Αθλητισμός

Οι Τιτάνες Παλαμά «αιχμαλώτισαν» την πιο άπειρη Κού.Πα. Κιλκίς

Οι Τιτάνες Παλαμά επικράτησαν με 92-74 της νεανικής ομάδας της Κου.Πα. Κιλκίς, στο κλειστό γυμναστήριο Παλαμά, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου της National League 2.

Τη δεύτερη νίκη τους σε τρεις αγώνες σημείωσαν οι Τιτάνες, οι οποίοι έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και με αυτή τη νίκη της η ομάδα του Παλαμά βρίσκεται πλέον στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, η Κου.Πα. παρουσιάστηκε μεν βελτιωμένη σε σχέση με το εκτός έδρας παιχνίδι της πρεμιέρας, παρέμεινε μέσα στη διεκδίκηση του παιχνιδιού για περισσότερα από είκοσι λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστική μέχρι τέλους, έχασε την επαφή με το σκορ, γνώρισε την τρίτη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες και βρίσκεται στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μανούσος της ΚουΠα Κιλκίς με είκοσι οκτώ πόντους, με τον Πρέκα (Τιτάνες Παλαμά) να ακολουθεί με είκοσι και τους Πηλίτση (Τιτάνες Παλαμά) και Θεοδωράκο (ΚουΠα Κιλκίς) με δεκαοκτώ.

Καλύτερα μπήκαν στην αναμέτρηση οι Τιτάνες, οι οποίοι ήταν αρκετά εύστοχοι και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 24-15.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν δεκαεννέα πόντους, την Κου.Πα. είκοσι δύο και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 43-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, με την ομάδα του Παλαμά να επικρατεί με το επιμέρους 29-20 και να ξεφεύγει με 72-57.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Λάμπρου Βαρδακούλη να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 92-74.

Διαιτητές: Εκίζογλου, Αβραμίδου, Κοκκινόπουλος.

Δεκάλεπτα: 24-15, 43-37, 72-57, 92-74

Οι συνθέσεις:

Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης-Τζανής): Μπαλόπουλος 11, Πρέκας 20(2), Πηλίτσης 18(1), Μοιραλιώτης 11(1), Πανταζής 2, Ψυχογυιός 8(2), Ονόκα 5, Τζόκας 15(2), Σφακιανός 2 Μρντέν, Φαλιάκης.

ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 18(5), Κολεσιώτης 6, Μακούλης 13(1), Ζεϊμπέκης 5, Μανούσος 27, Ασιγκίδης, Τσάτσης 5(1), Γρίβας.

Διαιτητές: Εκίζογλου-Αβραμίδου-Κοκκινόπουλος