Επιτραπέζιο παιχνίδι για την ΕΕ σχεδίασαν μαθητές και μαθήτριες του 1ου γενικού λυκείου Κιλκίς
Από το 1ο γενικό λύκειο Κιλκίς ανακοινώθηκαν τα εξής:
«Το 1ο ΓΕΛ Κιλκίς, στο πλαίσιο του προγράμματος «Σχολεία-πρέσβεις του ΕΚ (EPAS)», διοργάνωσε επιτραπέζιο παιχνίδι για την ΕΕ, το οποίο σχεδίασαν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.
Το παιχνίδι διεξήχθη από την Πέμπτη 16 έως και την Δευτέρα 20 -5-24 στο χώρο του σχολείου.
Το «ταμπλώ», τις ερωτήσεις και τις οδηγίες του επιτραπέζιου παιχνιδιού επιμελήθηκαν μαθητές και μαθήτριες της β΄ τάξης, ενώ τα τρόπαια (χαρακτηριστικά τοπόσημα χωρών-μελών της ΕΕ) σχεδιάσθηκαν σε τρισδιάστατο εκτυπωτή, με την ευγενική χορηγία του 2ου πειραματικού γυμνασίου Κιλκίς και την εποπτεία του υποδιευθυντή Κωνσταντίνου Ντίνου».