΑΕΠ γιά τον τελικό του κυπέλλου ΕΠΣΚ
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2023/11/404321976_798857972040318_4987785360585704751_n-1024x582.jpg)
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2022/11/Screen-Shot-2022-11-16-at-16.38.39.png)
Γράφει ο Κώστας Ίντος
Η ΑΕ Πολυκάστρου του Μίλτου Γεωργιάδη απέκτησε οριακό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Κιλκίς, επικρατώντας με σκορ 3-2 απέναντι στον Αστέρα Μεγάλης Βρύσης του Παύλου Μπάπκα. Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 30 Δεκεμβρίου.
Καταιγιστικοί στο πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι με τρία τέρματα (8΄Νίκος Γκέληνος με σουτ από μέσα από την περιοχή, 17΄Θόδωρος Μπίνας με σουτ από μέσα από την περιοχή, 29΄Κοσμάς Σαμαράς με κεφαλιά). Επί πλέον είχαν τρία δοκάρια, οριζόντιο στο 35΄, σε κεφαλιά του Κοσμά Σαμαρά, οριζόντιο στο 42΄, σε πλασέ του Κοσμά Σαμαρά και Κάθετο στο 70΄, σε πλασέ του Παναγιώτη Χαρτοματσίδη.
Ψυχωμένη η αντίδραση των φιλοξενουμένων που μείωσαν στο 30΄με κεφαλιά του Δάμου Παπαδόπουλου και στο 80΄με σουτ του Ανδρέα Λαδά από μέσα από την περιοχή, παρ’ ότι από το 67΄έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω αποβολής με του Μιχάλη Κεσίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Διαιτήτευσε ο Γιώργος Τακίδης.
Οι συνθέσεις:
ΑΕ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ: Δ.Παπαδόπουλος, Γρηγοριάδης (65΄Χαρτοματσίδης), Ν.Γεωργιάδης, Κουτσίδης, Γκουντενούδης, Ν.Παπαδόπουλος, Μωυσιάδης (86΄Πουτούκης), Μπίνας (86΄Γούλελης), Σαμαράς, Λιτσένι (60΄Πουρσανίδης), Γκέληνος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΥΣΗΣ: Χαριζάνης, Μπάπκας (46΄Τσαχουρίδης), Ζάλτος, Α.Παπαδόπουλος, Κεσίδης, Χαριτωνίδης, Λαδάς, Ζώτος, Κουντουράς (70΄Φουλεδάκης), Δ.Παπαδόπουλος (84΄Σεμπιτράκου), Κοσμερίδης (46΄Τσαουσίδης).
Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου διεξάγεται ο ημιτελικός του ΠΑΟΚ Κρηστώνης με τον Κιλκισιακό. Ο επαναληπτικός το Σάββατο 30 Δεκεμβρίου.