Εκδήλωση Μνήμης Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού από μαθητές του 2ου δημοτικού σχολείου Κιλκίς
![](https://maxitis.gr/wp-content/uploads/2020/05/ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ-ΕΛΛΗΝΩΝ-ΠΟΝΤΟΥ.jpg)
Οι δασκάλες του 2ου δημοτικού σχολείου Κιλκίς, Αναστασία Διαμαντίδου της Α1΄ τάξης και Αγάπη Πολυμένη της ΣΤ2΄ τάξης, μας προκαλούν στην “Εκδήλωση Μνήμης για τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού” την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024 στις 6 το απόγευμα στο συνεδριακό κέντρο του δήμου Κιλκίς.
Οι μαθητές με ευλάβεια και σεβασμό θα παρουσιάσουν με τη δική τους ψυχή και τα δικά τους μάτια το τραγικό γεγονός της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου.
Θα ακολουθήσει στο φουαγιέ του συνεδριακού κέντρου ποικιλία ποντιακών εδεσμάτων και ροφημάτων, που θα προσφέρουν οι γονείς των μαθητών που συμμετέχουν στην εκδήλωση του σχολείου.