Νικηφόρα έκλεισε την χρονιά ο Εθνικός Νέου Αγιονερίου στο Κοκκινόχωμα

Στην τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου, ο Εθνικός Νέου Αγιονερίου κατάφερε να κλείσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αγωνιστική χρονιά με 5-2 στο Κοκκινόχωμα, παρουσία λιγοστών φιλάθλων που βρέθηκαν στις κερκίδες και με τους «κιτρινόμαυρους» να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 41ο λεπτό λόγω αποβολής του Μανώλη Τσίλογλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και διάθεση για ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες και τους τερματοφύλακες να έχουν πολλή δουλειά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως άμεση ήταν η απάντηση του Βυζαντίου και μάλιστα στα πρώτα λεπτά του β” μέρους έκανε και την ανατροπή με γκολάρα του Τερζίδη (2-1).

Το αριθμητικό πλεονέκτημα του Εθνικού ήταν εμφανές μέσα στο γήπεδο όσο περνούσε η ώρα και μέχρι το 70′ η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη ανέτρεψε με τη σειρά της το εις βάρος της σκορ και στο τελευταίο τέταρτο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Φάσεις και τέρματα

8′ Σέντρα Μπελίτσα, κεφαλιά του Αθανασιάδη και 0-1.

12′ Πάσα του Καρλόπουλου στον Τσίλογλου, αυτός δεν αστοχεί στο τετ-α-τετ με τον Γιώτα και 1-1.

41′ Αποβλήθηκε με 2η κίτρινη (κόκκινη) ο Τσίλογλου. Λάθος του διαιτητή Πουλικίδη που καταλόγισε θέατρο σε μαρκάρισμα πάνω στον Τσίλογλου.

48′ Πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Τερζίδη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα για το 2-1.

51′ Πλασέ του Παπαδημητρίου στο οριζόντιο δοκάρι.

53′ Τράβηγμα του Πόπτση στον Λουιζίδη μέσα στην περιοχή και πέναλτι. Στην εκτέλεση ο Στεφανίδης και 2-2.

70′ Σέντρα του Παπαδημητρίου, ο Στεφανίδης με πλασέ το 2-3.

77′ Ασίστ Στεφανίδη στον Φραγγή και αυτός με πλασέ το 2-4.

89′ Δυνατό σουτ του Αποστολίδη στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

90+1′ Πλασέ του Φραγγή μέσα από την περιοχή και 2-5.

Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Πουλικίδης, Τσακίρης, Χασιώτης (Δράμας).

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ
(Γ. Ιωαννίδης): Μώραλης, Δημητριάδης (46′ Γαλακτερός), Κάμπατζης, Λαζαρίδης (46′ Περσίδης), Κονσταντίνι, Πόπτσης (66′ Χριστοφορίδης), Κεφαλάς, Καρλόπουλος, Αποστολίδης, Τσίλογλου, Τερζίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ν. ΑΓΙΟΝΕΡΙΟΥ (Π. Διλμπέρης): Γιώτας, Δαλιανόπουλος, Μπουζούρας, Παλάσκας (16′ λ.τρ. Μητσιός), Μιλκούδης, Λουιζίδης, Μπελίτσας (61′ Πιπινίκας), Αθανασιάδης, Στεφανίδης N., Κοτσαρίδης (73′ Φραγγής), Παπαδημητρίου.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Φ.Σ. Κοζάνη – Εθνικός Σερρών 3-0 α.α.

Έβρος Σουφλίου – Άρης Θεσσαλονίκης 0-6

Απόλλων Καλαμαριάς – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 α.α.

Οι σκόρερ του 1ου ομίλου

21 τέρματα σημείωσε ο Καπνίδης του Άρη Θεσσαλονίκης, 20 ο Γαϊδαρτζής της Δόξα Δράμας, 14 ο Ζγκούρι του Νέστου Χρυσούπολης και 12 ο Νέστωρας Στεφανίδης του Εθνικού Ν. Αγιονερίου.