“Στα μαύρα” η Ν.Σάντα μετά τον υποβιβασμό της στην α΄κατηγορια ΕΠΣΚ

Αθλητισμός /

“Μαύρο” υπήρξε το Σάββατο 3.5.14 για την αθλητική Ν. Σάντα, καθώς ο ιστορικός Ποντιακός γνώρισε στον Επτάλοφο την ήττα, που τον “καταδίκασε” σε υποβιβασμό, μιάν αγωνιστική ημέρα πριν την κλήρωση των κατατακτηρίων αγώνων για την παραμονή στην α1 κατηγορία. Π. Αγιονέρι, Επτάλοφος και Ν. Γυναικόκαστρο πήραν προσωρινή “ανάσα” εν αναμονή της τελευταίας αγωνιστικής ημέρας.
Πρωταθλητής α’ ομίλου α’ κατηγορίας αναδείχθη, φέρνωντας ισοπαλία με το Κεντρικό, ο Α.Αντώνιος, που από την νέα περίοδο θα αγωνίζεται στην α1. Το συγκρότημα του Κεντρικού κατέλαβε την δεύτερη θέση και θα διεκδικήσει την άνοδο σε κατατακτήριο αγώνα με το αντίστοιχο των Καστανεών, που κατετάγη δεύτερο στον β’ όμιλο χάρη στην νίκη του επί του Πολυπέτρου.PAONE-PONTIAKOS
Στον ίδιο όμιλο την παραμονή εξασφάλισε η Τούμπα, επί της Πλατανιάς, κάτι που η ηττηθείσα και το Χορήγι θα επιδιώξουν στον μεταξύ τους τελευταίο κατατακτήριο αγώνα της προσεχούς Κυριακής (στο Χορήγι).
Το πέπλο του πρωταθλητή β’ κατηγορίας, τον πρώτο στην ιστορία του κατέκτησε ο Α. Παντελεήμων μετά την ισοπαλία με το Δροσάτο, που κατετάγη δεύτερο και ανήλθε και αυτό στην α’ κατηγορία, ενώ για την προαγωγή σ’ αυτήν η τρίτη Δοϊράνη “στρέφει το βλέμμα της ψηλά”, προσμένωντας παραμονή Εθνικού Ν. Αγιονερίου και Κιλκισιακού στην γ’ εθνική και συγχρόνως άνοδο του ΠΑΟ Κρηστώνης σ’ αυτήν.
Στον β’ όμιλο η κατάσταση παρέμεινε ρευστή, με το Π.Γυναικόκαστρο και τον Αίαντα Πολυκάστρου να “προσπερνούν” την ΑΕ Πεδινού και τον Αλέξανδρο Κιλκίς να “πιάνει” την Γοργόπη ενώ δύο αγωνιστικές ημέρες πριν την λήξη των κατατακτηρίων αγώνων μόνο για το Ανθόφυτο έχουν ελαχιστοποιηθεί δραματικώς οι πιθανότητες ανόδου.
Τα πλήρη αποτελέσματα
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι αγώνες
για την παραμονή
Επτάλοφος – Ποντιακός ΝΣ 3-2
Π. Αγιονέρι – Ν. Γυναικόκαστρο 2-2
Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Π. Αγιονέρι 5
2. Επτάλοφος 5
3. Ν. Γυναικόκαστρο 4
4. Ποντιακός Ν. Σάντας 0
Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι αγώνες
Α’ όμιλος
Για την άνοδο
Α. Αντώνιος – Κεντρικό 2-2
Δεν αγωνίσθηκε η Πλαγιά
Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Α. Αντώνιος 9
2. Κεντρικό 7
3. Πλαγιά 2
Για την άνοδο
Καστανιές – Πολύπετρο 2-1
Δεν αγωνίσθηκε η Μ. Βρύση
Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Καστανιές 7
2. Πολύπετρο 4
3. Μ. Βρύση 0
Για την παραμονή
Τούμπα – Πλατανιά 5-0
Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Εθνικός Αξιούπολης 6
2. Τούμπα 6
3. Χορήγι 2
4. Πλατανιά 1
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Κατατακτήριοι αγώνες
για την άνοδο
Α’ όμιλος
Α. Παντελεήμων – Δροσάτο 1-1
Μουριές – Δοϊράνη 1-5
Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Α. Παντελεήμων 17
2. Δροσάτο 16
3. Δοϊράνη 8
4. Μουριές 7
Β’ όμιλος
Αίας Πολυκάστρου – ΑΕ Πεδινού 1-0
Π. Γυναικόκαστρο – Γοργόπη 2-1
Αλέξανδρος Κιλκίς – Ανθόφυτο 2-1
Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Π. Γυναικόκαστρο 8
2. Αίας Πολυκάστρου 7
3. ΑΕ Πεδινού 6
4. Αλέξανδρος Κιλκίς 4
5. Γοργόπη 4
6. Ανθόφυτο 0

Περισσότερα
Δείτε ακόμα