Νίκη ΚΟΥΠΑ Κιλκίς επί της Καστοριάς με… «άρωμα» παραμονής!

Σπουδαία νίκη με… «άρωμα» παραμονής στην γ΄ εθνική κατηγορία σημείωσε η «νεοφώτιστη» σ’ αυτήν καλαθοσφαιρική ομάδα της ΚΟΥΠΑ Κιλκίς, υπερισχύοντας πανηγυρικώς της αντίστοιχης του ΑΣ Καστοριάς με 85-64.

Ο αγώνας «κύλησε» αμφίρροπος στο πρώτο ημιχρόνιο, με τα δύο συγκροτήματα να είτε να «συμβαδίζουν πόντο-πόντο» είτε να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με διαφορά όχι μεγαλύτερη των τριών πόντων. Η λήξη βρήκε το κιλκισιώτικο να προηγείται με το επισφαλές 42-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «πλάστιγγα» άρχισε να «γέρνει» προς την πλευρά της ΚΟΥΠΑ, καθώς «ανέβασε» αισθητά την απόδοσή της τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Η νίκη προσέλαβε διαστάσεις θριάμβου μετά την «έκρηξη» του τελευταίου δεκαλέπτου, κατά το οποίο η ΚΟΥΠΑ κυριάρχησε ολοκληρωτικώς και δεν άφησε στον ΑΣ Καστοριάς το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης.

Πέρα από το αγωνιστικό, από την επιτυχία αυτή η ομάδα του Κιλκίς αποκόμισε κέρδος και στον τομέα της ψυχολογίας, αφού νίκες σαν αυτήν την φέρνουν πιό κοντά στην επίτευξη του αντικειμενικού σκοπού της παραμονής.